Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
czwartek, 14 lutego 2019 21:36
Trefl wygrał dreszczowiec ze Skrą i zapewnił sobie grę w play off
Prawdziwy dreszczowiec zafundowali kibicom siatkarze Trefla i PGE Skry ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Święto tatuażu w CSG

Już po raz szósty odbędzie się Cropp Tattoo Konwent w Gdańsku. W weekend, w CSG, będzie można zobaczyć najlepsze tatuaże świata, niecodzienne performance'y oraz posłuchać świetnej muzyki.


Będzie to najbardziej rozbudowana edycja festiwalu od jego początku. - Wiadomo, tatuaże to nie wszystko, chcieliśmy dać uczestnikom jak najwięcej możliwości zapełnienia czasu, który mają spędzić na terenie imprezy – mówi Tomasz Majchrzyk, współorganizator oraz człowiek odpowiedzialny za część artystyczną.


Jednak zanim o części artystycznej, wypada powiedzieć kilka słów o konwencie, jak i o tatuażu w ogóle. Bardzo dobrze się dzieje, że tatuaże zrywają z siebie kajdany stereotypu. Kiedyś – oprócz znaczenia rytualnego w niektórych częściach świata – nosili je więźniowie i marynarze. Później zaczęli zdobić nimi swoje ciała przedstawiciele różnych subkultur. Dziś natomiast tatuaż już na dobre przekroczył próg codzienności i stał się przede wszystkim ozdobą. Nierzadko na ciałach powstają dzieła sztuki. Już coraz rzadziej za „dziarą” stoi ideologia. Częściej jest to przypomnienie lub hołd. A czasem po prostu kaprys. Coraz częściej na tatuaże patrzy się dziś z podziwem niż z pogardą.


Musiało to jednak trochę potrwać. - U nas scena tatuażu rozwinęła się dopiero jakieś piętnaście lat temu – tłumaczy Marcin Pacześny, pomysłodawca konwentu. - Stąd też i zupełnie inna liczba odwiedzających. U nas jest to impreza na góra pięć tysięcy osób. Na zachodzie na kilkadziesiąt tysięcy – dodaje. Jednak z dumą też mówi, że organizują najszybciej rozwijającą się tego typu imprezę w tej części Europy.


W tym roku Cropp Tattoo Konwent dość mocno wychodzi poza ramy targowe. - Oczywiście, będą konkursy na najlepsze tatuaże – wyjaśnia Zappa, przewodniczący jury, tatuator w studiu Cykada Tattoo. - Chociażby w kategoriach, jak kolorowy, klasyczny czy marynistyczny – tłumaczy. Jurorzy – obok Zappy będą nimi Krzysztof Iwin oraz Bartosz Panas – będą oceniać tatuaże pod kątem rzemiosła i artystycznym. Konkursowe prace mogą być wykonane poza konwentem, ale tylko te z imprezy będą mogły walczyć o zwycięstwo w kategorii tatuaż dnia.


W ciągu dwóch dni konwentu będzie można zobaczyć aż stu pięćdziesięciu tatuatorów, w tym czterdziestu z zagranicy. Na pewno największym nazwiskiem jest Dymitriy Samohin. Ukrainiec jest uważany za najlepszego tatuatora na świecie, zwłaszcza jeśli chodzi o realizm oddawany w jego pracach.
Bardzo interesująco wygląda także scena muzyczna, która może zachęcić do przyjścia na Cropp Tattoo Konwent także tych, którzy z tatuażami są na bakier. - Zrezygnowaliśmy tylko z punk rocka, wyszliśmy dalej, będzie scena didżejska czy dużo wykonawców elektronicznych – mówi Majchrzyk. - Z największych mogę wymienić BOKKA, czyli najgorętsze zjawisko na polskiej scenie elektronicznej ostatnich lat, The Meteors, którzy są weteranami sceny rocka- czy psychobilly oraz Everlast, czyli gwiazda największego formatu.
I to właśnie Everlast może przyciągnąć właśnie ludzi spoza kręgu tatuażu. Erik Schrody, bo tak właściwie nazywa się 45-letni nowojorczyk to prawdziwa legenda. Współtworzył w latach 90. hip-hopową formację House of Pain, z którą nagrał utwór „Jump Around”, który dziś już ma status evergreena. Jednak kiedy skończył z rapem, postanowił grać... bluesa. Ale wciąż hip-hop gdzieś pobrzmiewa w jego sercu, gdyż często słychać go niektórych jego kompozycjach. I to właśnie dzięki bluesowi osiągnął największy sukces. Razem z Carlosem Santaną nagrali piosenkę „Put Your Light On”, która przyniosła im statuetkę Grammy.


alt


Poza muzyką na konwencie będzie także pokaz burleski PinUpCandy czy performance DollHouse Aniki Stanclik i Diany Błażków (dziewczyny stylizowane na porcelanowe lalki). Ponadto wystawa customowych aut, pokaz podwieszania, a dla tych, którzy będą chcieli trochę odetchnąć czekać będzie... plaża.


alt


Tegoroczna edycja Cropp Tattoo Konwent może być przełomowa. Dzięki tak szerokiemu programowi może wpisać się nie tylko na listę obowiązkowych imprez letnich dla fanów tatuażu, ale także tych, którzy lubią obcować z alternatywną sztuką i muzyką.


Cropp Tattoo Konwent, 19/20 lipca, CSG, Gdańsk, ul. Doki 1, bilety: 50zł (1 dzień), 70zł (karnet) // afterparty: sobota/niedziela, Cafe Szafa, godz. 22 // szczegółowe informacje o imprezie na stronie internetowej: www.tattookonwent.pl


Patryk Gochniewski

fot. mat. prasowe


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież