W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Forum Gdańsk (Radunia) - inwestycja za pożyczone

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 01 czerwca 2015 16:51

We wtorek 2 czerwca, z rocznym poślizgiem, rusza budowa nowego gdańskiego projektu handlowego Forum Gdańsk (do niedawna określane jako Forum Radunia), który powstać ma w centrum miasta. I to nie w byle jakiej lokalizacji, bo "na przedsionku" Traktu Królewskiego. Estakadę wiodącą ku dawnemu wylotowi na stolicę zdominuje teraz jasna bryła... multikina, kilka sklepów i biur. Miasto jest tak pewne owej inwestycji, że z kasy gdańszczan pożyczyło na rozruch bagatela 11,2 mln złotych.A wszystko to w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego. Inwestycja powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na którym to partnerstwie w Gdańsku ciąży cień działek przy ul. 3 Maja i posadowionym nań gmachu Sądu Okręgowego, o którym pisaliśmy już kilkakrotnie.


W zarządzie Forum Gdańsk sp. z o.o.  (powołanym do budowy Forum) interesów miasta broni Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Spółka jest bowiem owocem współpracy pomiędzy Multi Corporation (mającą doświadczenie w budowie centrów handlowych Forum Istanbul w Konstantynopolu i Stadsfeestzaal w Antwerpii, Multi's Forum we Lwowie i Magnolia Park we Wrocławiu), czyli jej spółką Multi Development Poland, Gminą Miasta Gdańska (0,04 proc. udziałów).


Miasto Gdańsk jest tak pewne dobrego finału projektu, iż nawet pożycza kasę na biznesowe przedsięwzięcia. I to ku zdumnieniu miejskich radnych, którzy o tym fakcie dowiadują się od nas. Najwyraźniej miasto nad Motławą jest w pożyczaniu biznesowi lepsze niż bank. Wiadomo od XIX wieku, że bez kredytu kupieckiego biznesu nie rozkręcisz!


Ale czy rolą miasta jest pożyczanie pieniędzy inwestorom i jaki z tego pożytek - dopytywaliśmy już w magistracie.
Pożyczka Forum Radunia (dziś Forum Gdańsk) udzielona była w wysokości 11,2 mln zł.


Jak nas poinformował Antoni Pawlak, prezydencki rzecznik oprocentowanie pożyczki w skali roku było zmienne i wynosiło miesięczny WIBOR  (Warsaw Interbank Offered Rate, czyli oprocentowanie kredytów na polskim rynku międzybankowym, cena pieniądza - dop. red.) oraz marża wynosząca 4 pkt. proc.  


Zatem z odsetek na 29 grudnia 2014 r. do miejskiej kasy wpłynęło na plus 447 794,65 zł jako stopa zwrotu pożyczki.
- Zabudowa Targu Siennego i Rakowego to wielka, bardzo potrzebna inwestycja. Miasto udzieliło spółce pożyczki na zasadach rynkowych, pożyczka została spłacona w tym samym roku budżetowym, w którym została zaciągnięta więc nie miała wpływu na budżet miasta - zapewnił nas Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Miasta Gdańska.


Forum Gdańsk, które pierwotnie miało nosić nazwę Forum Radunia, to kompleks handlowy o powierzchni komercyjnej 62 tys. m kw. W tym 200 lokali handlowo-usługowych, "wieloekranowe" kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking samochodowy na 1 100 stanowisk.


Przypomnijmy, że latem ub.r. z magistratu obwieszczano, że jesienią 2014 r. firma Multi Corporation rozpocznie budowę kompleksu handlowo-usługowego Forum Radunia w Gdańsku, że inwestor otrzymał pozwolenie na budowę inwestycji, która powstanie w obrębie ulic Okopowa, Targ Sienny, Targ Rakowy, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Wówczas też zapewniano, że oddanie Forum do użytku nastąpi pod koniec 2016 roku. Ustawione były nawet tablice zapowiadające ukończenie Forum. Otwarcie kompleksu tym razem zaplanowano na 2017 rok.  
Cóż, inwestycja, chociaż stała pod znakiem zapytania, to poratowali ją sami gdańszczanie. To w grodzie nad Motławą nic nowego. Międzynarodowe Targi Gdańskie też są dokapitalizowywane przez Miasto. A wydawałoby się, że centra targowe po to się tworzy by promowały i zarabiały.


Na razie z inwestycji w ramach Forum Gdańsk widać nowy przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej Gdańsk-Śródmieście.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież