Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Nadzieja na przełom w walce z wrzodami żołądka

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 maja 2015 21:39

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest odpowiedzialne za większość przypadków choroby wrzodowej żołądka. Pojawia się nadzieja, że będziemy mogli otrzymać wartościową broń w walce z tym schorzeniem. Zespół prof. Michała Obuchowskiego, z Zakładu Bakteriologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prowadzi badania nad opracowaniem jadalnej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori.- Bakteria ta atakuje człowieka jak również inne ssaki, osiedla się w warstwie śluzowej żołądka. U większości zakażonych infekcja jest bezobjawowa. Jednak obecność tej bakterii w żołądku zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia żołądka prowadzącej do choroby wrzodowej. Uważa się, że  H. pylori jest odpowiedzialna za 80% przypadków zapalenia żołądka (które może prowadzić do raka żołądka) oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Za dowiedzenie roli H. pylori w rozwoju chorób żołądka Barry Marshall i Robin Warren otrzymali w 2005 r. nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny – wyjaśnia profesor Michał Obuchowski.Ludzie zarażają się bakterią najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Według danych epidemiologicznych w naszym kraju zarażonych jest 84% osób dorosłych oraz 32% dzieci i młodzieży. Zakażenie leczy się za pomocą skojarzonej terapii antybiotykowej, która jednak niesie ze sobą skutki uboczne, a co najważniejsze - nie zabezpiecza przed kolejnym zakażeniem.  Naukowcy gdańscy pracują nad szczepionką, która byłaby ewenementem na skalę światową. W naszym projekcie badawczym wykorzystujemy inną  bakterię – Bacillus subtilis –laseczkę sienną. Jest to doskonale znana wolno żyjąca bakteria. Łatwo ją namnożyć, przechowywać, a co najważniejsze, jest bezpieczna dla ludzi, ponieważ jest stosowana jako probiotyk oraz komponent tradycyjnie przygotowanej żywności (np. suchi). Najbardziej interesującą cechą tej bakterii jest zdolność do wytwarzania przetrwalników. W ramach naszego projektu, właśnie przetrwalniki „wyposażalibyśmy” w „informację” dla ludzkiego układu odpornościowego, dzięki której układ odpronośćiowy człowieka  potrafiłby zwalczać zakażenie Helicobacter pylori – opisuje profesor.Zespół pracuje nad wytworzeniem formy szczepionki, najprawdopodobniej będzie miała ona formę proszku, który zawiesi się w wodzie, bądź doda do posiłku. Zastosowanie przetrwalników odpornych na wysokie temperatury – grubo powyżej 100 stopni - i ekstremalnie wysokie ciśnienie sprawia, że może być ona stosowana w różnorakich miejscach np. w tropikach czy w sytuacjach, gdzie trudno o zachowanie podstawowych warunków higieny przy iniekcjach. Prace, które prowadzi zespół prof. Michała Obuchowskiego realizowane są przez  Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed) przy wsparciu projektu  MOBI4Health. Projekt, trwający w sumie 42 miesiące, finansowany jest w ramach 7. Programu Ramowego UE, jego budżet to ponad 5,2 mln euro. Dzięki MOBI4Health możliwa jest realizacja współpracy naukowej między europejskimi ośrodkami badawczymi, a także powstają nowe technologie i produkty biotechnologiczne służące życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku.

Jerzy Domski

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież