100. urodziny komandora Romana Rakowskiego » W gdańskim Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz 100. urodzin komandora Romana Rakowskiego, ps... Moment roztargnienia czy poczucie wyższości? » Nie wiadomo jaka była przyczyna, ale oklejony w barwy Wszystko dla Gdańska bus Aleksandry Dulkiewicz... W tygodniku „Sieci”: Obajtek przerywa milczenie » Budując silny ORLEN, naszą dumę narodową, naruszyłem interesy wielu osób, którym nie zależy na bezpi... Konwencja PiS w Sali Bhp » Na 3 tygodnie przed wyborami do samorządu lokalnego i na prezydenta miasta Gdańska, kandydat Prawa i... Patryk Jaki: Nie stać prawicy polskiej na dzielenie » Czy zjednoczona prawica dalej jest zjednoczona, o perspektywach na najbliższe wybory i walce o suwer... Czy LPP prowadziła działalność w Rosji? Po publikacji raportu akcje sp... » Amerykańska firma Hindenburg Research opublikowała raport z którego wynika, że polska korporacja LPP... T. Rakowski przedstawił propozycje rozwiązania problemów komunikacyjny... » Tomasz Rakowski, kandydat na prezydenta Gdańska z PiS, przedstawił swoje propozycje programowe dotyc... „Sierpień miał zapach Twojej krwi” » 23 marca w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się premiera spektaklu pt. „Sierpień miał zapach Twoje... Komu sopocka buława? » Znamy już prawie wszystkich kandydatów do foteli prezydenta Gdańska i Sopotu. Dwie kandydatki z oczy... Artur Szostak: My mieszkańcy powinniśmy brać odpowiedzialność za nasze... » Rozmowa z Arturem Szostakiem, kandydatem na prezydenta Gdańska KWW Kocham Gdańsk-Kandydaci Niezależn...
Rurociąg ze złota
wtorek, 12 marca 2024 15:13
Rurociąg ze złota
Miasto Gdańsk przerzuca 110 milionów złotych z jednej spółki
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
sobota, 16 marca 2024 19:19
Hokeistki Stoczniowca przypieczętowały brązowe medale
Hokeistki Stoczniowca podtrzymały medalową passę. Gdańszczanki po
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
piątek, 15 marca 2024 15:18
Lechia i Arka na kursie do ekstraklasy
I LIGA FORTUNA
Coraz głośniej się mówi, że bezpośredni
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

„On nadal jest z nami”
niedziela, 10 marca 2024 14:48
„On nadal jest z nami”
Po śmierci Henryka Baranowskiego, polskiego malarza marynisty, te

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Lizystrata
wtorek, 20 lutego 2024 11:47
Lizystrata
Sex, seksualność, pożądanie, spełnienie czym są? Czy mają
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Wolność w sztuce – 3 pokolenia”

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 listopada 2018 18:43

Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, kadencję 2014-2018 kończy wystawą „Wolność w sztuce - 3 pokolenia”. Pokaz stanowi pewnego rodzaju podsumowanie pracy części gdańskich malarzy ostatnich kilkunastu lat. Pomimo wielkich trudności w znalezieniu odpowiedniej powierzchni wystawienniczej w końcu z pomocą przyszło centrum Forum Gdańsk. Około 100 artystów z ponad 300 zrzeszonych w związku zaprezentuje swoje ostatnie prace. Tak się szczęśliwie złożyło, że wystawa zbiegła się z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości. Wielu artystów skorzystało z tej okazji i związało swoje prace z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wiele prac jest niezależnych i jedynie inspiruje się tą ważną rocznicą.


Widać, co nie często zdarzało się ostatnio na wystawach prezentowanych przez gdański ZPAP, że prace są nowatorskie. Nastąpiło zrównoważenie między historią i nowoczesnością przypomnienie tradycji, ale i prezentacja świeżych, sensownych trendów i to zarówno w formie, temacie jak i technikach. Sztuka w Gdańsku ma się dobrze, co prawda poziom jej jest mocno zróżnicowany, ale trwa nadal i będzie dalej trwać, bo to miasto od wieków buduje jej siłę i wzajemnie artyści budują siłę miasta. Przypomnę tylko artystów polskich tworzących w Wolnym Mieście Gdańsku, kiedy być polskim artystą było najtrudniej. Marian Mokwa, Stanisław Chlebowski, Marian Bohusz-Szyszko, tak więc to nie tylko te trzy pokolenia, o których mowa w tytule, to wiele pokoleń wspaniałych artystów ją budowało i to niezależnie od polityczno-historycznych uwarunkowań. Polskim artystom przedwojennego Gdańska niedługo poświęcę osobny tekst.

alt

Marta Duda, Gry uliczne, 2015, akryl


W końcu znalazła się powierzchnia do organizacji wystawy „Wolność w sztuce - 3 pokolenia, dla Forum Gdańsk gdzie odbędzie się pokaz to wielka okazja pozytywnego budowania swojego miejsca w gdańskiej aglomeracji. Zatem wystawa prezentująca ponad 100 dzieł przedstawi dorobek ostatnich miesięcy pracy trzech pokoleń twórców budujących gdańską tożsamość. Widać zawirowania miały wpływ na liczniejszy udział.

alt

Bogusław Górecki, Kobieta z lampą


alt

Magdalena Heyda-Usarewicz - Miasto, 2008, olej, płótno


Czy zobaczymy artystów reprezentujących to pierwsze powojenne pokolenie malarzy wykształconych przez uczelnię w Sopocie? Być może. Ostatnio oglądaliśmy znakomitą wystawę Krystyny Jacobson, malarki będącej jedną z pierwszych absolwentek PWSSP. Niestety, czas nieubłaganie płynie i jeszcze żyje tylko paru twórców pamiętających tamten początkowy okres. Ostatnio pożegnaliśmy prof. Władysława Jackiewicza, Zofię Polasińską-Tee i Eleonorę Jagaciak-Baryłko. Dobiega końca pewien etap polskiej powojennej twórczości, niezmiernie ciekawy, najpierw kolorystów związanych z paryską szkołą Józefa Pankiewicza. Później czasy realizmu socjalistycznego, który w wypadku Wybrzeża zapisał się powstaniem zjawiska nazywanego w malarstwie „szkołą sopocką”, które notabene zasługuje na swoje stałe miejsce prezentacji. Następnie przyszły czasy „nowej szkoły gdańskiej” i ”ekspresji dzikich”. Na pewno parę obrazów reprezentowanych będzie przez wymienione nurty, ale przypuszczam, że atrakcją pokazu mogą być prace artystów należących do najstarszego pokolenia twórców, takich jak: Magdalena Heyda-Usarewicz, Janina Karczewska-Konieczna, Bogusław Górecki, Janusz Tartyłło, Adam Błażejowski czy prof. Czesław Tumielewicz.

alt

Andrzej Lipniewski, Sensens Mors, 2007, olej, płótno


alt

Alicja Bach, Minuty, 2015, rysunek


Zobaczymy wielu bardzo różniących się od siebie malarzy, prezentujących różne style czy nurty, wypowiadających się różnymi środkami, reprezentujących indywidualny zasób symboli charakteryzujący ich twórczość. Pamiętać trzeba, że to przegląd artystów zrzeszonych w związku, mimo wszystko i tak stanowić może bardzo interesujący pokaz wybrzeżowej plastyki przełomu XX i XXI wieku. Może nie do końca reprezentatywny, ale zawsze. Zapowiada się zatem bardzo interesująca wystawa, w nowej przestrzeni wystawienniczej Gdańska, jaką może stanowić Forum Gdańsk.

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież