Krzysztof Piekarski: Polityczny fresk mieszczański - od Strasburga do ... » Z dr. Krzysztofem Piekarskim, wykładowcą w Zakładzie Teorii Polityki Instytutu Politologii UG rozmaw... Radio Gdańsk ujawnia: kontrola w fundacji Palium i relacje rodzinne » Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pie... Co z Gedanią? » Historyczny teren klubu sportowego KKS Gedania w Gdańsku wpisany do rejestru zabytków pod numerem 19... Burmistrz Żukowa w klinczu w sołectwie Nowy Świat » Od zeszłego roku trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez gminę Żukowo w celu wydania waru... Poseł i radny próbowali złożyć wniosek o odwołanie prezesa SM Ujeścisk... » Poseł Kacper Płażyński i radny Przemysław Majewski na spotkaniu z mediami przed siedzibą Spółdzielni... „Środa z profilaktyką” w NFZ: walka z otyłością » W środę 15 stycznia, w godzinach od 10 do 14 w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromie... W tygodniku „Sieci”: Potężny mafijny atak na Ziobrę » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” dziennikarze opisują, jak bezwzględna walka Zbigniewa Ziobry z prz... Otwarcie Alei Pawła Adamowicza » W poniedziałek 13 stycznia została otwarta Aleja Pawła Adamowicza, nowa trasa między Pieckami-Migowe... Sąd o przekopie Mierzei Wiślanej. "Działania Struka (PO) zbieżne ze st... » „Sąd oddalił powództwo marszałka (Mieczysława - red.) Struka z pomorskiej Platformy i potwierdził, ż... Janusz Szewczak: Przed nami wielkie wyzwania gospodarcze » Z Januszem Szewczakiem, ekonomistą i byłym posłem, analitykiem gospodarczym specjalizującym się w fi...
Reklama
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
poniedziałek, 23 grudnia 2019 22:02
Jadłodzielnia w gdańskim magistracie
Ponad 520 tys. złotych wydał gdański urząd miejski za "usługi res ...
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
piątek, 17 stycznia 2020 21:21
LOTOS PKH wygraną zakończył czwartą rundę PHL
Czwartą wygraną z rzędu zakończyli czwartą rundę zmagań w PHL h ...
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
czwartek, 16 stycznia 2020 22:21
Lechia przegrała sparing z Chojniczanka
Lechia w pierwszym sparingu podczas okresu przygotowawczego do rundy w ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
wtorek, 14 stycznia 2020 19:23
Nie żyje prof. Andrzej Dyakowski
W wieku 84 lat zmarł nagle prof. Andrzej Dyakowski (ur. 1936), artyst ...

Foto "Kwiatki"

Foto
niedziela, 12 stycznia 2020 18:34
Foto
Bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
sobota, 09 listopada 2019 08:38
LORD OF THE DANCE – Dangerous Games w ERGO Arenie
W Gdańsku 16 listopada br. w ERGO Arenie zagości widowisko LORD OF T ...
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
poniedziałek, 13 stycznia 2020 15:37
Magdalena Łobacz: Angażujemy się w pomoc każdemu kto do nas trafia
Rozmowa z Magdaleną Łobacz, z założycielką Pomorskiej Kliniki Ter ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Gdynia: Tysiące gdynian krytykuje decyzje prezydenta Szczurka

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2019 16:04

altCzara goryczy się przepełniła. Mieszkańcy Gdyni, widząc, że większość ich reprezentantów w zdominowanej przez Samorządność Wojciecha Szczurka radzie miejskiej za nic ma ich potrzeby, i przede wszystkim portfele, wzięli sprawy w swoje ręce. Do miejscowego ratusza wpłynęła petycja ws. drastycznej podwyżki opłat za odbiór odpadów, którą podpisało ponad 2,5 tysiąca gdynian.


Przypomnijmy, w listopadzie radni Samorządności prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka ponownie podnieśli ręce tak, jak kazał im ich szef. Przegłosowali drastyczne podwyżki cen za odbiór odpadów. Gdynianie zapłacą więcej o 60 procent, niż by mogli.
Decyzja ta wywołała szereg ostrych komentarzy.
- No i stało się. Radni Samorządności Wojciecha Szczurka zagłosowali na wczorajszej sesji Rady Miasta za podwyżką cen za gospodarowanie odpadami. Podwyżka wyniesie ponad 140 procent, pomimo tego, że mogła wynieść ok. 80 procent. W opłacie „śmieciowej” ujęto koszty, które powinny znaleźć się w budżecie gminy, w wydatkach bieżących, a nie opłacie za śmieci. W skali miesiąca to ok. 1 mln zł. Tak niestety łata się dziurę budżetową w Gdyni – podsumował Marek Dudziński, radny Prawa i Sprawiedliwości.


Zwłaszcza, że - jak udowodnił Krzysztof Chachulski, radny klubu Koalicji Obywatelskiej w gdyńskiej radzie miasta - prawo opracowane przez ekipę prezydenta Szczurka zawiera szereg nieprawidłowości.
- Wyniki przetargu to około 5,1 miliona złotych, a podana w projekcie uchwały kwota to 5,7 miliona - przypomniał. - Rozumiem, że może chodzić o wzrost opłat środowiskowych od nowego roku, ale uważam, że firmy, które przygotowały kosztowych i stanęły do przetargu, uwzględniły te koszty, bo doskonale wiedziały, że te opłaty wejdą niebawem w życie. Więc nie mogą się teraz wypierać.


Chachulski zwrócił uwagę na to, że projekt poboru opłat, a tym samym wysokość stawek, obejmuje również opróżnianie koszy na ulicach i na plażach, czy na dzikich wysypiskach. A więc w miejscach, gdzie nie mieszkają gdynianie, a tym bardziej nie produkują tam odpadów. A przecież tego miała dotyczyć uchwała.
- Mieszkańcy nie mogą mieć wliczonych dodatkowych opłat za odbiór odpadów, których nie produkują, do swoich stawek - nie bez racji podkreślił przedstawiciel gdynian w miejscowej radzie.

Bezrefleksyjna decyzja radnych Samorządności, którzy jak to mają w zwyczaju zamiast myśleć o mieszkańcach Gdyni, wpatrzeni są w rozkazy swojego szefa - prezydenta miasta - wywołała oburzenie mieszkańców. Do gdyńskiego ratusza trafiła petycja złożona przez Łukasza Cichowskiego, Karola Dawidowskiego i Józefa Trojsa, którą podpisało ponad 2,5 tysiąca gdynian. Żądają w niej uchylenia Uchwały Rady Miasta Gdyni z dnia 27 listopada 2019 roku, nr XIV/477/19 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty.
- Zwracamy uwagę na fakt, że w przyjętej Uchwale Rady Miasta Gdyni zastosowano niedopuszczalne metody kalkulacji stawki za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, włączając w stawkę tej opłaty koszty odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy (takich jak odpady w koszach na śmieci usytuowanych na nieruchomościach drogowych, plażach miejskich i.t.p.) - czytamy w piśmie.


Jak wyjaśniają autorzy petycji, zgodnie z Ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2019 roku, poz. 2010, ze zmianami opublikowanymi w Dz. U. z 2019 roku, poz. 1579), obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi, w tym zbieranie i pozbywanie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach do tego przeznaczonych i utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów, szczególnie jeżeli w tych miejscach pobierana jest opłata za parkowanie pojazdów.


- Całkowity koszt miesięczny systemu gospodarki odpadami komunalnymi uwzględniając powyższe uwagi powinien wynosić: 5.515.320,79 złotych, co stanowić będzie średni wzrost opłaty w stosunku do obecnej o 109,7 procent - obliczyli mieszkańcy Gdyni. - Reasumując przestawiona miesięczna kalkulacja kosztów jednostkowych systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Uchwale Rady Miasta Gdyni nr XIV/477/19  z dnia 27 listopada 2019 roku na sumę 6.622.523,71 złotych nie znajduje faktycznego ani merytorycznego uzasadnienia.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: