Zenon Kwoka: Bohaterowie i mity Sierpnia » Z Zenonem Kwoką, inicjatorem strajku z sierpnia 1980 r. w Zakładzie Komunikacji Miejskiej Gdyni (WPK... W obronie księdza i cywilizacji » W najbliższy wtorek - 18.08 - o godz. 11,00 w sali 043 Sądu gdańskiego przy ul. Nowe Ogrody odbędzie... Ogłoszenie konkursu na "Koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojsk... » W Muzeum II Wojny Światowej ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektoniczn... Prezydent Duda nadał Małgorzacie Tarasiewicz Krzyż Komandorski Orderu ... » Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę w której za wybitne zasługi w dział... W tygodniku „Sieci”: Czy to fałszywa pandemia? » Najnowszy numer „Sieci” podejmuje temat drugiej fali zakażeń koronawirusem. Ale czy rzeczywiście moż... Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023? » 19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spółką Saur Neptun Gdańsk SA na dostaw... Komunikat dyrektora MIIWŚ dotyczący budowy Muzeum Westerplatte i Wojny... » Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, wydał komunikat w związku z wydaniem... Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp...
Reklama
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
niedziela, 09 sierpnia 2020 17:06
Gdańsk przejmie wodę - koniec SNG w 2023?
19 stycznia 2023 kończy się 30.letni kontrakt gminy Gdańsk ze spó ...
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
czwartek, 13 sierpnia 2020 17:59
Składy na mecz Zdunek Wybrzeże - Arged Malesa
W sobotę Zdunek Wybrzeże na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego zmie ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
poniedziałek, 03 sierpnia 2020 15:32
Nastrojowe malarstwo Rainholda Bahla
Pisząc o wysublimowanym kolorze, wyczuciu światła, eleganckich barw ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Drużyna PiS kompletowana na wybory: stocznie i opieka zdrowotna

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 07 września 2015 16:05

Podczas poniedziałkowego Zarządu Regionu Gdańskiego Janusz Śniadek, lider PiS w woj. pomorskim i były przewodniczący NSZZ „S” zaprezentował kandydatów partii w październikowych wyborach parlamentarnych. Szef pomorskich struktur liczy na uzyskanie po 4-5 mandatów w okręgach wyborczych gdyńskim i gdańskim.Jedynką na gdańskiej liście PiS będzie Jarosław Sellin, historyk i dziennikarz, poseł od 2005 roku, w 2014 roku otrzymał 23 tys. głosów, był członkiem KRRiTV, a w wyborach prezydenckich był wiceszefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Na drugim miejscu znajdzie się obecny poseł Kazimierz Smoliński, a na trzecim – poseł Andrzej Jaworski. Kolejne miejsca listy to prof. Grzegorz Raczak, kardiolog, a na 5. pozycji znalazł się radny gdański Grzegorz Strzelczyk. Na szóstym miejscu znalazł się wiceprzewodniczący „S” w Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz.


Listę w okręgu gdyńsko-słupskim otworzy Jolanta Szczypińska, w latach 80. była współzałożycielką NSZZ „Solidarność” Służby Zdrowia w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku, a od lat 90 działała w Porozumieniu Centrum. Janusz Śniadek będzie miał pozycję 2. Jak sam powiedział nie zabiegał o pierwsze miejsce listy.


–  Bycie na czele wyborczej listy jest nobilitacją. Proponowano mi start z „jedynki” z Gdańska, ale wolałem zachować wierność środowisku gdyńskiemu, z którego pochodzę – dodał Śniadek.  


Trzecie miejsce przypadło posłance Dorocie Arciszewskiej- Mielewczyk, na miejscu czwartym znalazł się Jerzy Barzowski, radny Sejmiku, były burmistrz Bytowa i były poseł z listy AWS, a na piątym Edmund Głombiewski, były starosta lęborski.


Jerzy Miotke, kandydat na senatora w okręgu Gdynia-Puck, od 1968 r. związany zawodowo z przemysłem stoczniowym, opozycjonista, członek NSZZ „S”, były wiceprezydent Gdyni, wieloletni samorządowiec, w 1998 r. rekomendowany przez NSZZ „S”. Będzie się zmagał m.in. ze Sławomirem Rybickim, byłym ministrem w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, kandydatem PO. Jednym punktów jego programu będzie wspieranie rodzimego przemysł stoczniowego. Sam prowadzi firmę w tej branży, utworzonych na bazie dawnych pracowników Stoczni Gdynia.
– Nie budujemy statków dla naszych armatorów. Obecnie tylko dwa okręty są budowane na rzecz armatora rodzimego. To „Kormoran” i „Ślązak”, budowane ze środków MON. Na terenie Stoczni Gdynia reaktywowano kilka podmiotów zajmujących się zadaniami z gospodarki morskiej. Problemem jest to, że żaden ze statków nie znajdzie armatora krajowego. Wszystkie projekty są rozwiązaniami prototypowymi. Nie ma seryjności. Stąd rentowność jest pod znakiem zapytania. Zyskiem jest praca, ale nie powinniśmy dać się sprowadzić do wykonywania niespecjalistycznej roboty. Dramatem przemysłu okrętowego jest brak własnych biur projektowo-konstrukcyjnych, a przecież myśl intelektualna i wiedza projektantów jest podstawą – przekonywał Jerzy Miotke.    


Z kolei Kazimierz Janiak, były poseł AWS, były członek KK NSZZ „S”, obecnie związany z ruchem SKOK, kandyduje do Senatu w okręgu kwidzyńsko-malborskim. Tam zmierzy się z Leszkiem Czarnobajem, kandydatem PO.


Jednym z motywów kampanii PiS będą procesy przekształceń własnościowych w ochronie zdrowia.
- Robi się to kosztem pacjentów. Formuła, w której zdrowie staje się towarem, a pacjent kosztem w województwie pomorskim jest dotkliwie stosowana – mówi Śniadek.


Program „500 plus”, który lansuje Beata Szydło prezentował Śniadek posługując się danymi GUS o poziomie ubóstwa. Pomysł PiS polega na przyznaniu świadczenia 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko. Progiem jest dochód 800 zł na osobę w rodzinie.
- W Polsce ubóstwo skrajne, czyli wegetacja poniżej minimum egzystencji dotyka ponad 7,4 procent naszej populacji a wśród dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia co dziesiąte dziecko żyje w sytuacji ubóstwa skrajnego. To są dane zatrważające – mówi poseł Śniadek, uzasadniając projekt „500 plus”.  

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież