Zarząd Razem za... 0,8 mln zł » Liderzy socjalistycznej partii Razem zarobili... w zarządzie partii Razem w 2019 roku po 200 tys. zł... Tomasz Jakubiak w Radiu Gdańsk » Podróże kulinarne z osobowością. Tomasz Jakubiak – kucharz i dziennikarz kulinarny. Gospodarz popula... Większe pieniądze dla placówek medycznych za wystawianie skierowań ele... » Narodowy Fundusz Zdrowia będzie premiował finansowo te placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz a... Kaszubi murem za Dudą » 30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich. Także na Pomorzu. Pł... Nie żyje Stanisław Michel » 1 lipca w wieku 93 lat zmarł Stanisław Michel, zasłużony architekt, budowniczy Gdańska. O jego śmier... MIIWŚ przygotowuje ekspozycję stałą Muzeum Mostów Tczewskich » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od kliku miesięcy przygotowuje się do utworzenia ekspozycji stał... Prezydent Sopotu atakuje dziennikarza TVP Info: "Mało Adamowicza panu ... » Politykom z otoczenia Rafała Trzaskowskiego zaczynają puszczać nerwy. Po wiecu wyborczym kandydata K... Andrzej Duda w Kwidzynie i Starogardzie Gdańskim » Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Pomorze. Najpierw pojawił się w Kwidzynie, a później... PKW podała wyniki z prawie wszystkich obwodów głosowania: Duda powięks... » W poniedziałek 29 czerwca po godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z blisko 100 proc. o... W tygodniku „Sieci”: Kto naprawdę stoi za Trzaskowskim » W najnowszym numerze „Sieci” wszystko o Rafale Trzaskowskim, który przez lata był wiernym żołnierzem...
Reklama
Kaszubi murem za Dudą
środa, 01 lipca 2020 16:54
Kaszubi murem za Dudą
30 czerwca we wtorek PKW podała ostateczne wyniki I tury wyborów pre ...
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
piątek, 26 czerwca 2020 18:16
Arka nie pomogła sobie w walce o utrzymanie
Raków Częstochowa zdominował Arkę Gdynia w pierwszej połowie. W d ...
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
sobota, 04 lipca 2020 20:44
Cracovia wypunktowała bezbarwną Lechię
Po słabej grze Lechia przegrała na Stadionie Energa z Cracovią 0:3 ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Eksperyment sopockiego Karaima
niedziela, 28 czerwca 2020 12:47
Eksperyment sopockiego Karaima
Jarek Nowicki należy do niewielkiej polskiej społeczności Karaimów ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Młodość i znajomość języka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 sierpnia 2010 22:24

altPokojowa musi obowiązkowo władać językiem niemieckim i angielskim, a młody kelner (najlepiej do lat 30) powinien znać się na kelnerstwie i wykazać ogromnym doświadczeniem. Takie są wymagania wobec pracowników sezonowych. 


Pracownik sezonowy nie może być zbyt dojrzały – granica wieku maksymalnie do lat 30, ale musi być z kolei mało wymagający. Nie powinny przeszkadzać mu niewysokie zarobki, a praca po kilkanaście godzin dziennie powinna być przyjemnością. O czym mowa? O pracy sezonowej, do której z różnych powodów kwapi się niewiele osób.


Pracodawcy nadal pilnie poszukują kelnerów, barmanów, pokojowych i pomocy kuchennych. Na ogłoszenia w lokalnej prasie i  Agencjach pracy odpowiadają nieliczni.
Bezrobotni nie chcą dojeżdżać do pracy nie z powodu lenistwa, ale z powodów finansowych.


- Byłam na rozmowie o pracę w pensjonacie na Helu. Przez całe lato miałam pracować na recepcji. Zarobki, na rękę około 1400 złotych. Niestety, musiałam zrezygnować. Dlaczego? Bo pracodawca oznajmił mi, że praca jest bez noclegu i wyżywienia. Na same dojazdy miesięcznie musiałabym wydać pewnie z ponad 200 złotych, nie mówiąc o wyżywieniu – opowiada 21-letnia Joanna, studentka z Gdańska. Ale nie tylko dojazdy stanowią barierę dla bezrobotnych, którzy w sezonie chcieliby pozostać i pracować w kraju.


- Kolejną barierą jest bariera językowa. Większość ośrodków i hoteli chce zatrudniać osoby na sezon, ale wymaga znajomości języka. Bardzo dużo mamy na przykład ofert dla pokojówek, ale tylko tych, które dobrze znają język niemiecki. Dla kobiet po 40-tce jest to poważny problem. Barierą jest również granica wieku. Wszyscy chcą młodych pracowników. Taki pięćdziesięciolatek, czy pięćdziesięciolatka mają raczej marne szanse na znalezienie sezonowej pracy – opowiada pośrednik pracy z agencji pracy Enter Consulting na Przymorzu.


- Też jestem bezrobotny, ale za takie grosze jak oferują pracodawcy sezonowi nie będę pracował. Wolę wyjechać ze szwagrem na dwa miesiące do Norwegii i tam popracować. Przynajmniej wiem, za co pracuję, a nie przeliczam każdej złotówki po kilka razy i głowię się nad tym, na co ją wydać - dodaje Ryszard Markowski.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież