Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie... Obostrzenia i zmiany w Gdańsku w ramach czerwonej strefy » Gdańsk i całe Trójmiasto od soboty znajdują się w czerwonej. Na spotkaniu z mediami prezydent Aleksa... Zamknięcie sal obsługi w pomorskim NFZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że w związku z sytuacją epidemiczną na terenie województw... Piotr Madej: Na całe szczęście nie zlikwidowano sanepidu » Z Piotrem Madejem, przewodniczącym Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Wojewódzkiej Sta... Gdańsk w strefie czerwonej » Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ep... Igor Strzok: Parkingi czy zabytki? » Rozmowa z Igorem Strzokiem, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o przyszłości gdańskich inwestycji w ... Stanowcze stanowisko Solidarności w sprawie szkoły w Kokoszkach » Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ws... Korzystny wyrok dla MIIWŚ w sprawie zmian na wystawie głównej » 15 października 2020 r. zapadł wyrok w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej ... Zaktualizowana informacja o punktach poboru wymazów w województwie pom... » W związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna, a liczba zakażeń w kraju i województwie pomorskim ciąg...
Reklama
Gdańsk w strefie czerwonej
piątek, 16 października 2020 15:17
Gdańsk w strefie czerwonej
Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
niedziela, 18 października 2020 17:49
Mistrzynie zrewanżowały się hokeistkom Stoczniowca - GALERIA
W drugim spotkaniu Stoczniowca z Polonią mistrzynie Polski
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
poniedziałek, 19 października 2020 21:23
Przypadkowa bramka pogrążyła Lechię
Trzeciej porażki w sezonie 2020/2021 doznali piłkarze Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
środa, 14 października 2020 13:33
Polskie malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku
Presja polityczna ze strony Niemiec w kształtowaniu gdańskiej

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Młodość i znajomość języka

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 sierpnia 2010 22:24

altPokojowa musi obowiązkowo władać językiem niemieckim i angielskim, a młody kelner (najlepiej do lat 30) powinien znać się na kelnerstwie i wykazać ogromnym doświadczeniem. Takie są wymagania wobec pracowników sezonowych. 


Pracownik sezonowy nie może być zbyt dojrzały – granica wieku maksymalnie do lat 30, ale musi być z kolei mało wymagający. Nie powinny przeszkadzać mu niewysokie zarobki, a praca po kilkanaście godzin dziennie powinna być przyjemnością. O czym mowa? O pracy sezonowej, do której z różnych powodów kwapi się niewiele osób.


Pracodawcy nadal pilnie poszukują kelnerów, barmanów, pokojowych i pomocy kuchennych. Na ogłoszenia w lokalnej prasie i  Agencjach pracy odpowiadają nieliczni.
Bezrobotni nie chcą dojeżdżać do pracy nie z powodu lenistwa, ale z powodów finansowych.


- Byłam na rozmowie o pracę w pensjonacie na Helu. Przez całe lato miałam pracować na recepcji. Zarobki, na rękę około 1400 złotych. Niestety, musiałam zrezygnować. Dlaczego? Bo pracodawca oznajmił mi, że praca jest bez noclegu i wyżywienia. Na same dojazdy miesięcznie musiałabym wydać pewnie z ponad 200 złotych, nie mówiąc o wyżywieniu – opowiada 21-letnia Joanna, studentka z Gdańska. Ale nie tylko dojazdy stanowią barierę dla bezrobotnych, którzy w sezonie chcieliby pozostać i pracować w kraju.


- Kolejną barierą jest bariera językowa. Większość ośrodków i hoteli chce zatrudniać osoby na sezon, ale wymaga znajomości języka. Bardzo dużo mamy na przykład ofert dla pokojówek, ale tylko tych, które dobrze znają język niemiecki. Dla kobiet po 40-tce jest to poważny problem. Barierą jest również granica wieku. Wszyscy chcą młodych pracowników. Taki pięćdziesięciolatek, czy pięćdziesięciolatka mają raczej marne szanse na znalezienie sezonowej pracy – opowiada pośrednik pracy z agencji pracy Enter Consulting na Przymorzu.


- Też jestem bezrobotny, ale za takie grosze jak oferują pracodawcy sezonowi nie będę pracował. Wolę wyjechać ze szwagrem na dwa miesiące do Norwegii i tam popracować. Przynajmniej wiem, za co pracuję, a nie przeliczam każdej złotówki po kilka razy i głowię się nad tym, na co ją wydać - dodaje Ryszard Markowski.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież