Oczekiwanie na usunięcie zaćmy może być krótsze » Od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje zabiegi usunięcia zaćmy bez limitów, co spowodowało... Żużel na miejskim stadionie » 10 lipca zapadł wyrok w wieloletnim przewodzie sądowym o użytkowanie wieczyste terenu, na którym zna... M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów » Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 miliony euro. Leszek Miller, b. p... 759. Jarmark Św. Dominika » W dniach 27 lipca-18 sierpnia w Gdańsku będzie się odbywał 759. Jarmark Św. Dominika.Uroczyste rozpo... Sellin i Horała liderami PiS - zmiana na północ od Gdańska? » Jarosław Sellin w Gdańsku, Marcin Horała w Gdyni. Prezes Prawa i Sprawiedliwości ogłosił nazwiska li... Inauguracja projektu "Muzeum na wodzie" » W sobotę 13 lipca z udziałem Jarosława Sellina, ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego, posła Kazi... Marcin Strzelczyk: Koalicja lewicowa byłaby spójna programowo » Z Platformą Obywatelską, czy z lewicowymi ugrupowaniami. Ważą się decyzje dotyczące startu kandydató... POmorskie krętactwa - czyj to testament? » Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie Radiem Gdańsk minęła się z prawdą w sprawie swojego członkostwa w r... Prezydent Dulkiewicz spotkała się z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha... » Przy Kawiarni Kuźnia spotkaniem z mieszkańcami Oruni - Św. Wojciecha - Lipiec prezydent Aleksandra D... Mieczysław Struk usłyszał sześć zarzutów poświadczenia nieprawdy w ośw... » Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało, że marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ...
Reklama
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
środa, 17 lipca 2019 21:35
M. Adamowicz obdarowana mieszkaniami - majątkowe dossier nowych posłów
Magdalena Adamowicz udaje się do Brukseli z majątkiem wartym ok. 2 m ...
Fatalna inauguracja ligowa Arki
piątek, 19 lipca 2019 19:00
Fatalna inauguracja ligowa Arki
Gorzka pigułkę musieli przełknąć na inaugurację PKO Ekstraklasy ...
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
piątek, 19 lipca 2019 21:09
Bezbramkowa inauguracja Lechii w Łodzi
Lechia Gdańsk sezon 2019/2020 zaczęła od zdobycia punktu. Biało-zi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
wtorek, 16 lipca 2019 19:53
Ryszard Kowalewski – Dotykanie sensu istnienia
Gdański artysta malarz Ryszard Kowalewski znany taternik, alpinista, ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
poniedziałek, 03 czerwca 2019 20:00
Udany Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 8 w Rumi
Goście, którzy zdecydowali się na przybycie na festyn do Ósemki z ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak uniknąć zatrucia grzybami

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 11 września 2010 17:02

altCoraz częściej słyszymy o kolejnych zatruciach grzybami. Andrzej Wojko, lekarz medycyny  radzi jak tego uniknąć.


Porzekadło ludowe mówi, że każdy grzyb  ma swojego trującego sobowtóra. Dlatego wybierając się na grzybobranie, warto mieć pod ręka atlas grzybów, a najlepiej iść do lasu w towarzystwie doświadczonego grzybiarza. Tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko, zatrucia  grzybami, które zagraża życiu. Należy uważać nie tylko na grzyby trujące. Jadalne grzyby też bywają groźne. Zawierają bowiem tak zwaną cholinę, czyli substancję, które w wyniku złego przechowywania grzybów w metalowych naczyniach i plastikowych torbach zmienia się w trująca neurynę - dodaje dr Wojko.


Niebezpieczne toksyny
- Po przedostaniu się do układu krwionośnego toksyny uszkadzają różne narządy: wątrobę, nerki śledzionę, porażają układ nerwowy. Szczególnie na wrażliwe na zatrucia są dzieci do 14 roku życia- mówi dr Andrzej Wojko. - Toksyny są przez nie wchłaniane szybciej niż przez dorosłego. Śmiertelne zatrucia wywołują muchomor jadowity, sromotnikowy oraz muchomor wiosenny. Grzyby  te często są mylone z kania i pieczarką polną. Zatrucie muchomorami jest bardzo podstępne  pierwsze objawy występują po 12 godzinach, a zdarza się nawet później. Wtedy  toksyny muchomora ulegają wchłonięciu z przewodu pokarmowego i rozpoczynają niszczycielskie działanie w organizmie. Toksyny muchomorów nie ulegają rozkładowi, w czasie gotowania i wciąż są trujące. Przy zatruciach innymi grzybami pierwsze objawy występują od 1 do 3 godzin.


Groźne objawy zatruć
- Bóle brzucha, nudności, częste wymioty biegunka to podstawowe objawy zatrucia. Przy zatruciach, zwłaszcza strzępiakami i lejkówką, chory się poci, ma ślinotok, oraz nadmierna wydzielinę z nosa - mówi doktor Wojko. - Zatrucie muchomorami czerwonym i plamistym powoduje  dodatkowe halucynacje wzrokowe, drgawki lub stan śpiączki. Objawy zatrucia zasłonikiem rudym są odczuwane po 3-4 dniach. Poza  zaburzeniami przewodu pokarmowego chory ma silne dreszcze, bez gorączki, uczucie suchości w jamie ustnej i bardzo duże pragnienie.


Konieczna szybka pomoc
- W przypadku zatrucia najpierw trzeba usunąć toksyny z przewodu pokarmowego - radzi dr Andrzej Wojko. - Grzyby zalegają w żołądku nawet kilkanaście godzin i dlatego pierwsza pomoc polega na  płukaniu żołądka w szpitalu. Zanim chory będzie hospitalizowany, należy podawać mu duże ilości płynów, na przykład ciepłej osolonej wody i wywoływać wymioty. W szpitalu uzupełnia się ubytek wody i elektrolitów.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież