Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
piątek, 26 lutego 2021 15:00
Arka po sparingach “na plusie” wraca na ligowe boiska
Z dodatnim bilansem spotkań sparingowych piłkarze Arki Gdynia
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lewica przygotowuje samorządową alternatywę dla dominacji PO w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 11 lipca 2012 18:13

Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD, ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz Interpelacja w sprawie podatku katastralnego to uchwały trójmiejskich zarządów SLD.Trójmiejska Szkoła Liderów Samorządowych SLD to wspólna inicjatywa członków SLD z Gdańska, Sopotu i Gdyni. O jej powołaniu zdecydowały struktury Sojuszu w Trójmieście.  W zamierzeniach ma to ułatwić wyłonienie i przygotowanie kandydatów do udziału w wyborach samorządowych i zintegrować potencjał społeczny lewicy, rozproszony w różnych organizacjach, środowiskach i ruchach obywatelskich, by skutecznie zawalczyć o miejsca w radach tych trzech miast. 
- Szkoła rozpocznie swoją działalność we wrześniu. To początek naszych przygotowań do kampanii w 2014 roku - mówi Andrzej Różański, szef SLD w Gdyni, jeden z inicjatorów powołania szkoły liderów.


Nie dość na tym. By lokalne samorządy nie przypominały tworzonych przez lata klientelistycznych „dworów”  trójmiejski SLD przyjął projekt zmiany artykułu 472a w Kodeksie wyborczym, tak by liczbę kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów ograniczyć do dwóch! Ma to być swoisty mechanizm ochronny, który będzie blokował kumulowanie się negatywnych zjawisk, wynikających z wieloletniego zawłaszczania władzy politycznej, administracyjnej i wykonawczej przez niektóre środowiska lokalne, niekiedy polityczne, a niekiedy wręcz rodzinne. Ordynacja wyborcza, a zwłaszcza system finansowania kampanii, daje urzędującym politykom olbrzymią przewagę nad kontrkandydatami  zewnętrznymi. Zdaniem SLD także media, co w Trójmieście jest regułą, komercjalizują przestrzeń debaty wyborczej, w żaden zaś sposób nie ograniczają w kampaniach prezentacji urzędowych czynności sprawujących władzę. Ta dotkliwa asymetria powtarza się w kolejnych kampaniach samorządowych. Wyborcom pozostaje instytucja referendum - kosztowna i długotrwała. 
- Projekt zostanie przekazany wszystkim pomorskim parlamentarzystom oraz członkom klubu poselskiego SLD.  Widać w Trójmieście, w Gdańsku szczególnie, że zamiast demokracji mamy dynastię - uzasadnia projekt Marek Formela, przewodniczący SLD w Gdańsku.


Z kolei Zarząd SLD w Gdańsku przyjął uchwałę zobowiązującą posła Leszka Millera do złożenia w trybie pilnym interpelacji do premiera rządu w sprawie prac przygotowawczych dotyczących wprowadzenia podatku katastralnego prowadzonych w ministerstwie finansów i ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Pogłoski, ze nowy podatek może sięgać 1 procenta wartości nieruchomości budzą powszechny lek i oburzenie.
- Ponieważ podatek katastralny ma być dochodem własnym gminy, pokusa jego wprowadzenia w sytuacji narastającego zadłużenia, rejestrowanego i w Gdańsku i w Gdyni, może zdewastować życie przytłaczającej większości obywateli, zachęcanych uprzednio przez gminy do wykupu swoich mieszkań lub swoiście dręczonych skokowymi podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste – czytamy w uchwale.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież