Barwy kampanii A. Dudy » Kampania prezydencka przed II turą wyborów zbliża się do końca. W Gdańsku akcję wywieszania banerów ... Pellowski - piekarz niepokorny » Przed I turą wyborów prezydenckich gdański piekarz Grzegorz Pellowski przyjął w siedzibie swojej fir... Idee Olechnowicza misją PKN Orlen - prezes Lotosu wieszczył fuzję... » "Gazeta Wyborcza" wieszczy dziś na podstawie źródeł nieznanych, że pomysł połączenia Orlenu z Lotose... Daniel Obajtek: Nasz kraj, nasz rynek, nasz kapitał » Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen- Komisja Europejska zgadza się na przejęcie Grupy L... Pół roku elektronicznej recepty w Polsce » 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Do dziś w Polsce wy... Igor Strzok: Miasto bez wizji? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Gdańsku- W Gdańsku jest wiele probl... Energa stawia na potencjał zielonej energii » Spółka Energa wchodząca w skład Grupy ORLEN uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce... Gdańsk szczodrością leży... Parkingi "800+" dla radnych - ciastko za 8... » W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrektywę administracji A. Dulkiewicz, ... Nitras i Karnowski - twarze Trzaskowskiego » Zanim obywatel Trzaskowski udoskonali demokrację eliminując zbędne pytania, towarzysz jego kampanii,... Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł...
Reklama
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
wtorek, 07 lipca 2020 17:49
Gdańsk szczodrością leży... Parkingi
W Gdańsku jak u Orwella. Decyzją 22 radnych PO, wykonujących dyrekt ...
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
sobota, 11 lipca 2020 09:52
Zdunek Wybrzeże - Unia LIVE: 44:46
O godz. 16.30 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się m ...
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
środa, 08 lipca 2020 21:08
Lechia w finale Pucharu Polski! Biało-zieloni wygrali dreszczowiec w Poznaniu
Lechia stanie przed szansą obrony Pucharu Polski. Podopieczni Piotra ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

„Potok Sztuki” - Pomorskie Biennale Sztuki Młodych Sopot

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
środa, 29 czerwca 2016 18:09

W siedzibie sopockiej firmy NDI SA z Krzysztofem Bielakiem - wiceprezesem zarządu d/s rozwoju i Ryszardem Kowalewskim – prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków rozmawia Stanisław Seyfried- „Potok Sztuki", to po piętnastu latach współpracy z ZPAP przy malarskiej Nagrodzie imienia Kazimierza Ostrowskiego, jednej z najważniejszych w Polsce, drugie przedsięwzięcie rozpoczynające nowy etap Waszych wspólnych kontaktów.  
Krzysztof Bielak: Nasza współpraca układa się dobrze. Idea nagrody imienia Kazimierza Ostrowskiego zrodziła się dla uhonorowania dorobku twórczego, ale i pewnej postawy artystycznej malarzy dojrzałych.  Malarzy mających już za sobą pewien uznany dorobek. Przez te piętnaście lat nagrodzona została cała czołówka polskich twórców od profesor Teresy Pągowskiej do Lecha Majewskiego tegorocznego laureata nagrody przyznanej za nadanie wyjątkowej rangi malarskiej tworzonym przez niego obrazom filmowym. Przez te lata dopracowaliśmy się przejrzystej formuły, gdzie my z jednej strony jako sponsor pomagamy zorganizować takie wydarzenie, a związek z drugiej strony nadaje temu ramy  merytoryczne i organizacyjne. Powoływana Kapituła złożona z wielkich osobowości polskiej kultury zawsze w sposób profesjonalny wyłania laureatów. Udaje nam się również nadawać temu wydarzeniu odpowiednią oprawę.


- Skąd zatem pomysł na na nowe przedsięwzięcie – „Potok Sztuki”?
Krzysztof Bielak: Poszukiwaliśmy nowej formuły dla artystów młodych, którym ciężko przebić się w konkurencji z twórcami już uznanymi, a dobrze układająca się współpraca z gdańskim ZPAP sama wskazała naturalny kierunek myślenia przy doborze partnera, dla takiego wydarzenia. Właściciele firmy NDI - Małgorzat i Jerzy Gajewscy - czują sztukę i rozumieją jej potrzeby.   


alt

Krzysztof Bielak - wiceprezes zarządu d/s rozwoju NDI SA oraz Ryszard Kowalewski prezes Okręgu Gdańskiego ZPAP- Kierunek promocji firmy przez sztukę, szczególnie w Sopocie, gdzie znajduje się siedziba firmy ma swoje głębokie uzasadnienie.
Krzysztof Bielak: W działalności firmy liczy się efekt marketingowy. Bardzo ważne dla nas są relacje z inwestorem, gdzie podejmowane są decyzje o dużych wartościach finansowych, a ludzie podejmujący te decyzje bardzo często mają wyrobiony gust estetyczny i artystyczny. Funkcjonowanie w obszarze sztuki i to nie tylko malarstwa, ale również muzyki, teatru czy literatury stwarza doskonałą płaszczyznę komunikowania się, spotkań, rozmów, ale także przenoszenia i utrwalania pewnych idei gospodarczych. Rodzą się nowe potrzeby tworzenia spójnych relacji, nie tylko z partnerem gospodarczym, ale także z najbliższym otoczeniem. Szczególne znaczenie ma to w Sopocie, gdzie historia malarstwa polskiego, powojenne tradycje ”szkoły sopockiej”, a następnie tworzenia sztuki współczesnej są bardzo duże. Korzystamy z tego wszyscy, mamy więc i jakieś obowiązki wobec najbliższego otoczenia. Nie żyjemy na bezludnej wyspie. Te relacje przekładają się później również na ludzi, którzy oczekują czegoś w zamian.  

Ryszard Kowalewski: Bardzo nam zależy na tym aby to nowe spojrzenie na młodych profesjonalistów sztuki, którzy nie ukończyli 35 roku życia niosło za sobą nową jakość w zakresie twórczości i konsolidacji młodych twórców. Misją projektu jest przegląd w formule konkursu i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk artystycznych rozpoznawalnych wśród młodego pokolenia. Pokonkursowa wystawa odbędzie się w Sopocie i wpisze się w bogaty nurt tradycji życia artystycznego miasta. Ten międzypokoleniowy dialog naszego środowiska ZPAP, przypomnę kontynuujemy dzięki takim przedsięwzięciom jak: Nagroda imienia Kazimierza Ostrowskiego, dla żyjących artystów, wystawy „Ocalić od zapomnienia”, dla nieżyjących twórców, i począwszy od tego roku konkursu „Potok Sztuki”, dla artystów do 35 roku życia.


- Gdzie odbędzie się pierwsza prezentacja pokonkursowa „Potoku Sztuki”?
Ryszard Kowalewski: Myślę, że w nowych oryginalnych przestrzeniach dworca kolejowego w Sopocie. Ponownie miasto będzie mogło zaskoczyć swoją dostępnością prezentacji sztuki, a dworzec kolejowy swoimi wielofunkcyjnymi przestrzeniami cały czas otwartymi na nowe pomysły. Na zakończenie przypomnę jeszcze, że do 15 lipca jest czas na zgłaszanie konkursowych prac. Adres: biuro@zpap-gdansk.pl , tel. 58/3016914 i 505487310


alt


zdj. S. Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież