Płażyński krytykuje wyborcze pomysły Trzaskowskiego » Poseł Kacper Płażyński skrytykował programowe zapowiedzi Rafał Trzaskowskiego dotyczące likwidacji k... Stabilne fundamenty Grupy Energa mimo trudnych warunków w 2019 roku » Grupa Energa zakończyła 2019 rok z wynikiem EBITDA na poziomie 2,04 mld zł, co stanowi wzrost w stos... Czesław Nowak: Pierwsze wolne wybory - koniec systemu » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–1993 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowa... Pomorski Rynek Pracy - wzrost liczby... » Mniejsza liczba wolnych miejsc pracy i ofert pracy, większa liczba planowanych zwolnień grupowych, w... Będzie kompromis w sprawie oświadczenia oddającego hołd Janowi Pawłowi... » Po zastąpieniu praktycznie całego zaproponowanego przez klub radnych PiS tekstu oświadczenia dla odd... Pierwsze powszechne wolne wybory odbyły się w Polsce 27 maja 1990 r. » Po przemianach ustrojowych z 1989 roku jedną z pierwszych decyzji Senatu i senatorów była uchwała o ... 72. rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego » 72. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku uczciło akcją #Znic... W tygodniku „Sieci”: Kulisy afery w radiowej Trójce » W najnowszym numerze „Sieci”: co naprawdę się stało w Trójce i kto manipulował przy liście przebojów... "Lektury na ucho". Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla matur... » Radio Gdańsk zaprasza na cykl "ściągawek" dla maturzystów. "Lektury na ucho" to będzie lekcja inna n... Taneczne „Pompowanie Radości" » W ramach akcji studentów UG „Pompujemy Radość" w piątek, 22 maja, dla małych podopiecznych Kliniki P...
Reklama
Tarcza na Pomorzu -
czwartek, 14 maja 2020 07:20
Tarcza na Pomorzu -
Gdański ZUS wypłacił już pomorskim przedsiębiorcom w ramach tarcz ...
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
piątek, 29 maja 2020 18:45
Trener Mamrot: Do Gdańska jedziemy po 3 punkty
Do derbowego meczu z Lechią Gdańsk piłkarze Arki Gdynia wybiegną p ...
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
czwartek, 28 maja 2020 19:38
Lech na drodze Lechii do obrony Pucharu Polski
W półfinale Totolotek Pucharu Polski Lechia zagra na wyjeździe z Le ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie portrety funeralne
poniedziałek, 18 maja 2020 16:23
Gdańskie portrety funeralne
Europejska grafika szczególnie dogodne warunki rozwoju znalazła we F ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Lech Majewski laureatem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2016 18:39

Dnia 30 maja 2016 Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2015 przyznała jednogłośnie Nagrodę Lechowi Majewskiemu za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym.Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego jest ogólnopolskim wyróżnieniem w dziedzinie malarstwa. Należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień tego typu w kraju. Kapitułę Nagrody powołuje Zarząd Gdańskiego Okręgu ZPAP i wyznacza laureata raz w roku, na specjalnym posiedzeniu.


alt

Obrady Kapituły Nagrody im.Kazimierza Ostrowskiego za 2015 rok, Klub Środowisk Twórczych SPATiF w Sopocie.Od lewej: kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury Ewa Adamska, prof.dr hab. Paweł Taranczewski, Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska


Lech Majewski jest reżyserem filmowym, teatralnym i operowym, pisarzem, scenarzystą, poetą i malarzem. Jest członkiem Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Studiował grafikę na katowickim Wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Reżyserii PWSFTv i T w Łodzi.


alt

od lewej: Stanisław Bałdyga, prezes Gdańskiego Okręgu ZPAP Ryszard Kowalewski, prof. dr hab. Teresa Grzybkowska, Janusz Kapusta, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski, Krzysztof Izdebski


Debiutował w  roku 1978 reżyserując „Zwiastowanie” (jedną z części filmu „Zapowiedź Ciszy”). Natomiast „Rycerz” z roku 1979 był jego pierwszym samodzielnym filmem fabularnym przy produkcji, którego jako asystent nieżyjącego Jerzego Niteckiego (kier. produkcji) pracował nasz redakcyjny kolega Marek Formela, odbywając wakacyjną praktykę na pierwszym roku „łódzkiej filmówki”. Później reżyser wyjechał do Anglii, która otworzyła mu drogę do Hollywood, gdzie debiutował w roku 1985 filmem „Lot świerkowej gęsi”.


alt

Od lewej: wiceprezes NDI SA Krzysztof Bielak, prof. dr hab. Jerzy Limon


Szczytowym, przynajmniej do tej pory osiągnięciem reżysera jest film z roku 2010 „Młyn i Krzyż”, poświęcony obrazowi Petera Bruegela Starszego - „Droga Krzyżowa”. Film kręcony w plenerach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Austrii, Nowej Zelandii, Wieliczki i Katowic jest jednocześnie zapisem ucisku politycznego i religijnego Niderlandów pod rządami hiszpańskich Habsburgów. W rolach głównych zagrali: Michael York, Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Joanna Litwin. Film jest obrazem powstałym w procesie montowania kadrów poprzez scalanie rzeczywistych obrazów z malarskimi. W tej chwili reżyser pracuje nad filmem „Dolina Bogów”. To obraz będący współczesną parafrazą „Obywatela Kane’a. Akcja filmu toczy się współcześnie w czasie realnym jak również wykreowanym. Główne role grają: John Malkovitch, Josh Hartnett i Berenice Marlohe.


alt

Lech Majewski (w środku) na planie filmu "Młyn i krzyż", zdj. z arch. prywatnego L. Majewskiego


Wręczenie Lechowi Majewskiemu, Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego odbędzie się 25 września w Teatrze Szekspirowskim  w Gdańsku.

Stanisław Seyfried
fot. Katarzyna Szczodrowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież