„Środa z profilaktyką” - dyżur diabetyków » W środę 13 listopada, w kolejnej odsłonie akcji „Środa z profilaktyką”, w siedzibie Pomorskiego Oddz... Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska » Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdania zarządu spółki Gdańskie Centr... 17. Gdańska Parada Niepodległości » Tysiące gdańszczan, jako uczestnicy lub widzowie, wzięło udział w 17. Gdańskiej Paradzie Niepodległo... Moda kontra rak » Mali pacjenci Oddziału Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku w sobot... „Solidarność” i biskupi. Konferencja w Sali BHP „Od godności człowieka... » Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności, czyli ... Poseł Płażyński w sprawie redaktora Naskręta pisze do Prokuratora Kraj... » W związku z wezwaniem na policję dziennikarza Macieja Naskręta za upublicznienie nagrania z prezyden... Talenty Pokoleń 2019 » W ramach Gdańskich Dni Seniora 2019 w Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy miała miejsce... Red. Naskręt podejrzany - cena wódki czy demokracji? » Maciej Naskręt, obecnie dziennikarz Radia Gdańsk, który pracując jeszcze w redakcji portalu Trójmias... Poseł Jerzy Borowczak - przegrał z 12, wygrał wg d'Hondta » Jerzy Borowczak, poseł PO, jeden z robotniczych organizatorów strajków sierpniowych w Stoczni Gdańsk... Nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności » W historycznej dla niezależnego ruchu związkowego NSZZ „S” i najnowszych dziejów Polski Sali BHP Sto...
Reklama
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
wtorek, 12 listopada 2019 15:22
Portal strefy władzy - za miliony z kasy Gdańska
Dziennikarze "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk dotarli do sprawozdan ...
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
wtorek, 12 listopada 2019 22:11
Lotos PKH pokonał Cracovię po karnych
Dopiero rzuty karne wyłoniły zwycięzcę meczu Lotos PKH - Comarch C ...
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
niedziela, 10 listopada 2019 19:06
Pogoń ukarała nieskuteczną Lechię
W piątym spotkaniu z rzędu Lechia nie odniosła zwycięstwa. Biało- ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Moje góry
niedziela, 03 listopada 2019 16:08
Ryszard Kowalewski – Moje góry
„Góry sobie poradzą beze mnie, ja bez gór nie bardzo. Od lat kied ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
poniedziałek, 28 października 2019 20:45
31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. Stanisława Ormińskiego w Rumia
Festiwal Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumia od ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

List otwarty pracowników WOC: Prosimy o pomoc

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 września 2015 14:32

My, pracownicy Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, czujemy się w obowiązku poinformować opinie publiczną o obecnych i przewidywanych negatywnych konsekwencjach, które wynikają z decyzji o połączeniu WCO w Gdańsku Sp. z o.o. z Copernicus PL Sp. z o.o. Dlatego też pozwalamy sobie przesłać do wiadomości LIST OTWARTY jaki został przesłany do Marszałka Województwa Pomorskiego.Szanowny Panie Marszałku,
my, pracownicy Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, czujemy się w obowiązku poinformować Pana o obecnych i przewidywanych negatywnych konsekwencjach, które wynikają z decyzji o połączeniu WCO w Gdańsku Sp. z o.o. z Copernicus PL Sp. z o.o. Wojewódzkie Centrum Onkologii jest jednostką tworzoną i rozwijaną od wielu lat. Kluczem do wysokiej wydajności i jakości pracy tego ośrodka jest stała wysokospecjalistyczna kadra, w tym akademicka, z dużym doświadczeniem i wypracowanymi na przestrzeni wielu lat standardami współpracy.


Nie uwzględniono tego, podejmując decyzję o przekształceniu naszego ośrodka, nie przeprowadzono również konsultacji społecznych. Zbagatelizowano zarzuty m.in. Związku Zawodowego „Solidarność”, byłej wieloletniej Dyrektor, a następnie Prezes WCO Ewy Solskiej, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii profesora Jacka Jassema, konsultanta wojewódzkiego do spraw chemioterapii profesor Marzeny Wełnickiej-Jaśkiewicz oraz wielu innych osób, w tym pacjentów; nie uwzględniono wszystkich zaangażowanych w tą sprawę stron.


Pierwszym skutkiem decyzji o połączeniu ośrodków było, z racji rozpoczęcia obowiązywania zakazu konkurencji, odejście wybitnych onkologów zatrudnionych na stałe w UCK, chirurga onkologa, którego doświadczenie zawodowe jest bardzo wysoko oceniane w środowisku lekarskim i wśród pacjentów oraz endokrynologa, który jako jedyny miał doświadczenie w pracy z pacjentami z nowotworami neuroendokrynnymi. Z pracy, ze skutkiem natychmiastowym, odeszli dwaj ginekolodzy onkologiczni, od lat związani z WCO i przeprowadzający w trybie ambulatoryjnym zabiegi ginekologiczne.


altW miejsce profesora J. Jassema, profesor M. Wełnickiej-Jaśkiewicz, docent K. Serkies, docent R. Zauchy, dr A. Kowalczyk, dr K. Matuszewskiej, dr. E. Senkus, dr J. Mądrzaka, dr K. Konopy zatrudniono w Poradni Onkologicznej lekarza radioterapeutę i dwóch chirurgów onkologicznych, z doświadczeniem zawodowym w zabiegach chirurgii plastycznej.


W Poradni Ginekologicznej przyjęto lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji. Wstrzymano wykonywanie zabiegów ginekologicznych z powodu braku wykwalifikowanej kadry lekarskiej. Zaskutkowało to obniżeniem standardu leczenia chorych onkologicznych, zwiększyło istotnie ryzyko błędów medycznych, zapoczątkowało rozpad wielodyscyplinarnego zespołu oraz wywołało chaos i niepewność wśród pacjentów WCO.


Należy spodziewać się dalszego pogorszenia sytuacji i systematycznego obniżania się standardów opieki wraz z wymianą personelu w Poradniach Specjalistycznych WCO, np. z dniem 1 października 2015 r. kończą współpracę z WCO otolaryngolodzy wąskowyspecjalizowani w leczeniu pacjentów onkologicznych.


Niewykluczony staje się scenariusz, w którym WCO drastycznie ograniczy swoją działalność na skutek indywidualnych decyzji personelu, a jest to przecież jednostka kluczowa w opiece onkologicznej.


Choroba nowotworowa jest dla indywidualnego pacjenta sytuacją ekstremalną, a w skali społecznej dużym problemem, który według prognoz, będzie narastał.


W związku z powyższym zwracamy się do Pana, jako reprezentanta władzy publicznej odpowiedzialnego za kształt i jakość służby zdrowia i oczekujemy, że podejmie Pan stosowne działania, aby zapobiec dalszym negatywnym skutkom wynikającym z rozpoczętego procesu łączenia spółek. Proponujemy wznowienie konsultacji społecznych, spotkanie z reprezentacją sygnatariuszy listu i wspólne szukanie alternatywnych rozwiązań, przy uwzględnieniu istotnych informacji dostarczanych przez osoby, których Państwa decyzje dotykają, tj personelu WCO i pacjentów WCO.


Z poważaniem
personel WCO

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież