Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa...
Reklama
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
środa, 21 października 2020 19:25
Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż...
Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim -
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
wtorek, 20 października 2020 16:52
Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzem
Piotr Szymko wraca do Gdańska, aby pracować z młodzieżą. W
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Behemoth kończy trasę w Gdańsku

Behemoth to chyba najbardziej rozpoznawalny polski zespół na świecie. Niestety, niektórzy tego nie rozumieją i za wszelką cenę chcą doprowadzić do odwołania koncertów. Udało się to jedynie w Poznaniu. W Gdańsku również będą prostesty środowisk katolickich, ale koncert na pewno dojdzie do skutku.


Na swoją markę Adam "Nergal" Darski z pozostałymi członkami zespołu pracowali dwadzieścia trzy lata. Kiedy zbliżali się do swojej osiemnastki - jako zespół, nie oni sami - to już byli największym black metlawym zespołem świata. Mało tego, wtedy właśnie, jako pierwszy zespół zagraniczny grający muzykę ekstremalną zostali wpuszczeni na koncerty do Chin. Kraju, który przecież bardzo rygorystycznie podchodzi do tego typu rzeczy. Wtedy też, kiedy osiągali muzyczną pełnoletniość wydali album "Evngelion". Kiedy przy tej okazji rozmawiałem z Nergalem powiedział, że to absolutne opus magnum Behemotha. Trudno było się z tym nie zgodzić. Ta płyta była fenomenalna.


Ale co zrobili teraz? Nagrali album jeszcze lepszy. I nazwali najprościej jak tylko można, kiedy nagrywa się tak mocną muzykę i mając określone poglądy - "The Satanist". Aż dziwne, że nikt inny przed Behemothem nie wpadł na tak prosty, a zarazem genialny pomysł. „The Satanist” jest płytą numer dziesięć w dorobku zespołu. I jakby zwiastunem tego, że idzie nowe a zarazem stare. Behemoth jest zespołem, który nie musi się oglądać na konkurencję. Behemoth to zespół wielki. Z czego powinniśmy być dumni. Że ponad dwadzieścia lat temu kilku chłopaków na gdańskiej Żabiance założyło kapelę, która dziś jest znana na całym globie. Zespół, który w granicach black/death-metalu wyśrubował tak wysoki poziom, że tylko on może podnosić poprzeczkę jeszcze wyżej.


alt


I tak też zrobił. Nergal, który wrócił do świetnej formy zdrowotnej, pokazuje że jest też i w świetnej formie muzycznej. „The Satanist” jest krążkiem wielce zróżnicowanym. Bo znajdują się tu wolniejsze tempa, jak w „Blow Your Trumpets Gabriel” czy „Ben Sahar”, muzyczne torpedy - „Amen” lub „Furor Divinus” - przywołujące na myśl takie zespoły, jak Mayhem. Trudno też nie zauważyć, że utwory „Messa Noir” i „O Father O Satan O Sun!” są zbudowane bardziej na rockowym riffie, gdzieś nawet przywołującym zeppelinowskie skojarzenia, niż metalowym. Nie zabrakło także akcentów symfonicznych, po które Behemoth sięga od kilku już płyt (w tytułowym „The Satanist”). Jednak największym zaskoczeniem jest bez wątpienia utwór „In The Absence Ov Light”, w którym znajduje się akustyczna partia, gdzie Nergal deklamuje fragment utworu Gombrowicza. I to właśnie te kilka słów odrzucających boga, świętości i wyrażające wiarę w ludzi, wypowiedzianych po polsku, jest najmocniejszym punktem „The Satanist”.


Ten cytat jest nokautującym, bezpretensjonalnym ciosem w ryj, który Adam „Nergal” Darski wymierza wszystkim tym, którzy za wszelką cenę chcą walczyć z jego poglądami. A on, od lat pokazuje, że wolność słowa i sztuki ma siłę o wiele większą niż bezpodstawne oskarżenia.


A skoro już jesteśmy przy oskarżeniach, to nie można nie wspomnieć o akcji protestacyjnej, która towarzyszy każdemu koncertowi podczas trasy „Polish Satanist 2014”. Organizują je polskie środowiska katolickie. W Gdańsku to pomysł Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Ja tych ludzie nazywam kato-groupies. Trochę prześmiewczo, bo przecież tak właśnie na to trzeba spojrzeć. A to dlatego, że tego typu manifestacje tak naprawdę napędzają tylko dodatkową koniunkturę na tego typu koncerty. Owszem, w Poznaniu przyniosło to skutek i koncert został odwołany, jednak w żadnym innym mieście nie miało to miejsca. W Gdańsku nie będzie miało tym bardziej. Po poznańskim incydencie Adam Darski wściekał się, że to rozgrywka polityczna i powrót do najgorszych czasów cenzury. O występ w rodzinnym mieście może być jednak spokojny. Bardzo duża też w tym zasługa kierującego klubem B90 Arkadiusza Hronowskiego, który otwarcie przyznał, że to prywatny lokal i może się w nim odbywać wszystko na co on wyrazi zgodę. Mądre słowa.


Inna sprawa, że jeśli komuś się coś nie podoba, to niech się wypowie, ale niech nie zabrania innym wykonywania swojego zawodu. Muzyka Behemotha w żadnym wypadku nie nawołuje do nienawiści czy satanizmu. Znam bardzo wiele osób słuchających tego typu zespołów. I mogę z ręką na sercu powiedzieć, że żadna z nich nie organizuje czarnych mszy, nie zjada kotów i nie pali kościołów.


Niedzielny koncert w B90 będzie zwieńczeniem długiej trasy po całym świecie. Zespół miał się udać na zasłużony urlop, ale został zaproszony jeszcze do RPA, gdzie zagra pod koniec roku. Warto przyjść do postoczniowej hali, żeby zobaczyć wyśmienity metalowy show. Wszystko jest tam dopracowane do ostatniego szczegółu. Należy mieć tylko nadzieję, że słowa Nergala o tym, że możliwe jest rozwiązanie zespołu, bo nigdy nie wiadomo jak się potoczą losy członków Behemotha szybką się nie ucieleśnią.


Behemoth, niedziela, 12 października, godz. 19, B90, Gdańsk, ul. Doki 1 // bilety: 55/65zł // support: Mord'A'Stigmata, Merkabah, Tribulation


Patryk Gochniewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież