Był sobie Tusk... - polityka i biznes » Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald Tusk wiedział, że powołana przez ... Nie żyje prof. Jerzy Limon » W wieku 70 lat zmarł prof. Jerzy Limon - anglista, literaturoznawca, pisarz, tłumacz i teatrolog, dy... Uzdrowiska wznawiają działalność » Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będ... Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs...
Reklama
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
czwartek, 04 marca 2021 19:18
Był sobie Tusk... - polityka i biznes
Tajemniczy transfer prawa do albumu "Był sobie Gdańsk". Czy Donald
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
czwartek, 04 marca 2021 11:49
III Memoriał Henryka Żyto zainauguruje sezon żużlowy w Gdańsku
Przed startem rozgrywek eWinner 1. Ligi, na stadionie im. Zbigniewa
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W poniedziałek XXII Energa Maraton „Solidarności”

W najbliższy poniedziałek 15 sierpnia odbędzie się XXII Maraton „Solidarności”, którego trasa zaczyna się w Gdyni przy Pomniku Ofiar Grudnia ’70, natomiast kończy się w Gdańsku na Długim Targu. Start honorowy odbędzie się pod gdyńskim pomnikiem o 9:00, natomiast po złożeniu kwiatów, o 9:30, odbędzie się start ostry z Alei Marszałka Piłsudskiego. Trasa maratonu przebiega przez ulice Trójmiasta i ma standardową długość biegu maratońskiego, czyli 42 km 195 m. Sponsorem tytularnym wydarzenia została, po czterech latach przerwy, Grupa Energa.


W związku z nadchodzącym Energa Maratonem „Solidarności” w siedzibie NSZZ „Solidarność”, przy ulicy Wały Piastowskie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono szczegóły biegu. Obecni na niej byli m.in. Tadeusz Majchrowicz – wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Kazimierz Zimny – długodystansowiec, medalista olimpijski i dyrektor Maratonu „Solidarności”, Małgorzata Leśniewicz – kierownik organizacyjny biegu, Jarosław Kłodziński – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miasta Gdyni, Andrzej Cechman i Piotr Słodowicz – wielokrotni uczestnicy maratonów.


Trasa maratonu przebiegać będzie w Gdyni ulicami: Aleją Marszałka Piłsudskiego, Świętojańską, Skwerem Kościuszki, Jana Pawła II. Przy Darze Pomorza nastąpi nawrót, a zawodnicy pobiegną tą samą trasą i wbiegną w Aleję Zwycięstwa. W Sopocie maratończycy przemierzą Aleję Niepodległości. Najdłuższy odcinek trasy znajduje się w Gdańsku, tu zawodnicy pobiegną ulicami: Aleją Grunwaldzką (lewy pas), Hallera (prawa jezdnia lewy pas), Czarny Dwór (kontra; lewa strona), Dąbrowszczaków, Kołobrzeską, Chłopską, Pomorską, Kapliczną, Piastowską, ponownie Dąbrowszczaków, Czarny Dwór i Hallera, Kliniczną, Jana z Kolna, Nową Wałową, Doki (II brama Stoczni Gdańskiej), Łagiewniki, Gnilną, Rajską, Wielkie Młyny, Pańską, Węglarską, Tkacką i Długą. Meta znajdować się będzie na Długim Targu. Organizatorzy przewidują, że czołówka maratonu finiszować będzie ok. godz. 11:15.


– Zgłoszonych zawodników do maratonu jest 900, w tym 136 kobiet i 100 zawodników, którzy są członkami „Solidarności”. Bieg odbywa się już od lat osiemdziesiątych. Razem z Małgorzatą Leśniewicz wspólnie ciągniemy ten wózek. Wcześniej organizowaliśmy cztery półmaratony z Gdańska do Gdyni, natomiast od 1995 roku organizujemy pełny maraton – powiedział Kazimierz Zimny, medalista olimpijski i dyrektor Maratonu „Solidarności”. – Co do ilości startujących, jest ona dość duża, biorąc pod uwagę, że jest to okres wakacji, 15 sierpnia, a maratończycy lubią biegać wiosną i jesienią.altDo tegorocznego maratonu zgłosili się biegacze z ponad 30 krajów m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Chin, Kenii, Kanady, Algierii, Niemiec, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Mołdawii. 15 sierpnia w biegu wezmą również udział czterej zawodnicy, którzy ukończyli już 21 maratonów: Antoni Sobolewski z Tczewa, Jan Parusiński z Gdańska, Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego i Mariusz Szymański z Gdyni. Najstarszy tegoroczny uczestnik Wojciech Grochocki z Poznania urodził się w 1936 roku i już kilkakrotnie brał udział w Maratonie „Solidarności”.


Podczas Energa Maratonu „Solidarności” pojawi się także grupa pacemakerów, czyli biegaczy, którzy będą narzucali tempo innym biegaczom, by ci dotarli do mety w założonym czasie. Organizatorem tej grupy jest Piotr Słodowicz, który wielokrotnie uczestniczył w Maratonie „Solidarności”.

– Pacemakerzy to osoby, które są dosyć dobrze wytrenowane i mają za zadanie prowadzić wszystkich uczestników maratonu na poszczególne czasy. Mają zapewnić im stałe i równe tempo po to, żeby każdy z uczestników mógł poprawić swoją życiówkę albo osiągnąć założony limit. Te czasy to 3 godziny 30 minut, 3 godziny 45 minut, 4 godziny, 4 godziny 15 minut i 4 godziny 30 minut  – powiedział Piotr Słodowicz.

Pacemakerzy będą mieli na sobie specjalne koszulki, na których z tyłu będzie widniał założony czas, w którym dobiegną oni do mety.


W maratonie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Każdy z uczestników, który ukończy maraton w czasie do 5 godzin i 30 minut otrzyma pamiątkowy medal stylizowany na znaczek pocztowy. Za czołowe miejsca przyznane zostaną nagrody pieniężne. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 sierpnia (wpisowe to 89 zł). W wyjątkowych przypadkach można będzie rejestrować się jeszcze 13 i 14 sierpnia.


XXII Energa Maraton „Solidarności” upamiętnia ofiary Grudnia ’70 oraz poległych stoczniowców, a w szczególności kurierów, którzy podczas strajków 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy strajkującymi ośrodkami.

– Jeśli chodzi o mnie to Maraton „Solidarności” jest dla mnie najważniejszym sportowym wydarzeniem w każdym roku. Teraz planuję pobiec 18 rok z rzędu, ale nie chodzi tylko o to, że ja biorę czynny udział, ale przede wszystkim jestem z Gdańska, jestem członkiem „Solidarności”, pamiętam rok ’70 wydarzenia grudniowe, pamiętam strajki w roku ’80 i ’81. Chodzi o pamięć i oddanie czci tym ofiarom, które oddały życie za wolność i solidarność oraz hołd wszystkim, którzy odważyli się przeciwstawiać ówczesnym władzom – powiedział Andrzej Cechman, wielokrotny uczestnik Maratonu „Solidarności”.


– Ten maraton organizowany jest po to, aby uczcić pamięć tych ludzi, którzy w latach, kiedy trwał w Trójmieście strajk, byli kurierami i przenosili informacje. Nie było wówczas internetu, czy smartphonów, więc ulotki i bibułę fizycznie musieli przenieść ludzie. Oczywiście ich wysiłek i trud nie poszedł na marne, bo, jak pamiętamy, powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który w tym roku w sierpniu obchodzi swoje 36 urodziny. Ten maraton przypomina właśnie tamte lata – powiedział Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. – Dla „Solidarności”, szczególnie w sierpniu, kiedy jesteśmy już w okresie świętowania kolejnej rocznicy Porozumień Sierpniowych, to niezwykle ważne wydarzenie.

Tadeusz Majchrowicz podkreślił także, że istotne jest, iż Energa Maraton „Solidarności” odbywa się w okresie trwania Jarmarku Św. Dominika, ponieważ wówczas w Gdańsku jest wielu turystów, którzy chętnie dopingują zawodników startujących w biegu.alt– Jesteśmy zaszczyceni, że Maraton „Solidarności” odbywa się na terenie naszego miasta z tego względu, że na terenie Gdyni mieszka bardzo dużo osób, które czynnie funkcjonowały w czasie strajków w Trójmieście. Pamiętamy to i mamy nadzieję, że ta pamięć będzie także przekazywana młodszemu pokoleniu – powiedział Jarosław Kłodziński, przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji w Radzie Miasta Gdyni.

Jarosław Kłodziński powiedział także, że XXII Energa Maraton „Solidarności” to fantastyczna okazja, aby zarówno uczestnicy, jak i kibice zobaczyli historyczne i piękne miejsca w Trójmieście.


Sponsorami wydarzenia są m.in. Grupa Energa, Zakład Produkcji Leków "Ziaja", Fundacja Stefczyka, Poczta Polska, SEAT Plichta, Wytwórnia Wód Gazowanych NATA, Polpharma S.A. Oficjalni partnerzy: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Urząd Miasta Gdańska, Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Sopotu, Krajowa Komisja NSZZ "Solidarność", Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Gdańsk, Gdyńskie Centrum Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Fundacja LOTOS.


Karolina Rabiej


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież