Nie żyje Piotr Świąc » Nie żyje Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz gdańskiego ośrodka Telewizji Polskiej. Zmarł tragicznie... Elżbieta Rafalska: Nie trzeba pisać nam scenariuszy drogi życia i kari... » Z Elżbietą Rafalską, posłem do Parlamentu Europejskiego (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), o... Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Sol... » Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność“ w sprawie konfliktu Miasta z Solidarnością.Mija dwulecie rządó... Przyznanie Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości » Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Andrzej Papierz ... Dorwać wójta » Historia Daniela Obajtka przypomina fabułę filmu „Układ zamknięty”. Próbuje się zniszczyć człowieka,... Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
niedziela, 07 marca 2021 22:10
Trefl przypieczętował trzecie miejsce
Siatkarze Trefla w ostatnim meczu rundy zasadniczej PlusLigi pokonali
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
sobota, 06 marca 2021 17:05
Podbeskidzie przerwało zwycięską serię Lechii
Lechia nie zdołała odnieść czwartego z rzędu zwycięstwa.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Janusz Śniadek: Między biznesem a transferami społecznymi

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 04 marca 2017 10:36

Z posłem Januszem Śniadkiem rozmawia Artur S. Górski- Wicepremier Mateusz Morawiecki, mówiąc o transferze społecznym, dokonanym przez obecny rząd, wyliczał przekazane środki finansowe na obniżenie wieku emerytalnego, na „500+”, na podniesienie płacy minimalnej w tym roku na 45 miliardów złotych. W przyszłym na 55 miliardów, a w 2019 na 65 miliardów złotych. Czy realne jest pogodzenie ognia z wodą, biznesu z pracą, przychodów do budżetu z transferami społecznymi?
Janusz Śniadek: Są to założenia makroekonomiczne, wynikające z programu PiS. O ile wzrost transferów społecznych, i to kolosalny, niespotykany, jest już realny, jest faktem, to rolą ministra finansów i rozwoju jest wypełnienie bilansu po stronie wpływów. Stąd prezentował on na poziomie sporej ogólności założenia makroekonomiczne, wyrażając przekonanie, że przyniosą one efekty, czyli zaspokojenie po stronie potrzeb. Realizuje się to poprzez np. uszczelnienie luk, przez które następował, i jeszcze następuje, wyciek środków finansowych.


- Krajowa Administracja Skarbowa wyciek powstrzyma?
Janusz Śniadek: Taka jest intencja. Okaże się na ile była słuszna. Jak do tej pory zakładane wpływy są, choć nie bez trudu, osiągane.


- Ukłonem w stronę środowiska biznesu jest przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju Konstytucja Biznesu. Ten dokument resortu rządu PiS zawiera zapisy m.in. ograniczające kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Jego rozdział 5 zakłada na przykład ograniczenia kontroli działalności gospodarczej w tym inspekcji pracy...
Janusz Śniadek: Z punktu widzenia związkowego budzi to niepokój. Kontrola ma być wszczyna po upływie 7 dni od poinformowania. Być może ma to być rzeczywiście ukłon w stronę pracodawców. Natomiast jest to działanie podważające misję instytucji kontrolnych. To tak, jak gdyby nałożyć na policję obowiązek zawiadamiania pasera o przeszukaniu.  


alt


- Czy w tej kwestii będzie jakaś poselska interwencja?
Janusz Śniadek: Z pewnością. Jest to też rola do negocjacji na Radzie Dialogu Społecznego.


- Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć poinformował, że spośród ponad 12 milionów pracujących w 2016 roku około 600 tysięcy pracowało nielegalnie, a budżet państwa stracił na tym ponad 6 miliardów. Jesteście bezradni wobec „szarej strefy”?
Janusz Śniadek: Takie są dane szacunkowe, przyjmujące wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Eurostat szacuje, że owa szara strefa sięga kilku procent. Jestem przekonany że jest większa. By jej przeciwdziałać być może trzeba zaostrzyć sankcje. Przedsiębiorca będzie kalkulował, co mu się opłaca, Ryzyko kary za łamanie prawa, czy korzyści z tytułu tegoż łamania. A pracujący „na czarno” zjada swoja przyszłą emeryturę. Te miliardowe straty budżetu wynikają z nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, na fundusz pracy. W efekcie to na państwo spadnie opłacanie świadczeń z zasiłków socjalnych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież