W Letniej Gali Biznesu, która odbyła się 14 czerwca na sopockim Hipodromie, udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz samorządowych, posłowie, senatorowie, przedstawiciele świata kultury, nauki i gospodarki.
GALERIA
Tego typu organizowane co dwa lata spotkania nawiązują do tradycji najbardziej prestiżowych imprez biznesowych w Europie. W tym roku zaczęła się bezpośrednio po zakończeniu konkursu Furusiyya Nations Cup ™ Puchar Narodów, rozgrywanego w ramach Oficjalnych Międzynarodowych Zawodów Jeździeckich CSIO*** Sopot 2013 pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Honorowi goście najpierw wręczyli nagrody reprezentacjom zwycięskiej Szwecji (na zdjęciu) oraz drugim Belgom i trzecim Węgrom, po czym udali się obok do dużego białego namiotu, aby z kolei samemu odebrać zaszczytne tytuły lub wygłosić płonne laudacje.
Wszystkich gości przy wejściu, jak i już oficjalnie, powitał Zbigniew Canowiecki, Prezes Zarządu „Pracodawcy Pomorza”. Powiedział na wstępie: - Sport jeździecki kojarzony jest z elegancją, sukcesem i najwyższą jakością do czego i my przedsiębiorcy zawsze dążymy. Ta wyjątkowa okazja do spotkania się przedsiębiorców, samorządowców i polityków, połączona jest z wręczeniem prestiżowych nagród i statuetek dla osób, instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz firm mających istotny wpływ na rozwój gospodarczy naszego kraju.
Canowiecki stwierdził, że demokracja dała polskim biznesmenom drugą szansę rozwoju. - Biegliśmy po parkurze naszego życia zawodowego pokonując różne trudności, przeszkody i oxery. Na czym to polega z punktu widzenia jeździeckiego, może to poświadczyć uczestniczący wraz z nami w tej gali Antoni Pacyński, olimpijczyk z Meksyku 1968 roku.
Wywołany publicznie jeden z czołowych polskich jeźdźców przełomu lat 60. i 70 XX wieku, wielokrotny mistrz Polski w skokach przez przeszkody Antoni Pacyński potwierdził, że pokonywanie przeszkód oxerów jest trudną sprawą i trzeba wielu lat treningów i dużej odwagi oraz wytrwałości, aby z nimi się uporać wraz z dosiadanym koniem.
Podczas tegorocznej Gali wręczone zostały nagrody specjalne.
AUDACIA ET PRUDENTIA- nagroda specjalna „Odwaga i Roztropność” przyznana została Komisarzowi UE Januszowi Lewandowskiemu za szczególny wkład w zmiany ustroju gospodarczego w Polsce po 1989 roku oraz obecne zaangażowanie w umacnianie pozycji Polski w Unii Europejskiej.
Obszerne dwie laudacje o Januszku i Januszu Lewandowskim wygłosił Wicepremier Rządu RP Janusz Piechociński. Wspomniał, że laureat był m.in. założycielem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, w którym do dziś pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej. W latach 1980-89 był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych. Doprowadził do uruchomienia Giełdy Papierów Wartościowych i opracowania Programu Powszechnej Prywatyzacji. Od 2010 roku pełni funkcję Komisarza Europejskiego ds. budżetu i programowania finansowego.
DIALOGUS SUPRA OMNIA - nagroda specjalna „ Dialog ponad wszystko” dla Państwowej Inspekcji Pracy za dialog, profilaktykę i współpracę ze środowiskiem gospodarczym. Nagrodę odebrała minister Iwona Hickiewicz – od 16 lipca 2012 r. Główny Inspektor Pracy. Laudację wygłosiła Izabela Katarzyna Mrzygłocka, posłanka, przewodnicząca Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP.
VENTUS INTER VELA - nagroda specjalna „Wiatr w Żagle” dla Teresy Kamińskiej – Prezesa Zarządu Pomorskiej, Specjalnej Strefy Ekonomicznej za konsekwencję i determinację w inicjowaniu oraz wspieraniu działań gospodarczo prorozwojowych.
Laudację wygłosił Janusz Steinhoff, wicepremier rządu RP i minister gospodarki w latach 2000-01. Wręczając na scenie nagrodę w świetle reflektorów, kamer i fleszy, tak mocno wyściskał laureatkę, że pyłkami kwiatów dotkliwie zabrudził jej biały żakiet od garsonki i z przerażenia aż... zaniemówiła, nie mogąc wydobyć z siebie choćby jednego słowa.
Nagrodę ZŁOTY OXER przyznano Jerzemu Gajewskiemu – Prezesowi Zarządu i Właścicielowi firmy NDI S.A. za zbudowanie od podstaw firmy NDI S.A. podejmującej najtrudniejsze wyzwania w budownictwie.
Laudację wygłosił Janusz Steinhoff, który wspomniał o licznych dokonaniach budowlanych absolwenta Politechniki Gdańskiej. Na swoim koncie ma m.in. budowę hotelu Sheraton w Sopocie, północnego odcinka Autostrady A1 z Gdańska do Torunia, czy rewitalizację centrum Sopotu. Najnowszą inwestycją jest budowa Nowego Miasta w Gdańsku.
Nagrodę ZŁOTY OXER otrzymał Zenon Ziaja – Prezes Zarządu i właściciel firmy Ziaja Ltd – Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. za zbudowanie firmy, której marka stała się rozpoznawalnym znakiem na światowych rynkach.
Laudację wygłosił prof. Edmund Wittbrodt, który wspomniał że w ciągu 24 lat istnienia firma Ziaja stała się jedną z najlepszych firm kosmetycznych w kraju, oferując ponad 900 preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych. Co miesiąc zakład opuszcza ponad 5 mln sztuk produktów. W 2012 roku na polski rynek trafiło ponad 48 mln wyrobów marki Ziaja. Firma znana jest m.in. w Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Finlandii, Gruzji, Irlandii, Litwie, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie i na Węgrzech. Kosmetyki marki Ziaja można też nabyć w bardziej odległych stronach świata, jak choćby na Filipinach, w Chile, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie czy Wietnamie.
Autorami statuetek są artyści plastycy Bogdan Mirowski z Sopotu oraz Michel Lengrand, pseudonim artystyczny Lensky, absolwent ASP Warszawa.
Zgromadzonym pod obszernym namiotem gościom towarzyszyła Riverboat Ramblers Swing Orchestra z solistami Krystyną Durys, Sergiejem Kriuczkowem i okazjonalnie z Wojciechem Ciurzyńskim z firmy Multibud, który murmurando wykonał utwór pt. Wszyscy święci.
Zespół tak znakomicie grał, że pod koniec imprezy do tańca porwał kilka znakomicie rozbawionych par.
O menu zadbała restauracja Villa Uphagena z Wrzeszcza, na przystawkę serwując carpaccio z łososia z kaparami i oliwką z oliwek, cielęcinę z sosem anchois, pasztet z zająca z sosem cumberland i mozarellę z pomidorami i świeżą bazylią. Danie główne do wyboru pieczona kaczka na sosie owocowym z młodymi ziemniakami lub pieczony halibut podawany na sosie prowansalskim z warzywami i ziemniakami. Na deser tarta z truskawkami i sosem waniliowym. Wina było pod dostatkiem dostarczonego przez smakosza Marka Kondrata - białego Kety Bay Sauvignon Blanc oraz czerwonego Vina Diezmo Crianza Rioja.
Zachęcone przez organizatorów gali panie miały do ubioru nałożone tradycyjne różnej wielkości i kształtów kapelusze, a panowie letnie garnitury i muszki. Liczna grupa dziennikarzy za najobszerniejsze uznała czarne kapelusze dwóch pań, które towarzyszyły Wojciechowi Ciurzyńskiemu. Panie były na tyle przebojowe, że poprosiły Janusza Piechocińskiego o wspólne pamiątkowe zdjęcie, na co wicepremier chętnie przystał.
Na koniec wszystkie panie i niektórzy co bardziej zapobiegliwi panowie opuszczający późnym wieczorem imprezę byli obdarowywani przez organizatorów białymi różami.
Teresa Kamińska, Prezesa Zarządu Pomorskiej, Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymała nagrodę specjalną „Wiatr w Żagle” za konsekwencję i determinację w inicjowaniu oraz wspieraniu działań gospodarczo prorozwojowych
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 19/06/2013 08:29 - Wojewoda prosi dyrekcję pomorskiego NFZ o informacje
- 18/06/2013 18:39 - Szefowa pomorskiego NFZ-u odpowiada na zarzuty
- 18/06/2013 18:27 - Europeana 1989 – My stworzyliśmy historię
- 18/06/2013 16:08 - Działania pomorskiego NFZ nieetyczne – wniosek do prokuratury
- 18/06/2013 13:08 - Powstało realne zagrożenie zdrowia – prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni w liście do premiera
- 14/06/2013 20:15 - Przychodnie specjalistyczne znikają ze szpitali
- 14/06/2013 17:28 - Rowerowy Siedmiogród od Pruszcza Gdańskiego po Wejherowo
- 14/06/2013 17:19 - Ul. Nowa Wilcza w Gdańsku zamknięta dla ruchu do 17 lipca
- 14/06/2013 17:13 - Przetarg publiczny na wynajem lokali w tunelu przy Dworcu PKP w Gdańsku
- 13/06/2013 17:57 - Miller: Będą oddzielne listy. Nic się nie stanie