72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi... 42 tys. zł dla Struka - za flirt z rządami PRL » Marszałek pomorski, wiceprzewodniczący PO na Pomorzu, Mieczysław Struk, od 1988 roku "towarzysz nacz...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł prof. Marek Model
piątek, 15 maja 2020 14:25
Odszedł prof. Marek Model
W wieku 61 lat, 15 maja 2020, po ciężkiej chorobie, którą znosił ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

XIV Zjazd Kaszubów - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 08 lipca 2012 15:23

Kaszubskie święto ogarnęło niemal cały Sopot. W sobotę 7 lipca charakterystyczny dla Kaszubów żółty kolor koszulek, flag i apaszek, pojawiał się w różnych miejscach miasta.


GALERIAPrzedsięwzięcie to zgromadziło tysiące osób i było szczególną okazją do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Nieprzypadkowo też w setną rocznicę powstania Towarzystwa Młodokaszubów na gospodarza imprezy wybrany został Sopot.

To miejsce już wtedy przyciągało wybitnych przedstawicieli kaszubskiej inteligencji związanej z rozwijającym się wówczas ruchem kaszubsko-pomorskim. Tutaj też Aleksander Majkowski założył Muzeum Kaszubsko-Pomorskie.


alt


Na Placu Przyjaciół Sopotu Kaszubi zostali powitani przez Prezydenta Jacka Karnowskiego oraz Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasza Grzędzickiego.


Jak co roku organizatorzy Zjazdu przygotowali mnóstwo atrakcji. Na dwóch scenach zlokalizowanych w centrum miasta odbywały się koncerty kaszubskich muzyków. W muszli koncertowej na Placu Zdrojowym zaprezentowały się m.in. Chór Strzelenka z Tuchomia, Kapela Bas z Sierakowic, Kaszubsko-Kociewska Orkiestra Dęta Torpeda, zespoły Stolem z Chwaszczyna, Nadolanie, Levino z Lęborka i Kaszebe-Disco "Bliza".


altPlac u nasady mola  zamienił się w Jarmark Kaszubski, a swoje wyroby prezentowali lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy. Mieli w czym wybierać liczni turyści i chętnie kupowali oryginalne wyroby wykonywane w większości ręcznie. Największym powodzeniem cieszyły się drewniane ozdoby działkowe i kapelusze wiklinowe.


alt


Zaraz u wejścia na jarmark, przy narożnym stoisku stanowiącym Sklep Kolonialny, gromadziło się wiele osób robiących sobie pamiątkowe zdjęcia wraz z Wojciechem Cejrowskim. Popularny poprzez telewizyjne programy Kaszuba sprzedawał swoje książki w cenie po 50 zł sztuka. Wspólne pozowane zdjęcia pozwalał sobie zrobić pod warunkiem, co zresztą wyraźnie pisemnie zaznaczał, że zostanie za niego wieczorem odmówiona chociaż jedna zdrowaśka Ojcze Nasz...


altW sopockim Grodzisku odbyła się Biesiada Kaszubska, gdzie miejsce znalazł każdy zmęczony, głodny i spragniony zjazdowicz.


alt


Za wcześniej otrzymany talon, po odstaniu w bardzo długiej kolejce, bo zjechało do Sopot z Kaszub kilkanaście tysięcy osób, dostawało się kiełbaskę z grilla oraz bułkę. Napoje trzeba było kupić już za swoje.


Jak co roku rozegrany został też turniej "Baśki". Po zaciętej rywalizacji poznaliśmy kaszubskiego mistrza gry w „Baśkę”. Tegoroczna rozgrywka trwała ponad dwie godziny.  Z 148 zawodników biorących udział w turnieju nagrodzonych zastało pięciu najlepszych. Są nimi:
1. Jan Formela, Kmita, Lębork, 241 pkt.
2. Kazimierz Kreft, Kaszuby Sopot, 229 pkt.
3. Gerard Rothenow, Emeryci Mrzezino, 206 pkt.
4. Zenon Zaremba, Kuzynostwo Borcz, 173 pkt.
5. Jerzy Urich, Tomado Lębork, 154 pkt.

Najlepszą zawodniczką została Hanna Wróbel z drużyny Jedynka Kościerzyna, zdobywając 73 punkty. Drużynowo najwyżej uplasowali się gracze Kmity Lębork z 342 punktami. Drugie miejsce zajęli Emeryci Brzezino (321 pkt.), trzecie drużyna Kaszuby Sopot (290 pkt.)


alt


Tego dnia obowiązywały promocyjne bilety wstępu do najbardziej atrakcyjnych miejsc w Sopocie, w tym do Państwowej Galerii Sztuki na Placu Zdrojowy i na molo. Był też wstęp wolny do Muzeum Sopotu.


Wielu Kaszubów tradycyjnie dotarło na Zjazd specjalnym pociągiem – Transcassubią, przyjeżdżając z Borów Tucholskich, Zaborów i Szwajcarii Kaszubskiej. Mieszkańcy Nordy, czyli Półwyspu Helskiego, do Sopotu przypłynęli łodziami. Wieczorny powrót został zakłócony burzą z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.


alt


Patronat honorowy nad XIV Zjazdem Kaszubów objęli Dowódca Marynarki Wojennej RP admirał Floty Tomasz Mathea oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. 
Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież