Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
sobota, 24 października 2020 19:50
Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Trefla
Bez punktu i wygranego seta wracają Jastrzębia-Zdroju siatkarze
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mirosław Mudlaff: Wniosek to działanie populistyczne

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 01 marca 2017 21:17

Rozmowa z Mirosławem Mudlaffem, byłym szefem Straży Miejskiej w Sopocie- Jak ocenia pan wniosek Komendanta Miejskiego Policji w Sopocie do prezydenta kurortu aby lokale rozrywkowe w Sopocie były otwarte tylko do godziny 3 w nocy?

Mirosław Mudlaff: Myślę, że to nie jest najlepszy pomysł, albo nie do końca przemyślany. Uzasadniam to tym, że jeżeli struktura przestępczości w Sopocie, na którą powołuje się Komendant, wskazuje na to, że większość tych zdarzeń związanych z zakłóceniem porządku, ciszy, spoczynku nocnego ma miejsce w godzinach 4-5. W logiczny sposób należy domniemywać, że gdyby o 3 godzinie w nocy lokale zamknęły swoją działalność to wszyscy ludzie, w jednym czasie, wyjdą na ulicę. Potem jest pytanie co ze sobą zrobią dalej? Gdzie się przemieszczą? Będzie ich więcej niż wtedy gdy sami chcieliby opuścić lokal, bo o 3 będą musieli, a tak sukcesywnie mniej lub więcej się na Monciaku znajduje. Nastąpi kumulacja, która teraz jest rozłożona w czasie. Tak naprawdę to nie ma aż tak dużego wpływu na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców ponieważ tyle samo patroli policji pracuje w godzinach 22-6 ile pracowałoby do godziny 3. Wątpię, żeby o godzinie 1 lub 2 w nocy były jakieś dodatkowe patrole policji. Z doświadczenia wiem, że wsparcie oddziałów prewencji napotyka na ograniczenia czasowe, co jest związane z pełnieniem służby przez funkcjonariuszy w odpowiednich godzinach. Nie słyszałem podczas moje wieloletniej pracy w policji, aby oddziały prewencji rozpoczynały pracę na przykład o pierwszej w nocy. Ten wniosek nic nie zmieni. Uważam, że jest to działanie populistyczne. Tak do końca nie wiem czemu ma to służyć. Być może chodzi o wywarcie większego wpływu na samych restauratorów,a by oni dołączyli się do działań związanych z bezpieczeństwem. Ten temat wałkuje się od wielu lat w Sopocie w zakresie dodatkowych służb, w zakresie utrzymania patroli służb ochrony czyli tak zwanych ochroniarzy. Było to już praktykowane. Część właścicieli lokali się na to składała. Funkcjonowało to mniej lub bardziej skutecznie. Tu widziałbym pewien pomysł. Najbardziej dziwi mnie cisza magistratu. Chyba jest oczekiwanie jak się do tego odniesie opinia publiczna, jak się odniosą do tego sami restauratorzy. Nie należy chyba tego wniosku traktować poważnie.


- Składanie takiego wniosku przez komendanta policji nie jest jakby uciekaniem przez prezydenta od odpowiedzialności w tej sprawie?
Mirosław Mudlaff: Nie da się ukryć, że magistrat popełnił wiele błędów dopuszczając do sytuacji, która teraz zaistniała. Po prostu wieloletnia polityka miasta, której teraz zbieramy pokłosie. Mogę potwierdzić, że sami policjanci sobie z tym nie poradzą z tym problemem. Przynajmniej w sezonie. Po sezonie, przy wsparciu oddziałów prewencji, może dadzą radę. W trakcie sezonu przy takim napływie ludności siłami, którymi dysponują nie są w stanie sobie poradzić. Chyba rozumiem też intencje. Nie wypadało powiedzieć komendantowi, że zamykamy sopockie lokale o godzinie 24, bo zostałby wyśmiany. Musimy myśleć o stratach jakie przyniosłaby taka decyzja. Restauratorzy płacą duże dzierżawy, mają duże utrzymania i chcą, żeby lokal był jak najdłużej czynny, żeby było w nim jak najwięcej osób i dlatego w różnych sposób zachęcają promocjami, organizowaniem imprez dla młodzieży.


Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież