Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Open'er 2016: alternatywa dołącza do line-upu

Gdyński festiwal w ofensywie. Po zeszłotygodniowym ogłoszeniu arcyciekawego i porządanego przez festiwalowiczów M83, teraz przyszła pora na trójkę wykonawców, których nie powstydziłby się Artur Rojek na swoim Off Festivalu. Do składu Open'era dołączyli Grimes, Mac DeMarco oraz Kurt Vile.


Grimes jest przez wielu uważana za jedno z najciekawszych zjawisk na obecnej scenie popowej. Jednak pod hasłem pop nie dopatrujmy się czegoś w stylu Rihanny, tylko dużo bardziej ambitnej i profesjonalnej muzyki.


Trzeba jej oddać to, że swoją pomysłowością bije na głowę większość topowych dziś artystek z tego nurtu. Przede wszystkim talentem i samodzielnością. Oczywiście, nie jest to muzyka dla każdego, bo Grimes tworzy przede wszystkim muzykę stonowaną, nie znajdziecie tu skocznych hitów. Jednak mimo wszystko każdy powinien mieć ją na uwadze. Bo to po prostu wspomniane zjawisko.


Claire Boucher, bo tak właściwie się nazywa, ma 27 lat i wszystko co sygnuje swoim pseudonimem robi sama – pisze, komponuje, gra, projektuje okładki, stroje, a nawet reżyseruje teledyski. Jej sceniczne alter ego to coś, dzięki czemu może prywatność zostawić w domu. Grimes jest jak Mr Hyde – pyskata i przekombinowana. Dla wielu nie do zniesienia. Dla wielu także genialna. Czyli osiągnęła to, co dla artysty jest najważniejsze – wzbudza skrajne emocje.


Drugim z ogłoszonych wykonawców jest Mac DeMarco. To postać, która nijak pasuje do dzisiejszego wizerunku muzyka. Ot, po prostu ziomek z sąsiedztwa, który brzdęka sobie na gitarze. I za to ludzie go pokochali. Do swojej normalności dorzucił sporą umiejętność komponowania dobrych melodii, co zaowocowało ogólnoświatowym szaleństwem na jego punkcie. No bo jak nie zwariować na punkcie wykonawcy, którego fanklub prowadzi jego własna matka, a premierowy materiał prezentuje często w trakcie organizowanego przez siebie grilla? No właśnie – nie da się.


Z pochodzenia jest Kanadyjczykiem, ale większość życia spędził w Nowym Jorku. Ma 26 lat i, podobnie jak Grimes, robi wszystko sam. Jest zatem songwriterem pełną gębą. Sukces zapewniły mu chwytliwe piosenki o nieszczęśliwej miłości, czyli coś z czym każdy może się utożsamić.


Na pewno najbardziej znanym z tej trójki jest Kurt Vile, który obecnie jest jednym z najpłodniejszych przedstawicieli sceny gitarowej. Na swoim koncie ma sześć płyt długogrających i równie dużo wydawnictw pobocznych. O jego wielkości niech najlepiej świadczy porównywanie do chociażby Boba Dylana.


Jego występ na Open'erze będzie zarazem pierwszym w Polsce. W końcu będzie można podziwiać jego kunszt, który prezentuje w bardzo niedbały sposób, co jeszcze bardziej dodaje mu wielkości na obecnej scenie alternatywnego rocka.


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież