Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P... Tomasz Posadzki: Gdańsk usług wspólnych - prestiż i bezład » Z mec. Tomaszem Posadzkim, w latach 1994–2002 radnym miasta Gdańska, od 1994 do 1998 prezydentem Gda... 75 lat "Dziennika Bałtyckiego" - "co do napisania?" » "Dziennik Bałtycki" świętował 75 urodziny. Po raz pierwszy ukazał się PT Czytelnikom - 4 strony, 3 t... Płażynski pisze do prezesa Goldmana Sachsa - sprawa Gedanii to... » Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński podejmuje dalsze działania na rzecz ratowania zabytkowego terenu K... K. Płażyński: Robyg nie zmusi mnie do milczenia w sprawie Gedanii » Deweloper Robyg przesłał do posła Kacpra Płażyńskiego pismo, w którym domaga się przeprosin i zapłat... Radni PiS chcą oddać hołd Janowi Pawłowi II » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska przedstawili projekt stanowiska z okazji 100 rocznicy urodzi...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
poniedziałek, 25 maja 2020 17:14
Ruben Schott odchodzi z Trefla Gdańsk
Po dwóch sezonach w Treflu Gdańsk z klubem żegna się przyjmujący ...
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
poniedziałek, 25 maja 2020 19:28
Lechia szykuje się do wznowienia rozgrywek
W najbliższy weekend wznowione zostaną rozgrywki piłkarskiej ekstra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Marsz Równości przeszedł przez Gdańsk

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
sobota, 30 maja 2015 17:22

Około półtora tysiąca osób wzięło udział w gdańskim Marszu Równości. Nie obyło się bez incydentów, których prowodyrami byli uczestnicy kontrmanifestacji zorganizowanej przez ONR.Marsz Równości rozpoczął się o godz. 15 na Targu Węglowym. Zanim jednak uczestnicy przeszli ulicami Gdańska, odbyła się około półgodzinna demonstracja. Głównymi uczestnikami byli ludzie młodzi, między 20 a 30 rokiem życia. Zdecydowaną większość stanowiły kobiety. Jednak marsz, który miał być przede wszystkim głosem homoseksualistów okazał się marszem wszystkich. Bardzo dużo było par heteroseksualnych oraz przedstawicieli różnych środowisk.


Wśród osób polityki w Gdańsku pojawili się wicemarszałek sejmu, Wanda Nowicka, samorządowiec Radosław Szumełda oraz prezydent Słupska, Robert Biedroń. - Dwadzieścia pięć lat temu odzyskaliśmy wolność, ale nie odzyskaliśmy solidarności. Chcemy żyć w kraju, w którym nikt nam nie będzie mówił jak mamy się ubierać, ani co mamy robić – mówił Biedroń, który dostał burzę oklasków.


altNiedługo później manifestacja przeszła ulicami Gdańska. Przez Targ Drzewny, Podwalem Grodzkim w stronę dworca głównego. Na trasie marszu stały grupki pomorskiego oddziału ONR, który zorganizował kontrmanifestację. Rozpoczęła się ona godzinę wcześniej, o godz. 14 i przeszła głównym i starym miastem. I właśnie przez uczestników tego marszu pod dworcem głównym doszło do incydentów.


Z grupy wyszła gdańska radna PiS, Anna Kołakowska, która w towarzystwie męża, syna i córki (Marii Kołakowskiej, skazanej na prace publiczne za rozpylenie fetoru w świetlicy Krytyki Politycznej) usiadła przed Marszem Równości i zablokowała przemarsz. Policja interweniowała – najpierw negocjując, później usuwając siedzących, ale ci notorycznie wracali. Wtedy ze strony ONR pojawiały się okrzyki - „Gestapo”, „Pedofile pederaści to są Unii entuzjaści”, „To jest Polska nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”. Policjanci, którzy w liczbie około dwustu funkcjonariuszy ochraniali marsz, zepchnęli kontrmanifestantów z jezdni i otoczyli maszerujących szczelnym kordonem. Kilka osób trafiło do radiowozów.
Kiedy sytuacja została opanowana, marsz poszedł dalej i zakończył się na stoczniowej ul. Elektryków.


Trzeba też zauważyć, że przez obie manifestacje na kilka godzin zostało sparaliżowane ścisłe centrum miasta. Tworzyły się ogromne korki, a kierowcy wściekali się, że dla garstki osób trzeba zamykać pół Gdańska. Na pewno można by było to rozwiązać inaczej, ale trzeba zauważyć, że w tak newralgicznych sytuacjach lepiej dmuchać na zimne i podjąć wszelkie środki ostrożności.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież