Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Białoruski Sierpień. „Solidarność” rusza z konwojem

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 sierpnia 2020 13:50

Za naszą wschodnią granicą trwają pokojowe, masowe protesty społeczne. Sceny przypominają te z Sierpnia 1980 roku w Polsce. Robotnicy podejmują, mimo represji, próby strajków. Demonstranci trafiają do więzień i aresztów. Siły reżimu, pewne swej tymczasowej bezkarności, używały siły wobec manifestujących.Solidarność rusza z konwojem pomocowym i tworzy fundusz solidarnościowy. Jutro, 26 sierpnia, okaże się, czy konwój przekroczy granicę i zostanie wpuszczony na teren Białorusi.
W Sierpniu ’80 i w Grudniu ’81 oczekiwaliśmy politycznego i ideowego wsparcia Wolnego Świata i je w pewnym zakresie otrzymaliśmy. Teraz my śpieszymy z pomocą naszym wschodnim sąsiadom, upominającym się o sprawiedliwość, wolność i godność.
Jutro rusza ku granicy z Białorusią konwój humanitarny, organizowany przez NSZZ „Solidarność”. Związek nasz utworzy też specjalny fundusz pomocy dla rodzin represjonowanych i zwolnionych z pracy uczestników strajków.


- Nasze serca zwrócone są ku pracownikom na Białorusi, gdy trwają tam protesty społeczne po wyborach, które są u nas traktowane jako wybory sfałszowane. Dla NSZZ „Solidarność” sprawa jest jasna. Protesty wybuchły i trwają w sierpniu. W sierpniu 1980 roku w całej Polsce walczyli robotnicy by powołać wolne, niezależne od władzy związki zawodowe. 40 lat temu my potrzebowaliśmy pomocy, dzisiaj Białorusini chcą wolnej, demokratycznej Białorusi i od nas oczekują wsparcia. Tam są szykanowani, wyrzucani z pracy związkowcy – mówił Piotr Duda podczas konferencji prasowej w Sali BHP.

alt


Na czele strajków na Białorusi są m.in. działacze wolnych związków zawodowych. To im należy się wsparcie.
– Dosyć pustego gadania. Czas na konkrety. Nie wiem, czy dialog tam jest możliwy, ale związek “Solidarność” jest zobowiązany wspierać jedyny wolny związek zawodowy na Białorusi, czyli Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych. Jego przewodniczący Aleksander Jaroszuk został aresztowany. Nie pozostawimy ich, nie będą sami, jak byli robotnicy w naszym kraju w 1956 i 1970 roku. Trzeba zmusić reżim do podjęcia dialogu. Trzeba pomóc rodzinom represjonowanych – apelował Piotr Duda kierując wezwanie do pomocy Białorusinom do wszystkich polskich partii politycznych.

alt


W 1981 roku delegaci na I Krajowy Zjazd NSZZ „S” podjął uchwałę, jeden z najważniejszych dokumentów związkowych:
„Delegaci zebrani w Gdańsku na I [Krajowym] Zjeździe Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przesyłają robotnikom: Albanii, Bułgarii, Czechosło­wacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego – pozdrowienia i wyrazy poparcia. Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach, jesteśmy autentyczną 10-mlionową reprezentacją powołaną pracowników, powstałą organizacją w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą mogli się spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń”.


Odczytanie Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej 8 września 1981 r. było wyjątkowym momentem: w imię moralnych racji odrzucono real politics.


Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Leonid Breżniew określił je, jako „niebezpieczny i jątrzący dokument, zmierzający do siania zamętu we wszystkich krajach socjalistycznych i ustanowienia „piątej kolumny” w ZSRR”. Krytyczni w ocenie posłania byli również dyplomaci zachodni, gdyż według nich miało „prowokacyjny wydźwięk” (sic!).
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież