Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności... W maju ścieżki prowadzą do Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Gdańsk miastem wolności i polskości? » W rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, kończącej II wojnę światową w Europie, 8 maja br. wyso... Minister Arabski wypaczył instrukcję? Prokurator żąda 1,5 roku pozbawi... » Prokuratora wnioskuje o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Tomasza Arabs...
Reklama
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
czwartek, 16 maja 2019 20:02
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do ...
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
wtorek, 21 maja 2019 18:27
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
Po dramatycznej walce Anwil Włocławek zdołał zachować szansę na ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Jak uniknąć zatrucia grzybami

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 11 września 2010 17:02

altCoraz częściej słyszymy o kolejnych zatruciach grzybami. Andrzej Wojko, lekarz medycyny  radzi jak tego uniknąć.


Porzekadło ludowe mówi, że każdy grzyb  ma swojego trującego sobowtóra. Dlatego wybierając się na grzybobranie, warto mieć pod ręka atlas grzybów, a najlepiej iść do lasu w towarzystwie doświadczonego grzybiarza. Tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko, zatrucia  grzybami, które zagraża życiu. Należy uważać nie tylko na grzyby trujące. Jadalne grzyby też bywają groźne. Zawierają bowiem tak zwaną cholinę, czyli substancję, które w wyniku złego przechowywania grzybów w metalowych naczyniach i plastikowych torbach zmienia się w trująca neurynę - dodaje dr Wojko.


Niebezpieczne toksyny
- Po przedostaniu się do układu krwionośnego toksyny uszkadzają różne narządy: wątrobę, nerki śledzionę, porażają układ nerwowy. Szczególnie na wrażliwe na zatrucia są dzieci do 14 roku życia- mówi dr Andrzej Wojko. - Toksyny są przez nie wchłaniane szybciej niż przez dorosłego. Śmiertelne zatrucia wywołują muchomor jadowity, sromotnikowy oraz muchomor wiosenny. Grzyby  te często są mylone z kania i pieczarką polną. Zatrucie muchomorami jest bardzo podstępne  pierwsze objawy występują po 12 godzinach, a zdarza się nawet później. Wtedy  toksyny muchomora ulegają wchłonięciu z przewodu pokarmowego i rozpoczynają niszczycielskie działanie w organizmie. Toksyny muchomorów nie ulegają rozkładowi, w czasie gotowania i wciąż są trujące. Przy zatruciach innymi grzybami pierwsze objawy występują od 1 do 3 godzin.


Groźne objawy zatruć
- Bóle brzucha, nudności, częste wymioty biegunka to podstawowe objawy zatrucia. Przy zatruciach, zwłaszcza strzępiakami i lejkówką, chory się poci, ma ślinotok, oraz nadmierna wydzielinę z nosa - mówi doktor Wojko. - Zatrucie muchomorami czerwonym i plamistym powoduje  dodatkowe halucynacje wzrokowe, drgawki lub stan śpiączki. Objawy zatrucia zasłonikiem rudym są odczuwane po 3-4 dniach. Poza  zaburzeniami przewodu pokarmowego chory ma silne dreszcze, bez gorączki, uczucie suchości w jamie ustnej i bardzo duże pragnienie.


Konieczna szybka pomoc
- W przypadku zatrucia najpierw trzeba usunąć toksyny z przewodu pokarmowego - radzi dr Andrzej Wojko. - Grzyby zalegają w żołądku nawet kilkanaście godzin i dlatego pierwsza pomoc polega na  płukaniu żołądka w szpitalu. Zanim chory będzie hospitalizowany, należy podawać mu duże ilości płynów, na przykład ciepłej osolonej wody i wywoływać wymioty. W szpitalu uzupełnia się ubytek wody i elektrolitów.
Anna Czajkowska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież