Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (... Monika Chabior - gdański pedagog postępu? » Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych „seksualno-bojowych” haseł i okrzykó...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
czwartek, 26 listopada 2020 21:01
W środę, 25 listopada, w wieku 67 lat, zmarł Zenon Plech. Jeden z
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Janusz Śniadek: Między biznesem a transferami społecznymi

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
sobota, 04 marca 2017 10:36

Z posłem Januszem Śniadkiem rozmawia Artur S. Górski- Wicepremier Mateusz Morawiecki, mówiąc o transferze społecznym, dokonanym przez obecny rząd, wyliczał przekazane środki finansowe na obniżenie wieku emerytalnego, na „500+”, na podniesienie płacy minimalnej w tym roku na 45 miliardów złotych. W przyszłym na 55 miliardów, a w 2019 na 65 miliardów złotych. Czy realne jest pogodzenie ognia z wodą, biznesu z pracą, przychodów do budżetu z transferami społecznymi?
Janusz Śniadek: Są to założenia makroekonomiczne, wynikające z programu PiS. O ile wzrost transferów społecznych, i to kolosalny, niespotykany, jest już realny, jest faktem, to rolą ministra finansów i rozwoju jest wypełnienie bilansu po stronie wpływów. Stąd prezentował on na poziomie sporej ogólności założenia makroekonomiczne, wyrażając przekonanie, że przyniosą one efekty, czyli zaspokojenie po stronie potrzeb. Realizuje się to poprzez np. uszczelnienie luk, przez które następował, i jeszcze następuje, wyciek środków finansowych.


- Krajowa Administracja Skarbowa wyciek powstrzyma?
Janusz Śniadek: Taka jest intencja. Okaże się na ile była słuszna. Jak do tej pory zakładane wpływy są, choć nie bez trudu, osiągane.


- Ukłonem w stronę środowiska biznesu jest przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju Konstytucja Biznesu. Ten dokument resortu rządu PiS zawiera zapisy m.in. ograniczające kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Jego rozdział 5 zakłada na przykład ograniczenia kontroli działalności gospodarczej w tym inspekcji pracy...
Janusz Śniadek: Z punktu widzenia związkowego budzi to niepokój. Kontrola ma być wszczyna po upływie 7 dni od poinformowania. Być może ma to być rzeczywiście ukłon w stronę pracodawców. Natomiast jest to działanie podważające misję instytucji kontrolnych. To tak, jak gdyby nałożyć na policję obowiązek zawiadamiania pasera o przeszukaniu.  


alt


- Czy w tej kwestii będzie jakaś poselska interwencja?
Janusz Śniadek: Z pewnością. Jest to też rola do negocjacji na Radzie Dialogu Społecznego.


- Główny Inspektor Pracy Roman Giedrojć poinformował, że spośród ponad 12 milionów pracujących w 2016 roku około 600 tysięcy pracowało nielegalnie, a budżet państwa stracił na tym ponad 6 miliardów. Jesteście bezradni wobec „szarej strefy”?
Janusz Śniadek: Takie są dane szacunkowe, przyjmujące wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Eurostat szacuje, że owa szara strefa sięga kilku procent. Jestem przekonany że jest większa. By jej przeciwdziałać być może trzeba zaostrzyć sankcje. Przedsiębiorca będzie kalkulował, co mu się opłaca, Ryzyko kary za łamanie prawa, czy korzyści z tytułu tegoż łamania. A pracujący „na czarno” zjada swoja przyszłą emeryturę. Te miliardowe straty budżetu wynikają z nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, na fundusz pracy. W efekcie to na państwo spadnie opłacanie świadczeń z zasiłków socjalnych.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież