NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Danuta Sikora: Te same nazwiska przewijają się w radach nadzorczych szpitali

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
środa, 05 kwietnia 2017 16:19

Z Danutą Sikorą, radną PiS w pomorskim Sejmiku rozmawia Artur S. Górski- Szpitale Wojewódzkie, czyli gdyńska spółka dwóch szpitali, z dnia na dzień zostały Szpitalami Pomorskimi sp. z o.o. w skład której wchodzą dwa szpitale z Gdyni, szpital w Wejherowie i Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Czy była konsultowana tak szeroka, też terytorialnie, fuzja?

Danuta Sikora: Marszałek Struk wpadł na ten pomysł. Nie przewidywaliśmy aż takiej fuzji, łączącej cztery szpitale i przekształcającej nowy podmiot w spółkę Szpitale Pomorskie. Jeśli ma to służyć zaspokojeniu potrzeb, według nowej mapy zwanej siecią szpitali, jeżeli zarząd województwa wytłumaczy ten ruch zwiększeniem szans tych szpitali, to nie będziemy oponować. Ale my i tak już stanęliśmy przed faktem dokonanym. Marszałek Struk powołał spółkę i faktycznie wyłonił jej zarząd. Nie zwracał się do nas o konsultowanie i zaopiniowanie tego rozwiązania. Wcześniej, już przy przystąpieniu do przekształcenia sopockiego szpitala, powoływano się na jeden z wyroków NSA, który pozostawia to w gestii marszałka...


- Orzeczenie z 2014 roku mówi, że organem dokonującym przekształcenia jest organ wykonawczy samorządu, a Sejmik nie ma tutaj kompetencji, pomimo ogólnego jego umocowania...
Danuta Sikora: Zatem wykładnia NSA mówi, że to jest zadaniem zarządu, więc, gdy zarząd sam podejmuje decyzje, to my się o nich dowiadujemy z mediów.


- Związki zawodowe, a jest ich w spółce 12, zgodziły się na nową formułę, podpisały porozumienie gwarantujące płace i warunki pracy do 30 czerwca 2018 r....
Danuta Sikora: Kiedy był spór o szpital w Sopocie związki zawodowe suchej nitki nie zostawiły na zarządzie województwa. Jeśli w tym przypadku jest akceptacja więc temat został jakoś przepracowany. Związki muszą teraz przypilnować realizacji porozumienia. W Wojewódzkim Centrum Onkologii były gwarancje roczne zatrudnienia i stawek. Teraz to się zmienia, po przejściu do kolejnego etapu.


alt- Nim okrzepła fuzja czterech szpitali, niemal z dnia na dzień, nie licząc weekendu, nastąpiła zmiana nazwy i na stanowisku prezesa szpitalnej spółki. Szpitalami Pomorskimi sp. z o.o. kieruje Jolanta Sobierańska-Grenda, dotychczasowa dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Nominacja to efekt krótszej ławki kadrowej, a może dowód wielkiego zaufania do urzędnika?  
Danuta Sikora: Marszałek Struk sięgnął po sprawdzoną urzędniczkę. Jest to kwestia zaufania marszałka do tej osoby. Dyrektor, dzisiaj prezes, Sobierańska-Grenda brała udział w przekształceniach szpitali marszałkowskich w spółki prawa handlowego. Ma więc wiedzę. Ta wiedza z departamentu zostanie przeniesiona na zarządzenie szpitalną spółką. Nominuje rada nadzorcza. Zapytuję więc, w złożonej do marszałka interpelacji, jak i w jakim trybie prowadzony jest nabór na członków rad nadzorczych. Nie było przecież konkursów. Powielają się nazwiska, w tym urzędników. Radni w tym wyłanianiu składu rad spółek nie uczestniczą.


- Przejście z urzędnika, dyrektora, na prezesa rodzi pytanie o dublowanie funkcji, a nawet o konkurencyjność. Ta wiedza jest, na przykład o stanie poszczególnych spółek...
Danuta Sikora: Faktycznie, będą jeszcze roszady i będą sfery, które będą się dublowały. Nie mam wątpliwości. Proces restrukturyzacji i przekształcania trwa. Do momentu nim nie zacznie działać sieć szpitali coś mi podpowiada, że będziemy jeszcze świadkami innych ruchów, choćby wokół Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.


- A pacjenci?
Danuta Sikora: Nie zatrzymujmy się na omawianym etapie sposobu zarządzania czy formy działania. Nie zapominajmy o pacjencie. Przenoszenie oddziałów, zmiany przecież nie tylko nazwy, są uciążliwe. Jest grono ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie, a pacjent z terenu województwa ma mieć dostęp do takiej samej pomocy. Dajemy czas, przyglądamy się. Efektem ma być poprawa sytuacji zdrowotnej na Pomorzu. W końcu powinniśmy móc powiedzieć, że czujemy się bezpiecznie. Sieć szpitali jednak nie będzie rozwiązaniem idealnym. Nadal nie ma dużego centrum onkologicznego. A mamy u nas dramatycznie wysoką zachorowalność na nowotwory.


- Mimo czystego powietrza? W aglomeracji trójmiejskiej utrzymuje się ono jakoby na poziomie klasy A.
Danuta Sikora: Czyste powietrze, co zabrzmi może dziwnie, jest pojęciem względnym. Spójrzmy w jak niewielu miejscach badamy poziom zanieczyszczeń. Przekroczenia całoroczne są w wielu miejscach, choćby w Starogardzie Gdańskim, Lęborku, Kościerzynie, w Wejherowie. Stacji badawczych mamy mało, kilkanaście. Poziom badań jest niewystarczający. Mamy problemy z trucicielami emitującymi zanieczyszczenia. Rozejrzyjmy się wokół. Nawet na naszych osiedlach czuje się w powietrzu, iż w piecach pali się czym popadnie. Tutaj kłaniają się konieczne regulacje antysmogowe.


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież