Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod... Europosłanka i wdowa po prezydencie Gdańska przed sądem » W poniedziałek 22 lutego przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz (z... Akcja „Wieniec” - stop nieetycznym zbieraczom poroża! » Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze... Kontrahenci gminy klientami Adamowiczów » W poniedziałek, 22 lutego, przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe powinien rozpocząć się proces euro... Dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień zorganizowane przez NFZ » Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą ... Daniel Obajtek - Człowiek Wolności tygodnika Sieci » Uroczysta gala – finał plebiscytu Człowiek Wolności tygodnika Sieci odbyła się 16 lutego i jak co ro... Karol Rabenda: (Nie)Porozumienia - polityka i statut » Z Karolem Rabendą, prezesem Stowarzyszenia Republikanie, wiceprezesem Porozumienia Jarosława Gowina,... Pożar w hospijum - żona wicemarszałka z zarzutami » Zarzuty niedopełnienia obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego Prokuratur... Wspomnienie o Andrzeju Piskozubie » Zmarł profesor doktor habilitowany Andrzej Piskozub. Jeden z najwybitniejszych uczonych, jacy przewi...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
poniedziałek, 22 lutego 2021 21:38
Trefl wraca z Suwałk na tarczy
W ostatnim meczu wyjazdowym w sezonie zasadniczym PlusLigi siatkarze
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
sobota, 20 lutego 2021 21:59
Lechia ograła Górnika i zbliżyła się do czołówki
Drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
poniedziałek, 15 lutego 2021 10:32
Alfred Pawlowski – Pasjonat Gdańska
Nazwisko malarza realistycznych widoków Gdańska Alfreda

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zmuda Trzebiatowski kandydatem na prezydenta Gdyni

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 czerwca 2018 10:52

Wojciech Szczurek, obecny włodarz Gdyni będzie miał nie lada przeciwników. Kolejnym kandydatem do zdetronizowania wieloletniego prezydenta został były współpracownik z Samorządności Zygmunt Zmuda Trzebiatowski.


Kolejka do tronu zajmowanego jednowładnie przez Wojciecha Szczurka, a więc stołka prezydenta Gdyni, robi się coraz dłuższa. Obok Marcina Strzelczyka, kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w wyborach samorządowych zamierza wystartować też Bartłomiej Austen z Nowoczesnej, prawdopodobnie powalczy również Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Kolejnym pretendentem do objęcia władzy w mieście z morza i marzeń został właśnie były członek gdyńskiej Samorządności Wojciecha Szczurka, Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - wiceprzewodniczący rady miasta w Gdyni.
- Podjąłem decyzje o kandydowaniu w wyborach na prezydenta Gdyni, miasta, które kocham, które mnie obchodzi i dla którego pracuję od wielu lat - napisał na swoim facebookowym profilu niedawny współpracownik prezydenta Szczurka z Samorządności (z członkostwa w tej formacji zrezygnował zimą). - Dlaczego kandyduję? Bo to dobrze, gdy wybory nie są tylko procedurą, ale stawiają ludzi przed realnym wyborem. Moja osoba daje alternatywę w stosunku do tych, które już są zgłoszone i dopełnia tę pulę, dając większy wybór. Uważam, że miarą jakości demokracji jest liczba poważnych kandydatów. Odnoszę czasem wrażenie, że w Gdyni wiele osób nie chce kandydować, obawiając się porażki. Ja z kolei uważam, że porażką jest sytuacja, gdy duża część osób nie ma swojego kandydata w wyborach i nie głosuje, wybiera mniejsze zło, głosuje na zasadzie przekory, albo oddaje puste głosy z poczuciem braku dobrego wyboru.


Zmuda Trzebiatowski podkreślił, że nie godzi się na to, by kluczowe dla miasta decyzje rodziły się w bardzo wąskim gronie, w dusznych gabinetach i bez szerszej rozmowy.
- Żyjemy w mieście, gdzie ceni się wiatr, on daje świeżość. Mam poczucie, że wpuszczenie świeżego powietrza do owych gabinetów jest absolutnie koniecznie - podkreślił.

alt


W rozmowie z portalem wybrzeze24.pl, przeprowadzonej jeszcze przed podjęciem decyzji o kandydowaniu mówił, że mimo licznych sygnałów, iż radni Samorządności nie zamierzają po raz kolejny starać się o wybór do rady Gdyni, nie oznacza, że polityczne zaplecze Wojciecha Szczurka się sypie.
- Samorządność zmienia i kierunek tych zmian mi nie odpowiada - wyjaśniał. - Brakuje twórczej dyskusji, autonomicznego myślenia radnych i gotowości twardej argumentacji – zbyt wiele jest zakładania z góry, że „prezydent wie lepiej, skoro tak proponuje, to na pewno jest dobrze”. Można mieć większość w radzie i wsparcie, które wyraża się w głosowaniu, ale pewnie ważne jest też wsparcie w twórczej debacie, w której uczestniczą radni dobrze przygotowani, dbający o to, by wypracowywać własny pogląd i kreować propozycje rozwiązań, a nie tylko czekać na gotowe. Taka większość w radzie to byłby skarb dla prezydenta. Wspieranie nie musi polegać na potakiwaniu, cenniejszym wsparciem jest dyskusja, pytania, wyrażanie wątpliwości – to pozwala na sprawdzenie, czy pomysł jest na pewno przemyślany i trafny.


A jaką ma wizję na miasto najświeższy kandydat na prezydenta? Jako radny wszak zapewne odbywa wiele dyskusji z mieszkańcami Gdyni.
- Każdy z nas widzi zawsze wycinek rzeczywistości, dlatego te rozmowy są ważne, ale i tak nikt z nas nie zobaczy całości. Ten wycinek, który ja obserwuję, dotyczy wielkiej potrzeby dzielnicowych, drobnych inwestycji, skupienia na setkach i tysiącach drobnych interwencji, zamiast spektakularnych projektów – powiedział. - Dotyczy prawdziwego dialogu, który w Gdyni za często mylony jest z monologiem, dialogu, do którego mieszkańcy będą wręcz zapraszani i namawiani. Mieszkańcy często mają swoje pomysły, ale po pierwsze: nie bardzo wiedzą co mieliby z nimi zrobić; po drugie: za mało opowiadamy im jak działa miasto, co jest możliwe i w jaki sposób, a co nie, jak działa budżet miasta – a ten brak wiedzy i dialogu rodzi frustracje, poczucie, że nie ma się w ogóle wpływu na to co się dzieje. Marnujemy energie społeczną, która jest bezcenna!
Według Zmudy Trzebiatowskiego wiele osób ma poczucie, że pewne rzeczy, zapowiedziane i obiecane, dzieją się dramatycznie wolno, a nawet nie dzieją, bo tak np. z perspektywy mieszkańców wygląda np. kwestia lodowiska.


- Powinniśmy mieć za sobą pierwszy sezon na lodzie, a nie ma nawet wbitej pierwszej łopaty. Nie mamy lodowiska, ale mamy plakietki i nagrody. Nie mamy jasnego rankingu inwestycji, ale mamy wkładki reklamowe w ogólnopolskich gazetach. To powoduje, że komunikaty coraz bardziej nie zgadzają się z tym, co mieszkańcy widzą. To rodzi dezorientacje, a często niezadowolenie - wyjaśnia. - Oczywiście, przez lata wydarzyło się wiele dobrego, jako osoba, która miała w tym swój udział, jestem gotów bronić wielu decyzji. Ale dobrze jest, gdy wprowadzane są z ludźmi, a nie tylko – dla nich.

raz/fot. FB/Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items: