Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Behemoth znaczy wielki

Behemoth po raz kolejny udowodnił, że w pełni zasługuje na miano jednego z największych metalowych zespołów świata. Koncert gdańskiego zespołu był dopracowany do ostatniego szczegółu, dzięki czemu komplet widzów w B90 otrzymał wyśmienitą, buchającą ogniem piekielnym, metalową ucztę.


Behemoth w języku anglo-amerykańskim oznacza przede wszystkim wielki. Oczywiście, nazwa ta kojarzy się też z demonem z „Mistrza i Małgorzaty” lub ogólnie z okultyzmem, ale Nergal i spółka przede wszystkim trzymają się amerykańskiej nomenklatury. I robią to w pełni zasłużenie, bo Behemoth to dziś absolutna ekstraliga muzyki ekstremalnej. Nic więc dziwnego, że do gdańskiego B90 przybył komplet widzów.


Ten koncert był show dopracowanym do ostatniego szczegółu. Od pierwszych dźwięków, kiedy na scenie pojawili się demonicznie umalowani i ubrani muzycy, fanów bombardowały kaskady świateł, chmury dymu, a w powietrze leciały płomienie. Do tego wszystkiego świetnie dopracowana sceneria, jak chociażby customowe statywy mikrofonowe, które bardziej przypominały ambonę niż scenę. Ale to wszystko jest uzasadnione. Przecież Nergal to swego rodzaju kapłan metalu.


Podczas ponad godzinnego występu nie było najmniejszego błędu. Darski nie był zbyt rozmowny, ale robił wystarczająco dużo, żeby publiczność zatopiła się w barbarzyńskich dźwiękach, szaleńczo tańczyła pod sceną i co chwilę unosiła „devil horns” w górę. Frontman Behemotha nadawał tempo całemu koncertowi. Idealnie partnerowali mu pozostali muzycy. Orion na basie, Seth na gitarze i ten niesamowity Inferno za bębnami, który bombardował słuchaczy kanonadą blastów i nieziemskim wręcz tempem wybijanym na stopach.


Set był złożony przede wszystkim z utowrów, które znalazły się na ostatniej płycie zespołu, czyli „The Satanist”. Na początek dostaliśmy „Blow Your Trumpets Gabriel”, na koniec zaś hymn „O Father O Satan O Sun!”. Poza tym można było usłyszeć „Ora Pro Nobis Lucifer”, utwór tytułowy z albumu oraz kilka klasyków z lat minionych, czyli „Decade of Therion” albo „Christians To The Lions”. Jednak dla mnie absolutną kulminacją koncertu był cover „Ludzi wschodu” Siekiery.


Podczas koncertu nie było żadnych incydentów. Sami muzycy chyba też już mają za sobą okres ostentacyjnego buntu i skupiają się przede wszystkim na muzyce. Tylko modlitwa „Ojcze nasz”, która stanowiła intro do jednego z utworów mogła by się nie spodobać niektórym. Jednak tacy n koncerty Nehemoth nie chodzą. Chodzą tam ci, którym się to podoba lub nie przeszkadza. Ci, którym natomiast przeszkadza pikietowali przed B90 odmawiając różaniec. Była to komiczna sytuacja. Bo z zapowiadanych nawet pięciuset osób przybyło… piętnaście. Klasę w tej sytuacji zachowała koncertowa publiczność, która tłumnie stojąc w kolejce do wejścia nawet nie zwracała uwagi na tę skromną grupkę. Było zatem spokojnie i kulturalnie, czyli jak zawsze na metalowych koncertach.


Jednak Behemoth to nie jedyny zespół, który zaprezentował się gdańskiej publiczności. Przed nimi na scenie pojawiły się jeszcze trzy formacje. Black metalowy Mord’A’Stigmata, Tribulation oraz najciekawszy – w moim odczuciu – w tym zestawie Merkabah, który przy potędze swojego brzmienia wykorzystywał saksofon. Dawno nie słyszałem tak oryginalnego podejścia do tworzenia ostrego brzmienia.


Niedzielny wieczór w B90 był prawdziwą ucztą dla słuchaczy muzyki metalowej. Od początku do końca wszystko było na najwyższym poziomie.


Patryk GochniewskiInne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież