W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

RE-WIZYTA - Kino Krzysztofa Zanussiego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 06 listopada 2010 21:31

altRetrospektywę wybranych filmów Krzysztofa Zanussiego jednego z największych i najważniejszych autorów kina polskiego przygotował pod koniec października Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG. 


Czterodniowy przegląd wybranych dzieł Mistrza, był swego rodzaju podróżą przez twórczość Zanussiego. Każdego dnia prezentowano filmy z różnych okresów twórczości – począwszy od Struktury kryształu (1969), skończywszy na Rewizycie (2009).


Na czas projektu, wieczorami, wydział filologiczny udostępnił nie tylko aulę (w celach projekcji filmów), ale  i hol, gdzie zainteresowani mogli zapoznać się z wystawą plakatów filmowych Zanussiego.


alt


Projekcje filmowe każdorazowo poprzedzane były prelekcjami znawców i miłośników kina polskiego, (Krzysztof Kornacki – filmoznawca Uniwersytetu Gdańskiego, Grażyna Świętochowska – redaktor naczelna interdyscyplinarnego periodyku „Panoptikum”). Przedmowy miały charakter swoistego wprowadzenia odbiorcy w świat „Zanussoidalny”, w celu pogłębiania odbioru danej sztuki filmowej. Nie jest to jak wiadomo twórczość prosta i bez precedensu, Zanussi to synteza sztuki filmowej i improwizacji aktorskiej. W autorskim kinie Zanussiego nie ma miejsca na uleganie wpływom czy modom, jak sam mówi - Moje kino wywodzi się przede wszystkim z literatury, jest rodzajem ludzkiej mowy(…). 


alt


Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia było spotkanie z samym Reżyserem, który w niedziele 24 października, był gościem imprezy. Wizyta reżysera wzbudziła zainteresowanie wśród młodzieży akademickiej ale nie tylko. Aula wypełniona była odbiorcami z różnych grup wiekowych. Na zakończenie przedsięwzięcia, wyświetlona została wspomniana już wcześniej, tytułowa Rewizyta (2009) – jako jeden z najbardziej uznanych filmów ostatniej dekady.


Zainteresowanych, zapraszamy na kolejną tego typu imprezę, pokaz filmów z cyklu Kocham Kino – zaplanowany na przełom listopada i grudnia, bieżącego roku.  Tym razem organizatorzy planują projekcje filmów produkcji nie tylko polskiej, ale między innymi angielskiej i francuskiej. W programie takie filmy jak Wszystko o Ewie (1950), reż. J.L. Mankiewicz czy Marzyciele (2003), reż. B. Bertolucci.

Kamila Bukowska

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież