Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Karol Guzikiewicz, związkowiec, sponiewierany za plakaty

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 lipca 2012 20:49

Karol Guzikiewicz, wiceszef MKZ "S" w gdańskiej stoczni, został brutalnie powalony na ziemię przez strażnika miejskiego, gdy rozklejał plakaty nawołujące do odwołania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (PO). Guzkiewicz w rozmowie z nami stwierdził, że od kilku dni grupka rozklejająca plakaty była obserwowana.  Do interwencji doszło przy popularnym "Zieleniaku". Magistrat broni się przed zarzutem o nadużycie siły argumentem o egzekwowaniu prawa.
 - Namierzyli nas kamerą przy "Zieleniaku". Podjechały dwa radiowozy. Strażnicy chcieli mnie wciągnąć do radiowozu. Widząc agresję oddaliłem się mówiąc, że idę do pobliskiej siedziby Zarządu gdańskiej "Solidarności". Wtedy strażnik wykręcił mi ręce i zostałem  powalony na ziemię - relacjonuje nam Guzikiewicz.


Jego zdaniem plakatowanie przebiegało zgodnie z demokratycznymi normami wyrażania opinii. Teraz jednak zwolennicy referendum zwrócą się do "zieleni miejskiej" o oficjalne wskazanie gdzie mogą wieszać plakaty. 


Po akcji strażników mediacji podjął się przewodniczący ZRG "S" Krzysztof Dośla. Guzikiewicz zaś nie zamierza zrezygnować.
- Plakaty były podpisane. Jeśli nawet jakiś został naklejony na miejscu do tego niedostosowanym to inne powinny być procedury. Powinniśmy zostać wezwani do jego usunięcia. Albo usuniemy w ciągu doby, albo obciążą nas rachunkiem za ich uprzątnięcie. Ale wola była by nas prowokacyjnie zatrzymać - twierdzi Guzikiewicz. Związkowiec nie kryje żalu, że do "obezwładnienia" doszło przy Wałach Piastowskich, w pobliżu siedziby związku.
- To oznacza że niewygodna dla władzy Solidarność jest w ich pojęciu nielegalna - mówi Guzikiewicz.


- My nie krytykujemy obecnego od lat na fotelu prezydenta Adamowicza za historię i nazwę Lenin nad bramą. My mówimy o drożyźnie, o kosztach życia w Gdańsku, o opłatach za ogrzewanie zaserwowanych przez przedsiębiorstwo, którego szefem rady nadzorczej jest tenże prezydent. My pytamy jak to on dba o interesy gdańszczan, skoro koszta życia są horrendalne. I te pytania budzą zachowania agresywne. Gdzie tu jest demokracja, gdy pytanie o zadłużenie miasta powoduje wykręcanie rąk i rzucanie o glebę - pyta Guzikiewicz.  
- Demokracja się w Polsce sypie. Gdzie są wyborcze obietnice. Premier wołał "Nie róbmy polityki - budujmy szkoły" a teraz szkoły zamyka się choćby w Gdańsku dwadzieścia kilka szkół - przypomina Guzikiewicz.   


Komitet Odwołania Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wydrukował tysiąc plakatów i 5 tysięcy ulotek z wizerunkiem prezydenta Gdańska i Włodzimierza Iljicza "Lenina" a nad nimi hasło "Nie chcemy Iljicza i Adamowicza".
W przygotowaniu jest ustawa rozszerzająca kompetencje strażników miejskich. Nowa ustawa o policji municypalnej zakłada wyposażenie strażników miejskich w broń palną, a także przyznaje prawo do osobistej kontroli. Rozszerza też uprawnienia do stosowania przymusu bezpośredniego i inwigilacji. We wrześniu ma trafić pod obrady Sejmu. Będzie to wymagało szczególnego monitoringu ze strony organizacji zajmujących się obroną praw człowieka i swobód obywatela. Wyposaży bowiem nowa regulacja prawna kolejny organ po policji, CBŚ, ABW, żandarmerii w uprawnienia, które godzić mogą - bez dodatkowej kontroli - w te swobody.
ASG                

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #1 Nemo 2012-07-10 21:13
Na waszych garbach doszli do wlazy dzisiaj tam gdzie wy np w ECS a wy tam gdzie stało ZOMO za bramą frajerzy wypatroszeni przez UD/UW/Po opozycję wcześniej wypier... z PZPR
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież