Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos... Pierwsza myjnia tunelowa Grupy LOTOS » Przy ul. Kołobrzeskiej na Przymorzu Grupa LOTOS otworzyła pierwszą w swojej sieci i jedną z nieliczn... Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
poniedziałek, 14 września 2020 11:23
Gdańska Teka Autolitografii Antoniego Suchanka
Pisząc o graficznych tekach poświęconych Gdańskowi nie sposób

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Magia sztuki malarskiej

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 stycznia 2015 19:56

W minionym roku mieliśmy na Wybrzeżu przynajmniej kilka wystaw, które urosły do rangi wydarzeń wystawienniczych dużego formatu. Jednym tchem mogę od razu wymienić wystawę malarstwa Iwana Konstantynowicza Ajwazowskiego, Teodora Axentowicza i Rajmunda Pietkiewicza. Jak się okazało również wystawa XIX-wiecznego malarstwa gdańskiego wywołała ogromne wrażenie i cieszyła się dużym zainteresowaniem.Tu jednak zadziałała zupełnie inna przesłanka niż w wypadku trzech pierwszych wystaw. Gdańsk cały czas cierpi na brak prezentacji sztuki rodzimych malarzy, których przecież przez wieki przewinęły się setki, o czym możemy przekonać się śledząc aukcje sztuki w najpoważniejszych światowych domach aukcyjnych: Christie’s, Sotheby’s, Bonhams czy Dorotheum. Co rusz pojawiają się tam dzieła gdańszczan. Ostatnio pokazały się nawet bardzo rzadko oglądane obrazy Wilhelma Augusta Stryowskiego i Louisa Friedricha Rudolfa Sy. Oczywiście licytowane są tam dzieła muzealne, ale również i takie, na które mogą pozwolić sobie przeciętni kolekcjonerzy gedaników. Jednak tak jak zawsze problem dobrej sztuki i piękna jest bardzo subiektywny. Nawet w wypadku tak znakomitych malarzy jak wspomniani wcześniej. Prace Ajwazowskiego, Axentowicza i  Pietkiewicza  wywoływały różne odczucia i  stany, jednak mnie spośród wielu wystaw, które ostatnio oglądałem dały najwięcej satysfakcji. Wielki kunszt artystów zrobił olbrzymie wrażenie i wprawił w dobry nastrój i zadowolenie. Twórczość ich zupełnie inna lecz przeżycia podobne.


alt

Iwan Ajwazowski - Pejzaż morski, 1886, olej, wł. Narodowa Galeria Armenii w Erywaniu


Wywołałem więc trochę nieświadomie temat oceny sztuki i pojęcia piękna. Skoro jednak już, to warto zauważyć, że sztuka nie zawsze jest piękna. Raczej często zdarza się tak, że sztuka nie ma nic wspólnego z pięknem. Piękno często kojarzy się z przyjemnością. Czy zatem dobra sztuka może być piękna? Chyba, a raczej na pewno nie zawsze. W wypadku wystaw o których piszę jest jednak inaczej, wszystkie one były piękne.


alt

Rajmund Pietkiewicz - Kobieta z pieskiem, 1973 - 1980, olej


Wybitny gdańszczanin, filozof, ekscentryk Arthur Schopenhauer wszelkie sztuki porównywał z muzyką i ją stawiał na pierwszym miejscu, próbując udowodnić jej przewagę wśród innych sztuk. Uważał bowiem, że muzyka może wprost przemawiać do odbiorcy nie korzystając ze środków, które służą do porozumiewania się w innych celach. Dziś pewnie z racji rewolucji cyfrowej można by ten pogląd podważyć, ale nie oto chodzi. Istnienie związków sprawiających przyjemność zawsze wywołuje piękno. Wymienione wcześniej wystawy takie poczucie we mnie wywołały.


alt

Teodor Axentowicz - Święto Jordanu, 1855, olej, wł. Muzeum Narodowe w Warszawie


W mojej ocenie dla sztuk malarskich miniony rok na Wybrzeżu był dobry. Zobaczyliśmy jeszcze parę innych znakomitych wystaw. Zatem jak zapowiada się  rok 2015? Wydaje się, że może być inny bowiem już zanotowaliśmy dwie znacząc zmiany na ważnych stanowiskach dotyczących naszej wybrzeżowej kultury. Mamy nowego prezesa Zarządu Okręgu ZPAP i nową panią dyrektor Muzeum Sopotu. Tego typu zmiany zawsze wprowadzają element niepewności. Czy inne zapewne większe nadzieje zostaną spełnione? Trzeba przyznać, że w obu wypadkach podniesienie na wyższy poziom tych oczekiwań może być trudne. Przypomnę, że w Sopocie cały czas czekamy na rozwiązanie palącej sprawy powstania Muzeum Szkoły Sopockiej. Wiele znakomitych obrazów ulega coraz większemu rozproszeniu i bezpowrotnie znika z Wybrzeża. Czas mija, ludzie umierają, a wraz z nimi kawał historii miasta, która w pewnym momencie stanowiła również i nadal może stanowić o świetności naszego kurortu. Myślę, że jest to bardzo ważna sprawa, która już w tym roku powinna być załatwiona.  
Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież