Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi... W tygodniku „Sieci”: Media na wojnie » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” o proteście mediów przeciwko projektowi ustawy o opłacie od r...
Reklama
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
niedziela, 21 lutego 2021 20:39
Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów
W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Los kompleksu kin na Długiej przesądzony, za dwa lata stanie tam hotel

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 13 maja 2015 19:43

Hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino powstaną do 2017 roku na miejscu obecnego kompleksu kinowego Neptun – Kameralne-Helikon. Po wielu latach przekładania decyzji co do przyszłości kompleksu kulturalnego na Głównym Mieście - „klamka zapadła”. Jedno z najważniejszych dla pomorskiej kultury miejsc po II wojnie światowej przestanie istnieć.Pierwsze prace zaplanowano już na połowę 2015 roku, najbliższe dni mogą być więc ostatnim momentem dla miłośników X Muzy na pożegnanie się z kultowym niemal kompleksem kulturalnym. Znamienne może być to, że jednym z filmów wyświetlanych obecnie  w Helikonie jest obraz zatytułowany „Ostatni gasi światło”, choć inwestor obiecał oficjalne pożegnanie z kinami.

Inwestor i właściciel terenu, Grupa Capital Park przedstawiła swoje plany co do działki między ulicami Długą a Piwną. Najważniejszym obiektem będzie hotel z prawie 160 pokojami. W kompleksie hotelowym znajdzie się też miejsce na sale dla rekreacji i sale konferencyjne. Pod poziomem gruntu powstanie parking, zaś na poziomie parteru zlokalizowana zostanie powierzchnia przeznaczona pod handel. Inwestycja pochłonie z górą 70 milionów złotych. Jej zakończenie planowane jest na połowę 2017 roku. Według inwestora łącznikiem z tradycją tego miejsca będzie kino studyjne na kilkadziesiąt miejsc. Zachowane mają zostać niektóre unikatowe zdobienia wewnątrz budynku, a te, które będą musiały zostać zlikwidowane powrócą w postaci kompozycji graficznej. Zmianie ulegnie też fasada budynku od ul. Kaletniczej.  

Odchodzące powoli do historii kino Neptun było świadkiem doniosłych wydarzeń nie tylko dla pomorskiej kultury. Obiekt kinowy na niemal 1000 osób zaczął działać w tym miejscu jeszcze w 1939 roku. Po wojnie w odbudowanym budynku, kino, zaczęło funkcjonować w 1953 roku i przez kolejnych 40 lat znane było jako „Leningrad”. Przez długie dziesięciolecia sala kinowa z charakterystycznym balkonem była reprezentacyjną salą pomorskiej kultury. tu odbywały się premiery filmowe, spotkania z twórcami. Sala kinowa służyła też jako miejsce mitingów kabaretowych czy politycznych. W 1993 roku kino przemianowane zostało na „Neptun”. Początkowo, dzięki inwestycjom remontowym i w systemy audiowizualne próbowało dotrzymać kroku powstającym kinopleksom, jednak nie wytrzymało konkurencji. „Neptun” wraz z niewielkimi kinami studyjnymi „Kameralnym” (otwartym dwa lata po Leningradzie) i „Helikonem” (otwartym w połowie lat 80-tych) nastawiło się głównie na prezentację ambitniejszych dzieł, często spoza mainstreamu kinowego.

- To wielka szkoda dla pomorskiej kultury. Likwidowane są jedyne kina studyjne. To były często jedyne miejsca, w których kinomani mogli obejrzeć produkcje festiwalowe, propozycje kina ambitnego, intelektualnego. Teraz skazani będziemy tylko na amerykańską sieczkę, lub amerykańskopodobne produkcje europejskie. Wprawdzie po dwóch latach ma zostać odtworzone kino studyjne, ale przez ten czas kinomani w naszym regionie będą pozbawieni szansy obejrzenia ciekawych dzieł na dużym ekranie. To bardzo duża strata. Ponadto te kina miały swój niecodzienny, unikatowy charakter i klimat. Widzom nastawionym na obcowanie z wysokich lotów sztuką filmową nie przeszkadzał brak pewnych udogodnień znanych z nowoczesnych kin – powiedziała GG pani Olga, fanka kina ambitnego i bywalczyni kompleksu przy ul. Długiej.  

W „Leningradzie”, ponad 40 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Teraz odbywał się choćby Gdańsk Doc Film Festiwal. Kompleksem kinowym przy ul. Długiej zarządza obecnie spółka Neptun Film.

Jerzy Domski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież