Energa wspiera walkę z koronawirusem na Pomorzu » System TETRA, który sprawdził się w różnych sytuacjach kryzysowych, jest przydatny także do działań ... Krzysztof Piekarski: Niemrawa lewica liże rany » Z dr Krzysztofem Piekarskim, politologiem, komentatorem, wykładowcą Zakładu Teorii Polityki Instytut... Ludzie prezydent Gdańska zarabiają lepiej niż... prezydent RP » Praca na rzecz gdańskiego Urzędu Miejskiego, czyli jego jednostek organizacyjnych i spółek z udziałe... 98 rocznica powstania Gedanii » Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji złożyła kwiaty i wieńce pod pomnikiem ... Śledczy ujawnili nieznany gigantyczny majątek byłego polityka PO Sławo... » Gotówka poukrywana w specjalnych skrytkach, przygotowanych do składowania pieniędzy, luksusowy samoc... Na Westerplatte odnaleziono 500 kg bombę lotniczą z okresu II wojny św... » 14 września 2020 r. na terenie pola bitwy na Westerplatte w trakcie prac saperskich prowadzonych na ... Zawody wędkarskie dla dzieci z dzielnicy Suchanino » W sobotę, 12 września, Koło wędkarskie PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Suc... Co można w gdańskim sądzie? Żarty z ministra czy kpina z... » "Ziobro! Zakaz lotów nad sądami". Polityczny plakat tej treści przyozdabiał wejście do budynku Sądu ... Tadeusz Cymański: Życzyłbym sobie mądrej opozycji » Z posłem Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), byłym eurodeputowanym, byłym działaczem NSZZ „Solid... W Mińsku Piotr Duda, lider „Solidarności”, a w środę w Warszawie lider... » Na zaproszenie związkowców z Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych do Mińska po...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
niedziela, 20 września 2020 19:13
Błędy pogrążyły Stoczniowiec w trzeciej tercji
Hokeiści Stoczniowca do 49 minuty grali niezły mecz z Tauronem
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
sobota, 19 września 2020 16:24
Ofensywna Lechia pokonała beniaminka z Mielca
Taką Lechię kibice chcieliby oglądać częściej. Po dwóch

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rewa 2020
poniedziałek, 07 września 2020 15:41
Rewa 2020
W pierwszych dniach września postanowiłem odpocząć. Wybrałem

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Lech Majewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2016 18:39

Dnia 30 maja 2016 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2015 przyznała jednogłośnie Nagrodę Lechowi Majewskiemu za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym.Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu w kraju. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP i wyznacza laureata raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.


alt

Obrady Kapituły Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok, Klub Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie.Od lewej: kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury Ewa Adamska, prof.dr hab. Paweł Taranczewski, Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska


Lech Majewski jest reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, pisarzem, scenarzystą, poetą i malarzem. Jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował grafikę na katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTv i T w Łodzi.


alt

od lewej: Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska, Janusz Kapusta, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski, Krzysztof Izdebski


Debiutował w  roku 1978 reżyserując „Zwiastowanie” (jedną z części filmu „Zapowiedź Ciszy”). Natomiast „Rycerz” z roku 1979 był jego pierwszym samodzielnym filmem fabularnym przy produkcji, którego jako asystent nieżyjącego Jerzego Niteckiego (kier. produkcji) pracował nasz redakcyjny kolega Marek Formela, odbywając wakacyjną praktykę na pierwszym roku „łódzkiej filmówki”. Później reżyser wyjechał do Anglii, która otworzyła mu drogę do Hollywood, gdzie debiutował w roku 1985 filmem „Lot świerkowej gęsi”.


alt

Od lewej: wiceprezes NDI SA Krzysztof Bielak, prof. dr hab. Jerzy Limon


Szczytowym, przynajmniej do tej pory osiągnięciem reżysera jest film z roku 2010 „Młyn i Krzyż”, poświęcony obrazowi Petera Bruegela Starszego - „Droga Krzyżowa”. Film kręcony w plenerach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Austrii, Nowej Zelandii, Wieliczki i Katowic jest jednocześnie zapisem ucisku politycznego i religijnego Niderlandów pod rządami hiszpańskich Habsburgów. W rolach głównych zagrali: Michael York, Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Joanna Litwin. Film jest obrazem powstałym w procesie montowania kadrów poprzez scalanie rzeczywistych obrazów z malarskimi. W tej chwili reżyser pracuje nad filmem „Dolina Bogów”. To obraz będący współczesną parafrazą „Obywatela Kane’a. Akcja filmu toczy się współcześnie w czasie realnym jak również wykreowanym. Główne role grają: John Malkovitch, Josh Hartnett i Berenice Marlohe.


alt

Lech Majewski (w środku) na planie filmu "Młyn i krzyż", zdj. z arch. prywatnego L. Majewskiego


Wręczenie Lechowi Majewskiemu, Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędzie się 25 września w Teatrze Szekspirowskim  w Gdańsku.

Stanisław Seyfried
fot. Katarzyna Szczodrowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież