Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody Roku Miłosza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 23 stycznia 2011 14:28

altW lipcu 2010 Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Od stycznia do grudnia odbywać się będą uroczystości i okolicznościowe imprezy poświęcone twórczości poety.

Rok Miłosza będzie świętowany nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach. To właśnie w 2011 roku, Miłosz obchodziłby swoje setne urodziny. Śmierć przyszła nieco wcześniej, bo w sierpniu 2004. 

Twórczość Miłosza, zawierająca wiele krytycznych słów pod adresem Polski i Polaków, sprawiła, że podjęcie decyzji o ustanowienie roku 2011 rokiem poety nie obyło się bez kontrowersji. Sześć lat, które minęły od śmierci Miłosza, nie stanowi jeszcze dystansu czasowego, z którego perspektywy można oceniać dorobek poety –  tak komentowali projekt niektórzy posłowie. Inni mówili wówczas, że należy znajdować takie osoby i promować takie autorytety, które łączą, a nie dzielą. Mimo nielicznych obiekcji projekt został przegłosowany, a rok 2011 oficjalnie ogłoszonym rokiem Miłosza.

Niektóre inicjatywy upamiętniające poetę zdobyły dofinansowanie w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu "Czesław Miłosz 2011 - Promesa". Program ten dysponuje budżetem niemałym, bo wynoszącą nieco ponad 7 mln zł! Dofinansowane zostały konferencje, festiwale poezji i liczne wydania dzieł Czesława Miłosza.

Na terenie Gdańska główną instytucją mająca na celu promowania Roku Miłosza na terenie miasta jest Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji w dniach 18-23 marca, bieżącego roku Filharmonia zorganizowuje szereg imprez pod hasłem przewodnim „wiek Miłosza”. W programie planowane są między innymi koncerty symfoniczne i oratoryjne oraz spotkania muzyczno-poetyckie.

19 marca zapraszamy do Sopotu na cmentarz komunalny, gdzie uroczystości odbędą się przy grobie matki poety. Przewidziano również kilka spektakli związanych z Miłoszem, planowane są także panele dyskusyjne.

20 marca w kościele św. Jana w Gdańsku odprawiona zostanie uroczysta msza, gdzie w samo południe wybrzmi muzyka Mozarta. Szczegółowy rozkład imprez dostępny jest na stronie internetowej Filharmoni Bałtyckiej jak i w samym obiekcie. Bilety do nabycia w kasach w cenie od 5 do 30 złotych (na niektóre wydarzenia wstęp wolny)

Na program Roku Miłosza złożą się także nowe wydania książkowe, konferencje, dyskusje, poświęcone mu wystawy, organizowane w Polsce i za granicą – od Krasnojarska przez Wilno, Krasnogudę, Kraków, Paryż po Nowy Jork i San Francisco. Jego najważniejszym punktem będzie druga już edycja Festiwalu Miłosza, odbywająca się w Krakowie. Wszystko to brzmi dość oficjalnie i wytwornie, miejmy jednak nadzieję, że na owych imprezach nie zabraknie prawdziwego ducha Miłoszowej poezji, która każdym pojedyńczym słowem, bezpośrednio narastającym w jego utworach, wytwarzała fascynująca i nienamacalna atmosferę, niezwykle poruszającą wszelkie zmysły. I to wcale nie trzeba było Miłoszowi używać wyszukanych epitetów, oryginalnych kolorów czy onomatopei. Ten klimat po prostu istniał bez konieczności wykazywania się w tym czymkolwiek. 

Wokół nie małej ilości imprez, biurokracji i oficjalnych wydarzeń, należało by zastanowić się przez chwilę, skąd tyle kontrowersji wokół poety? Dlaczego wybitny i dlaczego tak nietuzinkowy? Czym zaskoczył a czym zawinił?
Kamila Bukowska


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież