W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ile zarabiają prezesi szpitali? Odpowiadamy: niemało

Ocena użytkowników: / 23
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 marca 2014 19:27

187 794 zł w cztery miesiące pracy, czyli przeszło 46 000 zł miesięcznie. Zarobki dyrekcji szpitali mają się o niebo lepiej niż sytuacja finansowa podległych im placówek po przekształceniu w spółki.


Zarządzanie tak dużą spółką jaką jest szpital na pewno nie jest zadaniem łatwym, a wymagającym sporej odpowiedzialności i dużej dawki zdolności menedżerskich, a to z kolei – odpowiedniego wynagrodzenia motywującego do dalszej efektywnej pracy. Zarobki dyrekcji szpitali są przedmiotem kontrowersji ze względu na fakt złej, wręcz tragicznej, sytuacji polskiej służby zdrowia. Kilkuletnie kolejki na zabiegi, których jedynym sposobem na ominięcie jest sfinansowanie operacji z własnych funduszy, brak miejsc w szpitalnych łóżkach to tylko kilka z problemów rzucających cień kontrowersji na pensje dyrektorów i nasuwający pytanie: czy wypada?


Kilkukrotne wzrosty płac
Po analizie oświadczeń majątkowych składanych przez dyrektorów przy przekształcaniu podległych im placówek z Zakładów Opieki Zdrowotnej w spółki wynika jasno, że jest to dla nich opłacalne, skoro notują po kilkudziesięciotysięczne wzrosty płac.


Doskonałym przykładem jak prezesi zyskują na przekształceniu szpitali w spółki jest Tadeusz Podczarski, prezes zarządu Szpitalu Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku. Zanim został prezesem zarządu, był dyrektorem Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku. Z tego tytułu w 2011 roku według złożonego oświadczenia majątkowego zarobił 163 665 zł, co daje pensję 13 638,75 zł miesięcznie. Od września 2012 do końca roku z tytułu prezesa zarządu Podczarski raportuje zysk w postaci 136 950,73 zł, czyli niemal tyle, co przez cały rok pełnienia funkcji dyrektora ZOZ-u.


Wysokimi zarobkami pochwalić się może także Danuta Jędrzak-Kułaga, prezes zarządu Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Powołana stanowisko 4 października 2012 roku na dzień 31 grudnia zadeklarowała zarobek z tego tytułu na kwotę 147 531 zł, co przeliczałoby się na kwotę 49 177 zł miesięcznie.


Wyjątkowo dobrej sytuacji finansowej można pozazdrościć Tomaszowi Sławatyńcowi, dyrektorowi naczelnemu i prezesowi zarządu Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Od sierpnia 2013 roku, kiedy został powołany na dyrektora naczelnego nieprzekształconego jeszcze wtedy szpitala, dnia 23 grudnia 2013 roku, czyli daty wpłynięcia oświadczenia majątkowego, zarobił 49 053,50 zł, czyli 12 263,38 zł miesięcznie. Aktualne zarobki pozostają nieznane.


Do dobrze sytuowanych zalicza się Lidia Kodłubańska, była dyrektor Szpitala Miejskiego w Gdyni, przekształconego w spółkę św. Wincentego a Paulo, której jest obecnie prezesem. W 2011 roku prezes Kodłubańska, a wtedy jeszcze dyrektor, informowała o przychodach z tytułu umowy o pracę sięgających 174 511,47 zł, co daje niemałą pensję 14 542,63 zł miesięcznie. Po przekształceniu spółki, w ciągu niecałych 4 miesięcy pracy od września do grudnia Kodłubańska jako prezes zanotowała zysk z tego tytułu sięgający 187 794,02 zł, co dzielone przez 4 daje kwotę 46 948,51 zł miesięcznie.


Tajemnicze dochody
Zarobki Dariusza Kostrzewy, prezesa przekształconego byłego szpitala wojewódzkiego w Szpital Copernicus, pozostają zagadką. W oświadczeniu majątkowym złożonym przy odwołaniu ze wcześniej pełnionej funkcji kierownika Pomorskiego Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku Kostrzewa zanotował 81 520 zł przychodu z samego wynagrodzenia ze stosunku pracy (daje to 20 380 zł miesięcznego przychodu na czas piastowania tej funkcji). Pensja Kostrzewy zdecydowanie się powiększy w związku z decyzją o połączeniu szpitali im. M. Kopernika ze szpitalem św. Wojciecha, których prezesem zostanie właśnie Kostrzewa. Zarządzanie takim medycznym molochem na pewno będzie wiązać się z odpowiednim wynagrodzeniem.


Tajemnicą owiane są także zarobki Piotra Wróblewskiego, prezesa zarządu Szpitala św. Wojciecha na Zaspie. W oświadczeniu składanym przy powołaniu na dyrektora, gdy św. Wojciech był jeszcze ZOZ-em, Wróblewski nie był zobowiązany do podania jakiejkolwiek kwoty zarobku prócz 34,56 zł z tytułu posiadania akcji.


Wynagrodzenia zarówno Krzysztofa Czerkasa, prezesa zarządu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, jak i Marii Liszniańskiej, członkini zarządu, pozostają owiane tajemnicą.


Opozycja nie kryje oburzenia
Tak wysokie zarobki prezesów kulejących spółek budzą sprzeciw wśród opozycji. - Jest to zachowanie naganne – ocenia Jerzy Barzowski, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. - Tym bardziej jak porównamy to z próbą zwiększenia obciążenia kadry szpitalnej. Jeżeli spółka wymusza obniżki płac kadry szpitalnej, to prezesi powinni dawać przykład i zacząć od siebie. Nie ma takiej potrzeby, żeby w dobie kryzysu zarabiali oni takie pieniądze. A jeżeli liczy na większe zarobki, to przecież nie musi pracować w tak trudnej dziedzinie jaką jest służba zdrowia. To trzeba jak najszybciej zmienić, a możemy to tylko zrobić po wyborach.


- Władza pomorska zapewnia sobie komfort, zdejmując ją z siebie i przenosząc na zarządy spółek prawa handlowego, które sowicie wynagradza – komentuje Marek Formela, wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - W tym ujęciu władza sprowadza się jedynie do gier i zabaw towarzyskich, za które płaci podatnik – w tym przypadku człowiek chory. To pokazuje do czego prowadzi dewastacja publicznego systemu opieki zdrowotnej. Najpierw jest pieniądz, później też jest pieniądz, a na końcu ewentualnie, jeżeli znajdzie się czas, limit i łóżko, pojawia się chory. Polska staje się chorym krajem ludzi, którzy nie respektują zobowiązań, które nałożyła na nie konstytucja. Trzeba mieć nadzieję, że wybory przekręcą to neoliberalne towarzystwo do prostych robotniczych zajęć – może wtedy będzie im łatwiej zrozumieć los przeciętnego Polaka.


Jak do tej sytuacji odnoszą się sami zainteresowani, czyli władze województwa pomorskiego? To na razie pozostanie niewiadomą. Jak się dowiedzieliśmy, marszałek Mieczysław Struk wyjechał służbowo, a marszałek Hanna Zych-Cisoń pozostaje na zwolnieniu chorobowym. Dyrektor Departamentu Zdrowia także nie mogła się wypowiedzieć na ten temat będąc zajętą spotkaniami służbowymi. Rzecznik prasowy nadal zbiera dla nas informacje.
Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #9 do-radca 2014-03-14 20:29
lektura oswiadczen majatkowych mie pozostawia złudzeń arytmetycznych chyba ze oświadczenia są błednie wypełnione drogi radco a to wstyd jak sie chce dządzic szpitalem a byle druk robi kłopot
Cytować
 
 
+1 #8 Radca 2014-03-14 15:16
Prezesi spółek samorządowych nie mogą zarabiać więcej niż 6-cio krotność średniego wynagrodzenia (odpowiednio liczonego), co oznacza, że najwyższa pensja mogłaby ledwo przekroczyć 20 tys. zł. Prezesi mogą raz w roku dostać nagrodę - 3-krotność miesięcznych poborów.
Cytować
 
 
-2 #7 socjal-demokratka 2014-03-11 15:54
Niemało?Ok prezes banku taki Bielecki brał miliony ale nie handlował zdrowiem bo zdrowie to nie jest towar jak to probuja nam wcisnąc cwaniacy z PO,których zdemaskowała pani Sawicka szczera kobieta z drużny Tuska a jak komu kasy w szpitalu publicznym mało niech założy swój
Cytować
 
 
0 #6 ktos tam z branży 2014-03-11 14:11
Z tego co mi wiadomo, to najwyższe zarobki prezesów w spółkach marszałkowskich sięgają 15 tys. zł miesięcznie, więc na te 40-50 tys. wpłynąć musiała jakaś premia czy coś takiego. 15 tys. zł jak za zarządzanie firmą z kilkudziesięcio milionowym przychodem to jednak wcale nie tak dużo.
Cytować
 
 
-7 #5 burak 2014-03-07 22:32
Byłoby dobrze, gdyby ktoś napisał o zarobkach lekarzy pracujących w szpitalach. Okazałoby się, że zarabiają on 2 - 3, a niekiedy nawet 4 razy więcej niż cytowani dyrektorzy szpitali. Czy to nikogo nie obchodzi, nie wzburza i nie boli??
Cytować
 
 
+1 #4 chory 2014-03-07 15:10
Za mało oni zwyczajnie głoduja
Cytować
 
 
0 #3 dziddzia 2014-03-07 05:06
najpierw sianko potem granko
Cytować
 
 
-2 #2 Miastkowy 2014-03-06 22:46
Zwracam uwagę na zarobki prezesów szpitalików powiatowych i gminnych. Taki gminny powstał własnie niedawno w Miastku. Rozpoczął działalność z długiem 3 mln zł., pustą kasą, brakiem środków na wynagrodzenia dla pracowników i zwolnieniem 5% załogi. Ale prezeska tego szpitalika na krawędzi bankructwa zarabia 18.000 zł. miesięcznie ("bo tak się z burmistrzem umówiła", jak doniosły media). To więcej niż zarobki prezesów szpitalnych spółek marszałkowskich !
Cytować
 
 
+4 #1 lekoman 2014-03-06 20:08
zarabiają za mało są jeszcze zdrowi i mają duże potrzeby,sprawd zają się w teatrach na budowach wszędzie wyhodowaliśmy potwora akuszerami niejaki Struk i łysiejąca-pora na terapie zych cison czy jakos tak
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież