Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dośla: Skompromitował się slogan, iż tylko władza wie najlepiej co jest dobre dla społeczeństwa

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
środa, 04 marca 2015 20:25

altZ Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” rozmawia Artur S. Górski


– Z początkiem roku nastąpiła fuzja Szpitala Świętego Wincentego à Paulo Sp. z o.o. i Szpitala Morskiego imienia PCK Sp. z o.o. w Gdyni. Utworzenie jednej spółki wywołało sprzeciw społeczny. Pacjenci obawiają się m.in. o opiekę kardiologiczną i inne oddziały szpitalne. Czy koalicja PO-PSL ma receptę na ochronę zdrowia w regionie pomorskim?
Krzysztof Dośla: Od początku procesu przekształceń komercjalizacyjnych w pomorskiej ochronie zdrowia nasz Związek stał na stanowisku, iż nie jest to rozwiązanie dobrze służące społeczności Wybrzeża. Nie prowadzi bowiem do realizacji podstawowych zadań stojących przed służbą zdrowia. Uważaliśmy i uważamy, że ogląd służby zdrowia poprzez pryzmat wyłącznie pozycji księgowych jest błędem, gdyż uprzedmiotawia pacjenta sprowadzając go do pozycji statystyczno – księgowej. Nie służy też pracownikom służby zdrowia wciskając ich na pozycje rachunków zysków i strat.


- Te przekształcenia komercjalizacyjne na majątku publicznym w opiece zdrowotnej trwają jednak od kilku lat…
Krzysztof Dośla: Przy każdej próbie przekształcenia w spółkę placówki szpitalnej argumentowaliśmy, że nie będzie to miało pozytywnego wpływu na jakość opieki zdrowotnej. To nie jest metoda.  Owe szukanie rozwiązań w redukcji personelu służby zdrowia, obciążaniu pozostałych pracowników kolejnymi zadaniami, w tworzeniu jednoosobowych podmiotów gospodarczych, przesuwania oddziałów budzi niepokój. Podobnie jak nie jest dobrą metodą zlecanie wykonania medycznych zadań na zewnątrz, gdyż takie działanie powoduje pogarszanie się kondycji szpitali i jakości usług medycznych.


- I tak w naszej rozmowie pojawił się termin „usługa”. Liberalizm w opiece zdrowotnej odniósł sukces?
Krzysztof Dośla: Przy całej rezerwie jaką mam do duetu PO-PSL to – przyznam - jestem zaskoczony brakiem u samorządowców i polityków tej koalicji rzeczowego pomysłu na funkcjonowanie szpitali w województwie pomorskim. Jedynym sposobem jest przekształcanie w spółki prawa handlowego by następnie likwidować oddziały szpitalne, czy przenosić je do innego szpitala. Taki zabieg przypomina mieszanie herbaty i naiwne oczekiwanie, że od poruszania łyżeczką stanie się ona słodsza. Takie zabawy władzy niepokoją. W  istotny sposób naruszają one poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Tym razem przedmiotem tych zabiegów jest ćwierćmilionowe miasto, Gdynia. Pacjenci obawiają się o opiekę kardiologiczną. Ma być ona skomasowana w budynku szpitala św. Wincentego à Paulo przy placu Kaszubskim. Dlaczego? Będzie to jedyny oddział kardiologiczny dla mieszkańców Gdyni i Sopotu. Z gdyńskich placówek korzystają też niejednokrotnie mieszkańcy Rumi i Redy, a nawet Kartuz. Jest to 300 tysięcy mieszkańców Pomorza, potencjalnych pacjentów.


alt- Może ta władza wie co robi, dysponuje pełnymi danymi, o które dopiero dobija się opozycja?
Krzysztof Dośla: To nie powód, że podejmuje się arbitralne decyzje, nie konsultując tego z lokalnymi społecznościami, z kimkolwiek. Historia dowiodła, że w naszej ojczyźnie skompromitował się slogan mówiący, iż  tylko władza wie najlepiej co jest dobre dla społeczeństwa. Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę w korespondencji do Urzędu Marszałkowskiego i podczas spotkań z samorządem województwa, że w służbie zdrowia nie jest najważniejszy rachunek ekonomiczny, ale cel jaki ta służba realizuje. Obyśmy tego celu, czyli pomocy człowiekowi choremu, w imię ideologii nie zagubili.


- Coś się jednak w służbie zdrowia zmieniło?
Krzysztof Dośla: Patrząc na statystyki medyczne w naszym regionie widzimy, że od lat w sposób istotny  jedno się zmieniło. To średnia wieku personelu medycznego, który z poświęceniem wykonuje pracę. Okazuje się, że są pielęgniarki pracujące 300 godzin w miesiącu. O ile one są. Bo i średniego personelu medycznego ubywa. Profesjonalnie przygotowane do zawodu siostry znajdują zatrudnienie za granicą.  Takie są skutki zaniedbań w systemie opieki zdrowotnej i niechęci władzy do prowadzenia dialogu.  


- NSZZ „Solidarność” będzie kontynuował akcje protestacyjne, które mają wymusić na władzy przystąpienie do dialogu także mającego za temat kondycję opieki zdrowotnej i sposoby jej ratowania?
Krzysztof Dośla: W najbliższy poniedziałek 9 marca zawitamy do biur poselskich z naszymi postulatami. Przekażemy posłom nasze stanowisko i poinformujemy tych, którzy nie zdołali się z nim zapoznać. Oczekujemy od „wybrańców narodu” merytorycznej dyskusji, a nie „maszynki do głosowania”. Do takiej dyskusji jesteśmy przygotowani. Po 15 marca zbierze się sztab protestacyjny Związku. Kolejne kroki będą bardziej radykalne niż akcja ulotkowa i odwiedzanie biur poselskich. Chcemy debaty i negocjacji, ale jesteśmy przygotowani także do innych form protestu. Celem jest odbudowa dialogu społecznego. Uczciwego i rzetelnego. Jeżeli nie z tym rządem, to z następnym.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież