Kurs samoobrony dla kobiet » Stacja Orunia zaprasza na wakacyjną odsłonę kursu samoobrony dla kobiet Combat Self Defense.Na zajęc... Gimnastyka dla seniorów » Przez cały lipiec w Stacji Orunia będzie odbywać się Gimnastyka Dla Seniorów. Zapraszamy osoby powyż... Tadeusz Cymański: Lat zaniedbań nie można zasypać przez kadencję » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem Solidarnej Polski (klub parlamentarny PiS), b. europosłem (2009-14) ro... Liberalizm pogrzebowy » W roku 2010, przy konstruowaniu budżetu na rok następny, za rządów premiera Donalda Tuska, gdy nad f... Były szef kancelarii premiera Tuska skazany za tragiczny lot do Smoleń... » Były szef KPRM z lat 2007-2013 minister Tomasz Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wol... Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" » Wernisaż wystawy "Nie-Wypał" podsumował zajęcia pracowni ceramicznej, plastycznej oraz rysunku i mal... Andrzej Seweryn: Jestem aktorem teatralnym » W ramach cyklu „Ergo Hestia po godzinach” gdański pisarz, dziennikarz, scenarzysta Wojciech Fułek po... Sąd otwiera plac Solidarności » Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał odwołanie złożone przez Europejskie Centrum Solidarności i uchylił decy... Pierwszy wernisaż młodych twórców w Stacji Orunia » Wernisaż prac podsumował rok zajęć twórczych dla rodziców z małymi dziećmi prowadzonych w Stacji Oru... Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach" » 11.06 (wtorek) o g. 16.00 w siedzibie głównej ERGO Hestii w Sopocie odbędzie się wyjątkowe spotkanie...
Reklama
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
poniedziałek, 03 czerwca 2019 14:59
Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę
Mieczysław Struk, "towarzysz naczelnik Jastarni" w 1988 roku odzyska ...
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
sobota, 15 czerwca 2019 08:58
Arged Malesa - Zdunek Wybrzeże 49:41 87:93
W sobotę o godz. 16.30 w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się mecz ...
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
środa, 12 czerwca 2019 20:11
Prezes Lechii zrezygnował! Wojna w rodzinie?
7 czerwca 2019 roku Rada Nadzorcza otrzymała rezygnację Pana Adama M ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
wtorek, 04 czerwca 2019 14:33
Oniryczna sztuka Joanny Śmielowskiej
Malarstwo Joanny Śmielowskiej usytuowane jest między snem a jawą. M ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Młodość i znajomość języka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 sierpnia 2010 22:24

altPokojowa musi obowiązkowo władać językiem niemieckim i angielskim, a młody kelner (najlepiej do lat 30) powinien znać się na kelnerstwie i wykazać ogromnym doświadczeniem. Takie są wymagania wobec pracowników sezonowych. 


Pracownik sezonowy nie może być zbyt dojrzały – granica wieku maksymalnie do lat 30, ale musi być z kolei mało wymagający. Nie powinny przeszkadzać mu niewysokie zarobki, a praca po kilkanaście godzin dziennie powinna być przyjemnością. O czym mowa? O pracy sezonowej, do której z różnych powodów kwapi się niewiele osób.


Pracodawcy nadal pilnie poszukują kelnerów, barmanów, pokojowych i pomocy kuchennych. Na ogłoszenia w lokalnej prasie i  Agencjach pracy odpowiadają nieliczni.
Bezrobotni nie chcą dojeżdżać do pracy nie z powodu lenistwa, ale z powodów finansowych.


- Byłam na rozmowie o pracę w pensjonacie na Helu. Przez całe lato miałam pracować na recepcji. Zarobki, na rękę około 1400 złotych. Niestety, musiałam zrezygnować. Dlaczego? Bo pracodawca oznajmił mi, że praca jest bez noclegu i wyżywienia. Na same dojazdy miesięcznie musiałabym wydać pewnie z ponad 200 złotych, nie mówiąc o wyżywieniu – opowiada 21-letnia Joanna, studentka z Gdańska. Ale nie tylko dojazdy stanowią barierę dla bezrobotnych, którzy w sezonie chcieliby pozostać i pracować w kraju.


- Kolejną barierą jest bariera językowa. Większość ośrodków i hoteli chce zatrudniać osoby na sezon, ale wymaga znajomości języka. Bardzo dużo mamy na przykład ofert dla pokojówek, ale tylko tych, które dobrze znają język niemiecki. Dla kobiet po 40-tce jest to poważny problem. Barierą jest również granica wieku. Wszyscy chcą młodych pracowników. Taki pięćdziesięciolatek, czy pięćdziesięciolatka mają raczej marne szanse na znalezienie sezonowej pracy – opowiada pośrednik pracy z agencji pracy Enter Consulting na Przymorzu.


- Też jestem bezrobotny, ale za takie grosze jak oferują pracodawcy sezonowi nie będę pracował. Wolę wyjechać ze szwagrem na dwa miesiące do Norwegii i tam popracować. Przynajmniej wiem, za co pracuję, a nie przeliczam każdej złotówki po kilka razy i głowię się nad tym, na co ją wydać - dodaje Ryszard Markowski.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież