Grzegorz Braun: Stworzyłem gdańszczanom możliwość wyboru » Z Grzegorzem Braunem, reżyserem, dokumentalistą, monarchistą, kandydatem na urząd prezydenta RP w 20... Słuchacze poznawali Radio Gdańsk "od kuchni" » Kilkaset osób odwiedził siedzibę Radia Gdańsk podczas Dnia Otwartego rozgłośni.W środę, 13 lutego, R... Niemiecki przedsiębiorca skazany za używanie języka nienawiści wobec P... » Niemiecki przedsiębiorca Hans G., prowadzący firmę w gminie Kosakowo, został skazany za szerzenie i ... Odwiedź Radio Gdańsk podczas Dni Otwartych » 13 i 22 lutego Radio Gdańsk zaprasza na Dni Otwarte. Nie zabraknie spotkań z ciekawymi ludźmi, a po ... Architektura Biedronia - czy "Wiosna" nadeszła? » Partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która zorganizowała swoją konwencję na Torwarze i notuje kilkunas... Premier Jan Olszewski dla "Gazety Gdańskiej": Byłem kandydatem neutral... » Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla "Gazety Gdańskiej", opublikowan... Troje kandydatów na prezydenta Gdańska » Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun zmierzą się w przedterminowych wyborach na prezy... Obchody urodzin Artura Schopenhauera w Stacji Orunia » W piątek 22 lutego 2019 przypada 231. rocznica urodzin Artura Schopenhauera. Tego dnia w Stacji Orun... Wystawa w Oliwskim Ratuszu Kultury » Oliwski Ratuszu Kultury przygotował niezmiernie interesującą wystawę XIX i XX – wiecznego malarstwa ... Krzysztof Gawkowski: Wiosna liberalnego socjalizmu » Z Krzysztofem Gawkowskim, sekretarzem zarządu partii Wiosna, w latach 2012-2018 Sekretarzem Generaln...
Reklama
Premier Jan Olszewski dla
niedziela, 10 lutego 2019 14:11
Premier Jan Olszewski dla
Fragmenty wywiadu z maja 1997 r. Marka Chorabika i Marka Formeli dla " ...
Lechia może czuć niedosyt po remisie w Kielcach
sobota, 16 lutego 2019 22:22
Lechia może czuć niedosyt po remisie w Kielcach
Bezbramkowym remisem zakończył się mecz Lechii z Koroną w Kielcach ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
niedziela, 03 lutego 2019 17:03
Wojciech Kossak i gdańscy Czarni Huzarzy
Wojciecha Kossaka z Gdańskiem związała znajomość z Cesarzem Niemi ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
wtorek, 15 stycznia 2019 17:44
Gala Wiedeńska w Sali Koncertowej NOT
9 marca w Gdańsku Sali Koncertowej NOT, ul. Rajska 6, odbędzie się ...
Św. Jan Bosko patronem Rumi
poniedziałek, 28 stycznia 2019 11:11
Św. Jan Bosko patronem Rumi
W niedzielę 27 stycznia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspo ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zmuda Trzebiatowski kandydatem na prezydenta Gdyni

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 czerwca 2018 10:52

Wojciech Szczurek, obecny włodarz Gdyni będzie miał nie lada przeciwników. Kolejnym kandydatem do zdetronizowania wieloletniego prezydenta został były współpracownik z Samorządności Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.


Kolejka do tronu zajmowanego jednowładnie przez Wojciecha Szczurka, a więc stołka prezydenta Gdyni, robi się coraz dłuższa. Obok Marcina Strzelczyka, kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w wyborach samorządowych zamierza wystartować też Bartłomiej Austen z Nowoczesnej, prawdopodobnie powalczy również Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Kolejnym pretendentem do objęcia władzy w mieście z morza i marzeń został właśnie były członek gdyńskiej Samorządności Wojciecha Szczurka, Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - wiceprzewodniczący rady miasta w Gdyni.
- Podjąłem decyzje o kandydowaniu w wyborach na prezydenta Gdyni, miasta, które kocham, które mnie obchodzi i dla którego pracuję od wielu lat - napisał na swoim facebookowym profilu niedawny współpracownik prezydenta Szczurka z Samorządności (z członkostwa w tej formacji zrezygnował zimą). - Dlaczego kandyduję? Bo to dobrze, gdy wybory nie są tylko procedurą, ale stawiają ludzi przed realnym wyborem. Moja osoba daje alternatywę w stosunku do tych, które już są zgłoszone i dopełnia tę pulę, dając większy wybór. Uważam, że miarą jakości demokracji jest liczba poważnych kandydatów. Odnoszę czasem wrażenie, że w Gdyni wiele osób nie chce kandydować, obawiając się porażki. Ja z kolei uważam, że porażką jest sytuacja, gdy duża część osób nie ma swojego kandydata w wyborach i nie głosuje, wybiera mniejsze zło, głosuje na zasadzie przekory, albo oddaje puste głosy z poczuciem braku dobrego wyboru.


Zmuda Trzebiatowski podkreślił, że nie godzi się na to, by kluczowe dla miasta decyzje rodziły się w bardzo wąskim gronie, w dusznych gabinetach i bez szerszej rozmowy.
- Żyjemy w mieście, gdzie ceni się wiatr, on daje świeżość. Mam poczucie, że wpuszczenie świeżego powietrza do owych gabinetów jest absolutnie koniecznie - podkreślił.

alt


W rozmowie z portalem wybrzeze24.pl, przeprowadzonej jeszcze przed podjęciem decyzji o kandydowaniu mówił, że mimo licznych sygnałów, iż radni Samorządności nie zamierzają po raz kolejny starać się o wybór do rady Gdyni, nie oznacza, że polityczne zaplecze Wojciecha Szczurka się sypie.
- Samorządność zmienia i kierunek tych zmian mi nie odpowiada - wyjaśniał. - Brakuje twórczej dyskusji, autonomicznego myślenia radnych i gotowości twardej argumentacji – zbyt wiele jest zakładania z góry, że „prezydent wie lepiej, skoro tak proponuje, to na pewno jest dobrze”. Można mieć większość w radzie i wsparcie, które wyraża się w głosowaniu, ale pewnie ważne jest też wsparcie w twórczej debacie, w której uczestniczą radni dobrze przygotowani, dbający o to, by wypracowywać własny pogląd i kreować propozycje rozwiązań, a nie tylko czekać na gotowe. Taka większość w radzie to byłby skarb dla prezydenta. Wspieranie nie musi polegać na potakiwaniu, cenniejszym wsparciem jest dyskusja, pytania, wyrażanie wątpliwości – to pozwala na sprawdzenie, czy pomysł jest na pewno przemyślany i trafny.


A jaką ma wizję na miasto najświeższy kandydat na prezydenta? Jako radny wszak zapewne odbywa wiele dyskusji z mieszkańcami Gdyni.
- Każdy z nas widzi zawsze wycinek rzeczywistości, dlatego te rozmowy są ważne, ale i tak nikt z nas nie zobaczy całości. Ten wycinek, który ja obserwuję, dotyczy wielkiej potrzeby dzielnicowych, drobnych inwestycji, skupienia na setkach i tysiącach drobnych interwencji, zamiast spektakularnych projektów – powiedział. - Dotyczy prawdziwego dialogu, który w Gdyni za często mylony jest z monologiem, dialogu, do którego mieszkańcy będą wręcz zapraszani i namawiani. Mieszkańcy często mają swoje pomysły, ale po pierwsze: nie bardzo wiedzą co mieliby z nimi zrobić; po drugie: za mało opowiadamy im jak działa miasto, co jest możliwe i w jaki sposób, a co nie, jak działa budżet miasta – a ten brak wiedzy i dialogu rodzi frustracje, poczucie, że nie ma się w ogóle wpływu na to co się dzieje. Marnujemy energie społeczną, która jest bezcenna!
Według Zmudy Trzebiatowskiego wiele osób ma poczucie, że pewne rzeczy, zapowiedziane i obiecane, dzieją się dramatycznie wolno, a nawet nie dzieją, bo tak np. z perspektywy mieszkańców wygląda np. kwestia lodowiska.


- Powinniśmy mieć za sobą pierwszy sezon na lodzie, a nie ma nawet wbitej pierwszej łopaty. Nie mamy lodowiska, ale mamy plakietki i nagrody. Nie mamy jasnego rankingu inwestycji, ale mamy wkładki reklamowe w ogólnopolskich gazetach. To powoduje, że komunikaty coraz bardziej nie zgadzają się z tym, co mieszkańcy widzą. To rodzi dezorientacje, a często niezadowolenie - wyjaśnia. - Oczywiście, przez lata wydarzyło się wiele dobrego, jako osoba, która miała w tym swój udział, jestem gotów bronić wielu decyzji. Ale dobrze jest, gdy wprowadzane są z ludźmi, a nie tylko – dla nich.

raz/fot. FB/Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: