Pomorska drużyna PiS » Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do Sejmu... Posłowie i radni na listach PiS » Zjednoczona Prawica idąca do wyborów parlamentarnych pod szyldem PiS zaprezentowała w piątek 16 sier... Kobiety liderkami Lewicy na Pomorzu » Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni mają otwierać listy Lewicy (SLD... Gedania - bastion polskości w Wolnym Mieście Gdańsku » Historia Gedanii, najstarszego polskiego klubu w Gdańsku, jego działalności sportowej i patriotyczne... Jerzy Barzowski: Jak prowadzić dialog z milczącym marszałkiem Strukiem... » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Wycieczkowiec » Jobst Bittner, niemiecki prelegent komercyjnej konferencji o pojednaniu, którą z okazji 80 rocznicy ... Ile kosztuje pojednanie? 250 złotych, ale w promocji i z ”bożą pomocą”... » Ile kosztuje pojednanie polsko-niemiecko-żydowskie? Jeśli wierzyć promocyjnej ofercie Fundacji Pojed... „Gdański Styczeń” - nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek... » „Gdański Styczeń” to nowa publikacja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Z jed... CBA wzięło pod lupę lidera PO na Pomorzu » Przedwyborcze wakacje są gorące. Odczuje to m.in. Sławomir Neumann, poseł klubu PO-KO i lider Platfo... Zaproszenie na III Pomorski Piknik Strzelecki » W niedzielę 11 sierpnia, w godzinach 11:00-15:00 odbędzie się III Pomorski Piknik Strzelecki. Organi...
Reklama
Pomorska drużyna PiS
poniedziałek, 19 sierpnia 2019 16:28
Pomorska drużyna PiS
Podczas briefingu prasowego przy hali Olivia Prawo i Sprawiedliwość ...
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
sobota, 10 sierpnia 2019 12:10
Kubica wsiądzie do swego bolidu i pokona tor Formuły 1 nad morzem
Będzie tor Formuły 1, na plaży strefa Rajdu Dakar, a nad Bałtykiem ...
Lechia poległa w Bełchatowie
niedziela, 18 sierpnia 2019 18:40
Lechia poległa w Bełchatowie
Piłkarze Lechii po raz pierwszy w tym sezonie nie zdobyli nawet punkt ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
sobota, 17 sierpnia 2019 11:36
Wspomnienie o Krzysztofie Kamińskim (1939.06.11-2019.08.16)
Odszedł na zawsze z naszego grona Krzysztof Kamiński…Był jedną z ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Młodość i znajomość języka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 sierpnia 2010 22:24

altPokojowa musi obowiązkowo władać językiem niemieckim i angielskim, a młody kelner (najlepiej do lat 30) powinien znać się na kelnerstwie i wykazać ogromnym doświadczeniem. Takie są wymagania wobec pracowników sezonowych. 


Pracownik sezonowy nie może być zbyt dojrzały – granica wieku maksymalnie do lat 30, ale musi być z kolei mało wymagający. Nie powinny przeszkadzać mu niewysokie zarobki, a praca po kilkanaście godzin dziennie powinna być przyjemnością. O czym mowa? O pracy sezonowej, do której z różnych powodów kwapi się niewiele osób.


Pracodawcy nadal pilnie poszukują kelnerów, barmanów, pokojowych i pomocy kuchennych. Na ogłoszenia w lokalnej prasie i  Agencjach pracy odpowiadają nieliczni.
Bezrobotni nie chcą dojeżdżać do pracy nie z powodu lenistwa, ale z powodów finansowych.


- Byłam na rozmowie o pracę w pensjonacie na Helu. Przez całe lato miałam pracować na recepcji. Zarobki, na rękę około 1400 złotych. Niestety, musiałam zrezygnować. Dlaczego? Bo pracodawca oznajmił mi, że praca jest bez noclegu i wyżywienia. Na same dojazdy miesięcznie musiałabym wydać pewnie z ponad 200 złotych, nie mówiąc o wyżywieniu – opowiada 21-letnia Joanna, studentka z Gdańska. Ale nie tylko dojazdy stanowią barierę dla bezrobotnych, którzy w sezonie chcieliby pozostać i pracować w kraju.


- Kolejną barierą jest bariera językowa. Większość ośrodków i hoteli chce zatrudniać osoby na sezon, ale wymaga znajomości języka. Bardzo dużo mamy na przykład ofert dla pokojówek, ale tylko tych, które dobrze znają język niemiecki. Dla kobiet po 40-tce jest to poważny problem. Barierą jest również granica wieku. Wszyscy chcą młodych pracowników. Taki pięćdziesięciolatek, czy pięćdziesięciolatka mają raczej marne szanse na znalezienie sezonowej pracy – opowiada pośrednik pracy z agencji pracy Enter Consulting na Przymorzu.


- Też jestem bezrobotny, ale za takie grosze jak oferują pracodawcy sezonowi nie będę pracował. Wolę wyjechać ze szwagrem na dwa miesiące do Norwegii i tam popracować. Przynajmniej wiem, za co pracuję, a nie przeliczam każdej złotówki po kilka razy i głowię się nad tym, na co ją wydać - dodaje Ryszard Markowski.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież