Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pejzaże Żuławskie w Szpitalu Jerozolimskim

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 stycznia 2016 19:20

Z wielką przyjemnością obejrzałem wystawę „Pejzażowe koncepcje Malarskie Powiatu Malborskiego”. Myślę, że ten pokaz zobaczyć muszą wszyscy Ci, którzy choć trochę czuja się związani z tym regionem. Niby monotonnym, płaskim, nudnym pod względem krajobrazowym, gdzie trudno zachwycać się oryginalnością pejzażu. A jednak, w malarskiej prezentacji Żuławy stają się fascynujące i to nie dlatego, że malarze sięgnęli po różne koncepcje artystyczne, ale dlatego, że to kraina obdarzona bardzo ciekawą i bogatą historią.Na wystawie te odniesienia praktycznie dotyczyły jedynie tej wspaniałej holenderskiej architektury, ale myślę, że kolejna prezentacja da szersze spojrzenie na tę ziemię  położoną w delcie Wisły, z jej przebogatą historią i zachowanymi jeszcze pozostałościami po osiadłych tu  w XVI wieku mennonitach, holenderskich osadnikach uciekających przed prześladowaniami ze swojej ojczyzny. Budowle wodne, kanały, zapory, przepusty, kościółki, cmentarze czy nieliczne jeszcze wiatraki stanowią w naszym polskim krajobrazie niezwykłe bogactwo i to nie tylko dla malarzy.
Wystawa prezentowana jest w cudownym miejscu Malborka, nam przybyszom z zewnątrz mało jeszcze znanym. To niedawno odrestaurowany i ocalony od zniszczenia zabytek XVI wiecznej architektury, dom dla ubogich, bezdomnych, nazywany Szpitalem Jerozolimskim. Galeria sztuki „Nova” umiejscowiona w takim miejscu może stać się siłą napędową dla artystycznych poczynań malborskich malarzy i ich działań, ale także może przyciągać  artystów z okolicy i wpływać na popularyzację sztuki w mieście.


alt

Teresa Bekier, Żuławskie przestrzenie, 2015, akryl, płótno - wyróżnienieŻuławską prezentację przygotował Andrzej Krzemiński, artysta plastyk, działacz na rzecz miejscowej kultury i sztuki, z wykształcenia architekt po gdańskiej PWSSP. Wychowanek dwóch znakomitych profesorów gdańskiej uczelni. Architekta Włodzimierza Padlewskiego i malarza Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. Bez jego społecznikowskiej pracy i samorządowców malborskich, działania na rzecz miejscowego malarstwa nie mogłyby się urzeczywistniać.


alt

Burmistrz Miasta Malborka - Marek Charzewski i laureacialt

Od lewej: Prezes gdańskiego ZPAP, Ryszard Kowalewski i Benedykt KroplewskiPrzypomnę, że to środowisko ma swoje głębokie tradycje artystyczne sięgające jeszcze czasów przedwojennych i wcześniejszych. Warto wymienić znakomitych malarzy niemieckich pochodzących z tego terenu, których prace znajdują się w wielu muzeach, ale także w zbiorach prywatnych między innymi gdańskich kolekcjonerów.


alt

Anna Panek, Szukaj wiatru w Starym Polu, 2015, akryl, płótno - wyróżnienie honoroweNajciekawszym malarzem, według mojej oceny był urodzony w Malborku znakomity niemiecki ekspresjonista, przedstawiciel Berlińskiej Secesji Bruno Krauskoph (1892-1960). Duża osobowość, wielki twórca, którego losy rzucały po świecie od Niemiec przez Polskę, Francję, Szwajcarie, Norwegię, Stany Zjednoczone, aż do jego powrotu tuż przed śmiercią do Berlina. Niedaleko Malborka urodziła się w Nowym Stawie ilustratorka i graficzka, studiująca w Gdańsku, a później w Lipsku Eva van Blericq (1919-?), a w pobliskim Sztumie malarz i grafik Robert Assmus (1842-1904). Inny znany przedstawiciel niemieckiej sztuki wywodzący się z pobliskiego Tczewa, stały bywalec największych europejskich aukcji sztuki, to pejzażysta Alfred Bachmann (1863-1956), uczeń prof. Maximiliana Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki, studiujący później w Monachium. W Tczewie urodziła się również malarka Dorota Stroschein (1882-1967). Natomiast z położonego tuż obok na Powiślu, parę kilometrów dalej napołudnie Kwidzyna, pochodziła cała plejada wybitnych malarzy niemieckich, by wymienić takich artystów jak: Gustav Meissner, Wilhelm Räuber, Eugen Windmüller czy Ernst Kolbe. To historia, warta znajomości i zobaczenia, co wcale nie musi być takie trudne. Prezentacje malarstwa wspomnianych malarzy miały już miejsce w gdańskich galeriach.


alt

Andrzej Krzemiński i laureaci


Dziś na malborskiej wystawie zobaczyć możemy współczesne prace miejscowego środowiska i to zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Niemniej interesujące jak te malowane przed kilkudziesięciu laty. Zobaczyć zatem możemy obrazy: Andrzeja Krzemińskiego, Benedykta Kroplewskiego, Anny Panek, Martyny Czop, Jacka Albrechta czy Wioletty Dominiak. Kontynuują i podtrzymują oni tradycje malarstwa zrodzonego już po wojnie, o czym nie możemy zapominać, przez takich artystów jak Jerzy Kremp, uczeń Stanisława Teisseyre’a, artysty związanego z Sopotem i Poznaniem, kontynuatora sztuki francuskich postimpresjonistów, malarza zaliczanego do czołówki polskich kolorystów. Jerzy Kremp wielce zasłużony malborski artysta i jego kolega z Elbląga - Janusz Hankowski - pomimo wielkich zmian w polskiej sztuce lat 60–tych, pozostali wierni drodze którą wskazał im ich profesor, dalej czerpiąc inspirację, może już ze sztuki demode, ale nadal się podobającej. Mimo współpracy z legendarnym elbląskim awangardzistą Gerardem Kwiatkowskim nadal pozostali sobą. Tak jak współczesne  malarstwo malborskich artystów - normalne, podobające się i niedaleko odchodzące od akceptowalnej powszechnie tradycji.


altalt

Andrzej Krzemiński, Nad Nogatem, 2015, akryl, płótno - poza konkursem


Malborskie Centrum Kultury i Edukacji – Nova Galeria widać jest dopiero na początku czegoś nowego. Co z tego się zrodzi już zapewne niebawem zobaczymy. Czekamy zatem na ciekawe, nowe propozycje spod malborskiego zamku.


alt

Benedykt Kroplewski, Słoneczny Nowy Staw, 2015, olej, płótno - nagrodaWystawa potrwa do 29 stycznia. Malbork, ul. Armii Krajowej 68, MCKiE - Nova Galeria, Szpital Jerozolimski. Ekspozycja prezentowana będzie również w ośrodkach kultury w: Nowym Stawie, Starym Polu, Miłoradzu, Lichnowach, Sztumie i Dzierzgoniu.


Stanisław Seyfried
Fot. S. Seyfried

http://galeria-essey.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież