Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Białoruski Sierpień. „Solidarność” rusza z konwojem

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
wtorek, 25 sierpnia 2020 13:50

Za naszą wschodnią granicą trwają pokojowe, masowe protesty społeczne. Sceny przypominają te z Sierpnia 1980 roku w Polsce. Robotnicy podejmują, mimo represji, próby strajków. Demonstranci trafiają do więzień i aresztów. Siły reżimu, pewne swej tymczasowej bezkarności, używały siły wobec manifestujących.Solidarność rusza z konwojem pomocowym i tworzy fundusz solidarnościowy. Jutro, 26 sierpnia, okaże się, czy konwój przekroczy granicę i zostanie wpuszczony na teren Białorusi.
W Sierpniu ’80 i w Grudniu ’81 oczekiwaliśmy politycznego i ideowego wsparcia Wolnego Świata i je w pewnym zakresie otrzymaliśmy. Teraz my śpieszymy z pomocą naszym wschodnim sąsiadom, upominającym się o sprawiedliwość, wolność i godność.
Jutro rusza ku granicy z Białorusią konwój humanitarny, organizowany przez NSZZ „Solidarność”. Związek nasz utworzy też specjalny fundusz pomocy dla rodzin represjonowanych i zwolnionych z pracy uczestników strajków.


- Nasze serca zwrócone są ku pracownikom na Białorusi, gdy trwają tam protesty społeczne po wyborach, które są u nas traktowane jako wybory sfałszowane. Dla NSZZ „Solidarność” sprawa jest jasna. Protesty wybuchły i trwają w sierpniu. W sierpniu 1980 roku w całej Polsce walczyli robotnicy by powołać wolne, niezależne od władzy związki zawodowe. 40 lat temu my potrzebowaliśmy pomocy, dzisiaj Białorusini chcą wolnej, demokratycznej Białorusi i od nas oczekują wsparcia. Tam są szykanowani, wyrzucani z pracy związkowcy – mówił Piotr Duda podczas konferencji prasowej w Sali BHP.

alt


Na czele strajków na Białorusi są m.in. działacze wolnych związków zawodowych. To im należy się wsparcie.
– Dosyć pustego gadania. Czas na konkrety. Nie wiem, czy dialog tam jest możliwy, ale związek “Solidarność” jest zobowiązany wspierać jedyny wolny związek zawodowy na Białorusi, czyli Białoruski Kongres Demokratycznych Związków Zawodowych. Jego przewodniczący Aleksander Jaroszuk został aresztowany. Nie pozostawimy ich, nie będą sami, jak byli robotnicy w naszym kraju w 1956 i 1970 roku. Trzeba zmusić reżim do podjęcia dialogu. Trzeba pomóc rodzinom represjonowanych – apelował Piotr Duda kierując wezwanie do pomocy Białorusinom do wszystkich polskich partii politycznych.

alt


W 1981 roku delegaci na I Krajowy Zjazd NSZZ „S” podjął uchwałę, jeden z najważniejszych dokumentów związkowych:
„Delegaci zebrani w Gdańsku na I [Krajowym] Zjeździe Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przesyłają robotnikom: Albanii, Bułgarii, Czechosło­wacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i wszystkich narodów Związku Radzieckiego – pozdrowienia i wyrazy poparcia. Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w naszej powojennej historii głęboko czujemy wspólnotę naszych losów. Zapewniamy, że wbrew kłamstwom szerzonym w waszych krajach, jesteśmy autentyczną 10-mlionową reprezentacją powołaną pracowników, powstałą organizacją w wyniku robotniczych strajków. Naszym celem jest walka o poprawę bytu wszystkich ludzi pracy. Popieramy tych z was, którzy zdecydowali się wejść na trudną drogę walki o wolny ruch związkowy. Wierzymy, że już niedługo wasi i nasi przedstawiciele będą mogli się spotkać celem wymiany związkowych doświadczeń”.


Odczytanie Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej 8 września 1981 r. było wyjątkowym momentem: w imię moralnych racji odrzucono real politics.


Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego Leonid Breżniew określił je, jako „niebezpieczny i jątrzący dokument, zmierzający do siania zamętu we wszystkich krajach socjalistycznych i ustanowienia „piątej kolumny” w ZSRR”. Krytyczni w ocenie posłania byli również dyplomaci zachodni, gdyż według nich miało „prowokacyjny wydźwięk” (sic!).
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież