Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pamięci Gerarda Jürgena Blum – Kwiatkowskiego

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
wtorek, 01 marca 2016 16:18

Na początku grudnia 2015 r. opublikowaliśmy artykuł zatytułowany: „ Jürgen  Blum / Gerard Kwiatkowski  - W imieniu sztuki”. Tekst poświęcony był elbląskiemu artyście, który stworzył Galerię El oraz pięć edycji Biennale Form Przestrzennych w Elblągu. Już w czasie pisania tamtego tekstu Jerzy Wojewski jeden z współzałożycieli Galerii El wspominał o upamiętnieniu w mieście osoby Gerarda Kwiatkowskiego. Teraz otrzymaliśmy list od niego  kierowany do Prezydenta Miasta Elbląga, pod którym tak jak zapewne środowisko polskich artystów również się podpisujemy.

                                                 

Prezydent Miasta Elbląga
Pan Witold Wróblewski

W ubiegłym roku 11 sierpnia zmarł Gerard Jürgen Blum – Kwiatkowski. W imieniu tych, którzy od początku z nim byli wnoszę by dla uczczenia i utrwalenia pamięci o nim i jego dokonań dla naszego miasta, Galeria El, która powstała głównie z jego inicjatywy nazywała się: Galeria El imienia Gerarda Kwiatkowskiego.


Uważamy, że to będzie najwłaściwsza forma uczczenia jego pamięci – bo to on w roku 1961 utworzył Galerię El – zostawił nam – miastu.
Szczycimy się tym – jesteśmy my elblążanie mu to winni. Niech nazwa Galeria El im. Gerarda Kwiatkowskiego wszystkim przypomina, że ta galeria – laboratorium sztuki powstała dzięki jego energii i wizji, do której nas zapalił i razem z nim podnieśliśmy to miejsce z gruzów i ruin – byliśmy wtedy z nim – stąd ta prośba.


alt

Gerard Kwiatkowski


Tu po raz pierwszy ujawnił swój talent do realizacji rzeczy niemożliwych. Był twórcą kolejnych pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach 1965-1973. Otrzymuje wtedy nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1974 przeniósł się do RFN, gdzie stworzył kilka Stacji Sztuki we wschodniej Hesji. Z wielkim zaangażowaniem propaguje na terenie Niemiec i całej Europy Zachodniej dorobek polskiej sztuki, organizuje między innymi wiele ważnych wystaw indywidualnych polskich współczesnych artystów. W Polsce przez całe lata uczestniczył jako artysta w wielu wystawach zbiorowych.
Został wyróżniony odznaczeniem za zasługi dla kultury polskiej – w tym Nagrodą  im. Katarzyny Kobro, Nagrodą im. J. Stajudy, jak również Medalem Honorowym miasta Hünfeld i Nagrodą Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, jak i najcenniejszym – Medalem „Zasłużonym Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, także w 1992 r. od  ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego otrzymuje dyplom za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Nie traci też kontaktów z Elblągiem – Galerią El. Od roku 2007 intensywność współpracy wzrasta. Ze swojej kolekcji międzynarodowej sztuki nowoczesnej daruje Galerii El – miastu Elbląg - wybrany zbiór (ok. 300 eksponatów) sztuki nowoczesnej i dla ekspozycji tej kolekcji przywozi projekt szklanych empor, które w  Galerii El są gotowe na wiosnę 2011 r.

 
W dniu 26 kwietnia 2011 r. uchwałą Miejskiej Rady zostaje Honorowym Obywatelem Elbląga. Niech obok Honorowego Obywatela miasta Elbląga nadanie Galerii El jego imienia będzie tym ukoronowaniem pamięci o nim.

Z poważaniem
Jerzy Wojewski

Współzałożyciele Galerii El wg Pisma do wydziału spraw wewnętrznych Prez. MRN w Elblągu z dn. 06. 01.1962 r.: Jerzy Wojewski, Wacław Nadziarkiewicz,  Lechosław Rutkowiak.
Wspierający od początku działalność Galerii El: Janusz Hankowski, Nina Błeszyński-Wojewska, Mirosław Dymczak.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież