Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

RE-WIZYTA - Kino Krzysztofa Zanussiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 06 listopada 2010 21:31

altRetrospektywę wybranych filmów Krzysztofa Zanussiego jednego z największych i najważniejszych autorów kina polskiego przygotował pod koniec października Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG. 


Czterodniowy przegląd wybranych dzieł Mistrza, był swego rodzaju podróżą przez twórczość Zanussiego. Każdego dnia prezentowano filmy z różnych okresów twórczości – począwszy od Struktury kryształu (1969), skończywszy na Rewizycie (2009).


Na czas projektu, wieczorami, wydział filologiczny udostępnił nie tylko aulę (w celach projekcji filmów), ale  i hol, gdzie zainteresowani mogli zapoznać się z wystawą plakatów filmowych Zanussiego.


alt


Projekcje filmowe każdorazowo poprzedzane były prelekcjami znawców i miłośników kina polskiego, (Krzysztof Kornacki – filmoznawca Uniwersytetu Gdańskiego, Grażyna Świętochowska – redaktor naczelna interdyscyplinarnego periodyku „Panoptikum”). Przedmowy miały charakter swoistego wprowadzenia odbiorcy w świat „Zanussoidalny”, w celu pogłębiania odbioru danej sztuki filmowej. Nie jest to jak wiadomo twórczość prosta i bez precedensu, Zanussi to synteza sztuki filmowej i improwizacji aktorskiej. W autorskim kinie Zanussiego nie ma miejsca na uleganie wpływom czy modom, jak sam mówi - Moje kino wywodzi się przede wszystkim z literatury, jest rodzajem ludzkiej mowy(…). 


alt


Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było spotkanie z samym Reżyserem, który w niedziele 24 października, był gościem imprezy. Wizyta reżysera wzbudziła zainteresowanie wśród młodzieży akademickiej ale nie tylko. Aula wypełniona była odbiorcami z różnych grup wiekowych. Na zakończenie przedsięwzięcia, wyświetlona została wspomniana już wcześniej, tytułowa Rewizyta (2009) – jako jeden z najbardziej uznanych filmów ostatniej dekady.


Zainteresowanych, zapraszamy na kolejną tego typu imprezę, pokaz filmów z cyklu Kocham Kino – zaplanowany na przełom listopada i grudnia, bieżącego roku.  Tym razem organizatorzy planują projekcje filmów produkcji nie tylko polskiej, ale między innymi angielskiej i francuskiej. W programie takie filmy jak Wszystko o Ewie (1950), reż. J.L. Mankiewicz czy Marzyciele (2003), reż. B. Bertolucci.

Kamila Bukowska

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież