Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zarządzanie Metropoliami XXI wieku

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 27 listopada 2012 12:53

Zarządzanie Metropoliami XXI wieku to temat kongresu odbywającego się w poniedziałek i wtorek w Gdańsku z udziałem 140 ekspertów i 900 uczestników. To również wydarzenie bez precedensu, bo prawie 60 godzin debat podczas 34 paneli dyskusyjnych. W ramach projektu Miasto Plus, w dniach 26-27 listopada, poważnie się dyskutuje o przyszłości Gdańska i o rozwoju metropolii.



Podczas kongresu wspólnie z decydentami miast metropolii polskich i innych ważnych ośrodków aglomeracyjnych jest możliwość zastanowienia się na temat nowoczesnego funkcjonowania miasta, modeli zarządzania miastem i innowacyjności. Kongres jest okazją do dialogu przedstawicieli różnych grup społecznych, środowisk naukowych, biznesowych, doradczych, grup eksperckich i środowisk twórczych.


alt


Innowacyjnym rozwiązaniem w tego typu publicznych debatach, które Miasto Gdańsk pragnie zastosować, to aktywizacja różnych środowisk - zwłaszcza naukowego i umożliwienie zabrania głosu poprzez tzw. plakaty naukowe w sesji posterowej - wspólnej dla wszystkich uczestników konferencji.


Kongres podzielony został na 34 odrębne panele dyskusyjne, które wchodzą w skład pięciu obszarów społeczno-gospodarczych: zarządzanie miastem, jakość życia, innowacyjna gospodarka, poszerzanie pola kultury, przestrzeń komunalna miasta.


W jaki sposób oddziałują one na możliwości i na szanse rozwoju metropolii w Polsce, próbowano określić te tendencje przemian na początku kongresu w ogólnej części panelowej.


alt


Edwin Bendyk, z tygodnika „Polityka”, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas stwierdził, że patrząc w przyszłość należy wymyślić nowy model zarządzania i to na każdym szczeblu. - W USA już mówią o tym, że postęp techniczny hamuje rozwój. U nas w Polsce wszystkie miasta chcą robić to samo, biotechnologia, turystyka, ekonomia itp. Trzeba zobaczyć, na ile regiony są autonomiczne. Duży kapitał, aby ściągnąć, trzeba przygotować na to odpowiednie warunki, bo mamy po sąsiedzku dużą konkurencję innych europejskich metropolii, w aspekcie morskim jak Helsinki, Kopenhaga czy Sztokholm. A nasze Morze Bałtyckie, autostrady, porty, lotniska, to trzeba grać na tych wszystkich instrumentach po równo, aby harmonijnie się rozwijać.


alt



Prof. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii UMK w Toruniu zapytał: - Czym będzie Pomorze  za 20-30 lat? - Czy nadal będzie jednym z czterech polskich województw, które będą się rozwijać? Wszystko wskazuje na to, że tak. Pomorze gdańskie powoli wchłania Toruń i Elbląg. Mieszkańcy tych miast po wybudowaniu autostrady A-1, na weekendy przyjeżdżają tutaj nad morze na odpoczynek i po zakupy. Z przeprowadzonych badań socjologicznych wynika, że Pomorze, w tym głównie Gdynia i Gdańsk, mają największą w Polsce dzietność 1,55, przy średniej krajowej poniżej jedności. Co wy tutaj robicie, że jest aż tak duża dzietność, zapytał retorycznie profesor Szlendak? Większość słuchaczy głośno się roześmiała, a jedna z siedzących z boku osób odpowiedziała, miłujemy florę i faunę, i nie przeganiamy... bocianów. 


W ocenie socjologa Szlendaka, na rozwój Trójmiasta ma wpływ duża 80 procentowa dostępność do Internetu, telefonów komórkowych, komputerów, przy średniej 50 proc. w skali kraju. W jego ocenie Trójmiasto jest hybrydalne, najbardziej zliberalizowane, to taki miks stabilności i nowoczesności. - Tutaj mieszkańcy bardziej przywiązują się do rozwoju niż w innych regionach kraju. Macie w sobie dumę z waszej małej, sorry dużej ojczyzny.
Gdańszczan, jak stwierdził Szlendak, cechuje przyjaźń, wolność, praca i wykształcenie. - Cechujecie się również dużą otwartością na ryzyko. Potwierdzeniem tego jest to, że 66 proc. mieszkańców Trójmiasta to mężczyźni, którzy chcą budowy elektrowni jądrowej. To jest skłonność do podejmowania ryzyka, a więc postępu. Ludzie tutaj mieszkający zadowoleni są z życia i w 72 proc. ze swojej pracy. Z niej czerpiecie zadowolenie. Tutaj po prostu ludziom chce się żyć.


alt



Dr. hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego zaczął od pytania: - Dlaczego metropolie są tak ważne? Bo to warunkuje dalszy rozwój. Świat jest już zadłużony ponad miarę. Wyczerpały się dotychczasowe metody rozwoju. Innowacyjna technologia też przeżywa przyhamowanie. Europa Zachodnia ma poważne problemy i nie ma co jej kopiować. Jeżdżąc dużo po świecie dostrzegam, że wielkie ośrodki miejskie tętnią życiem. Są to pulsujące centra, które mają coś wyjątkowego. I to jest przyszłość. My jako Pomorze we współczesnym świecie musimy się odróżniać od innych.  Zastanówmy się, co mamy do zaproponowania światu? Trzeba znaleźć coś wyjątkowego. Tego przykładem jest Singapur, gdzie lotnisko wtopiło się w miasto.  Gdzie tuż po opuszczeniu samolotu można kupić towary z całej Azji. Na to postawił Singapur i teraz stanowi znaczące miejsce na mapie ogromnej Azji. Podobnie wcześniej uczyniło z kinematografią Los Angeles, a z dyktatem mody Paryż.


Dariusz Filar zadał kolejne pytania: - Co zatem metropolia gdańska ma szczególnego? Co możemy zaproponować zewnętrznemu światu? Musimy przede wszystkim nadrobić infrastrukturę po prawie pół wieku zastoju. Potrzebny jest rozwój autostrad, lotnisk. Nasza przyszłość, to kraje nordyckie, to z nimi powinniśmy poprzez Bałtyk się rozwijać. Trzeba zintensyfikować edukację na morze.


alt



Do wyrażenia swoich poglądów zaproszono również licznych słuchaczy. Julian Skelnik z Zarządu Portu Gdańsk zwrócił uwagę na potrzebę przywrócenia rangi gospodarce morskiej. Na potrzebę przystosowania Wisły do żeglugi i transportowania nią z góry do Bałtyku ciężkich ładunków kontenerowych. Jest taka możliwość.


alt



Marek Grzybowski z Marynarki Wojennej zaapelował o inwestowanie w kapitał ludzki. Zwłaszcza w ludzi kształcących się na uczelniach o profilu morskim, bo jest to bardzo rentowna gałąź gospodarki, rocznie przynosząca Polsce wpływy rzędu 1,5-2,0 mld euro.


Elżbieta Śliwowska z firmy Polcargo apelowała o powrót do morza Bałtyckiego. Nasze położenie geograficzne jest ogromnym walorem i wyzwaniem. Wykorzystujmy to, ale mówiąc o rozwoju mówmy też o kosztach.


Poseł Katarzyna Hall naszą otwartość na świat przypisała naszemu położeniu właśnie nad morzem. Ogromną rolę w społecznej świadomości odgrywają też trójmiejskie uczelnie. To one powinny mieć najlepszą kadrę dydaktyczną, bo to też warunkuje nasz rozwój.


Witold Kuszewski z Instytutu Morskiego zwrócił uwagę na potrzebę silniejszego oddziaływania na obwód kaliningradzki. Należy też lepiej wykorzystać możliwości jakie daje nam Zalew Wiślany. On jest też naszą przyszłością.


Inni mówcy  wskazywali na potrzebę umocnienia dwóch stoczni, tej w Gdańsku, jak i w Gdyni. Zgłoszono też propozycję połączenia portów, tych dwóch miast, aby stać się konkurencją dla Hamburga.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież