Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańszczanie godnie pożegnali kino Neptun

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 czerwca 2015 20:29

W niedzielny wieczór odbył się ostatni – wyprzedany do ostatniego miejsca - seans w gdańskim kinie Neptun. Wyświetlono film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna. Teraz budynek czeka wyburzenie i odbudowanie od nowa na potrzeby nowego inwestora, Grupy Capital Park.Budynek w sercu Głównego Miasta to ogrom historii pomorskiej kinematografii. Pierwsze kino powstało tam już w 1939 roku. Pod niemiecką nazwą Tobis-Palast (na jego otwarciu pojawił się Emil Jannings, pierwszy w historii zdobywca  Oscara za rolę męska w 1928r.), jednak podczas II Wojny Światowej budynek został doszczętnie spalony. Na szczęście ostała się konstrukcja, która pozwoliła na odbudowę kina. I tak, w 1953 roku, swoją działalność zainaugurował legendarny Leningrad, który dopiero po czterdziestu latach został przechrzczony na kino Neptun.


W tamtym okresie była to największa sala kinowa w Polsce – widownia liczyła 1100 miejsc. W międzyczasie to właśnie tam, w 1974 roku, odbył się pierwszy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W Leningradzie odbywał się on przez kolejne dwanaście lat. Dopiero wtedy przeniesiono imprezę do Gdyni. Stąd też nagroda - Złote Lwy.  Właśnie dlatego, że festiwal odbywał się w Gdańsku.  Od tego samego roku, aż do 1993 odbywała się tam też inna impreza: Konfrontacje – przegląd filmów świata. – Pamiętam jakie było zainteresowanie tym wydarzeniem – mówi pan Tomasz, który wspomina czasy świetności neptuna czy jeszcze Leningradu. – Wielka szkoda, że to ostatni seans w tym kultowym miejscu – dodaje. Na takie filmy, jak „Wielkie żarcie”, „Wejście smoka” czy „Seksmisja” po bilety stało się nawet trzy godziny. Ci, którym się nie udało dostać wejściówki, kupowali je u koników, którzy zarabiali krocie na ich dystrybucji.


Na pożegnanie (które okazało się godne, bo seans został wyprzedany co do miejsca na długo przed jego datą) postanowiono wyświetlić „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna. Z legendarnym Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Film nie został wybrany bez powodu. Jego akcja odbywa się w Gdańsku, również w okolicach ówczesnego Leningradu. – Aż się łza w oku kręci, pamiętam jak byłem tu z ojcem na premierze Gwiezdnych Wojen. Pamiętam, że na tamte czasu Neptun był tak zaawansowanym technicznie kinem, jak dzisiejsze IMAX-y – wspomina Artur, który mówi, że był stałym bywalcem kina nawet jak już pojawiły się multipleksy. - Teraz takich kin jak Neptun już się nie robi. Jest ich coraz mniej. Ten zachodnioeuropejski sznyt, dekadenckość i przepych, które towarzyszyły budowlom z tamtego okresu jest dziś czymś niezwykłym. Niestety, często – jak w przypadku Neptuna – zapominanym i zaniedbywanym.


- Sytuację z zamknięciem Neptuna, Kameralnego i Helikonu uważam za smutne wydarzenie, bo mam do tych miejsc olbrzymi sentyment – mówi dr Jakub Konefał z Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. - Jednak na ten problem trzeba też spojrzeć wielowymiarowo: od kilku lat miasto nie było zainteresowane inwestowaniem w infrastrukturę kin, co skutkowało stopniowym oddalaniem się tych obiektów od standardów europejskich – wyjaśnia. Jako przykład podaje problemy z instalacją elektryczną czy niedoinwestowane sanitariaty Naptuna - kwestie, którym stawiać czoła musieli organizatorzy jednego z festiwali odbywających się w tym obiekcie. - Poza tym czasy się jednak zmieniają. Uważam, że w centrum Gdańska powinno znajdować się jedną dobrze działające kino studyjne – stwierdza Konefał. -  Dobrze działające - to znaczy takie, gdzie będzie także jakaś przestrzeń kawiarniana oraz grupa zdolnych animatorów zapewniająca kinu życie przez cały tydzień. Władze miasta, które dopuściły do upadku tego historycznego miejsca powinny teraz zaoferować mieszkańcom jakąś alternatywę – tłumaczy wykładowca.


Co dalej? Nowym właścicielem nieruchomości jest Grupa Capital Park, która kilka tygodni temu oficjalnie ogłosiła, że wybuduje tam hotel, parking podziemny, sklepy i niewielkie kino. Jednak bez względu na to czy postawiliby tam hotel, biurowiec czy wielopoziomową restaurację, firma może liczyć na gigantyczne dochody. W końcu taka lokalizacja to bardzo wysoki czynsz. Miłośnicy kina liczyli, że firma dotrzyma obietnicy i w nowym budynku powstanie małe kino. Czas pokazał, że Capital Park okazała się słowna. Wiele osób wciąż jest ciekawych jaki format będzie reprezentować nowe kino studyjne. Pewnie jeszcze przed oddaniem budynku do użytku będzie wiadomo kto będzie odpowiedzialny za zarządzanie tą przestrzenią.

Patryk Gochniewski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież