Zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz » W nocy z 12 na 13 czerwca w wieku 84 lat zmarła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – najwybitniejsza pol... W tygodniku „Sieci”: Plan zemsty » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o nowej rzeczywistości w Polsce, którą planuje urządzić opozy... Jerzy Barzowski: Wotum zaufania nie będzie » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Nagrody I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Podczas czwartkowej gali Forum Morskiego Radia Gdańsk ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Nagroda... Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie! » Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji mimo roku pandemii nie mają powodów... Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk » Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energety... Umowa partnerstwa prywatno-publicznego dla Dolnego Miasta odtajniona » Miasto i deweloper, który w ramach umowy partnerstwa prywatno-publicznego ma zabudować Dolne Miasto ... Radni PiS: instytucje miejskie utrudniają nam wykonywanie mandatu radn... » Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska, uważają,... W tygodniku „Sieci”: Koperty Grodzkiego » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” szokujące zeznania świadków w śledztwie dotyczącym korupcyjny... PKN ORLEN największym mecenasem polskiego sportu i kultury » PKN ORLEN jako pierwszy w Polsce opublikował raport roczny za 2020 r. poświęcony działalności sponso...
Reklama
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
czwartek, 10 czerwca 2021 17:07
Komendant strażników wart 20 tys. zł miesięcznie!
Dyrektorzy podległych Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku instytucji
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
poniedziałek, 14 czerwca 2021 20:33
Zdunek Wybrzeże zdobyło tor lidera!
Niespodziankę, ale bardzo miłą dla swoich kibiców, sprawili
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
niedziela, 16 maja 2021 18:32
Lechia nie wykorzystała szansy na Puchary
Korzystne wyniki na innych stadionach na nic zdały się Lechii.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odszedł Andrzej Socha
piątek, 11 czerwca 2021 16:49
Odszedł Andrzej Socha
W wieku 71 lat odszedł od nas Andrzej Socha, wyjątkowy artysta

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdynia: Tysiące gdynian krytykuje decyzje prezydenta Szczurka

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 10 grudnia 2019 16:04

altCzara goryczy się przepełniła. Mieszkańcy Gdyni, widząc, że większość ich reprezentantów w zdominowanej przez Samorządność Wojciecha Szczurka radzie miejskiej za nic ma ich potrzeby, i przede wszystkim portfele, wzięli sprawy w swoje ręce. Do miejscowego ratusza wpłynęła petycja ws. drastycznej podwyżki opłat za odbiór odpadów, którą podpisało ponad 2,5 tysiąca gdynian.


Przypomnijmy, w listopadzie radni Samorządności prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka ponownie podnieśli ręce tak, jak kazał im ich szef. Przegłosowali drastyczne podwyżki cen za odbiór odpadów. Gdynianie zapłacą więcej o 60 procent, niż by mogli.
Decyzja ta wywołała szereg ostrych komentarzy.
- No i stało się. Radni Samorządności Wojciecha Szczurka zagłosowali na wczorajszej sesji Rady Miasta za podwyżką cen za gospodarowanie odpadami. Podwyżka wyniesie ponad 140 procent, pomimo tego, że mogła wynieść ok. 80 procent. W opłacie „śmieciowej” ujęto koszty, które powinny znaleźć się w budżecie gminy, w wydatkach bieżących, a nie opłacie za śmieci. W skali miesiąca to ok. 1 mln zł. Tak niestety łata się dziurę budżetową w Gdyni – podsumował Marek Dudziński, radny Prawa i Sprawiedliwości.


Zwłaszcza, że - jak udowodnił Krzysztof Chachulski, radny klubu Koalicji Obywatelskiej w gdyńskiej radzie miasta - prawo opracowane przez ekipę prezydenta Szczurka zawiera szereg nieprawidłowości.
- Wyniki przetargu to około 5,1 miliona złotych, a podana w projekcie uchwały kwota to 5,7 miliona - przypomniał. - Rozumiem, że może chodzić o wzrost opłat środowiskowych od nowego roku, ale uważam, że firmy, które przygotowały kosztowych i stanęły do przetargu, uwzględniły te koszty, bo doskonale wiedziały, że te opłaty wejdą niebawem w życie. Więc nie mogą się teraz wypierać.


Chachulski zwrócił uwagę na to, że projekt poboru opłat, a tym samym wysokość stawek, obejmuje również opróżnianie koszy na ulicach i na plażach, czy na dzikich wysypiskach. A więc w miejscach, gdzie nie mieszkają gdynianie, a tym bardziej nie produkują tam odpadów. A przecież tego miała dotyczyć uchwała.
- Mieszkańcy nie mogą mieć wliczonych dodatkowych opłat za odbiór odpadów, których nie produkują, do swoich stawek - nie bez racji podkreślił przedstawiciel gdynian w miejscowej radzie.

Bezrefleksyjna decyzja radnych Samorządności, którzy jak to mają w zwyczaju zamiast myśleć o mieszkańcach Gdyni, wpatrzeni są w rozkazy swojego szefa - prezydenta miasta - wywołała oburzenie mieszkańców. Do gdyńskiego ratusza trafiła petycja złożona przez Łukasza Cichowskiego, Karola Dawidowskiego i Józefa Trojsa, którą podpisało ponad 2,5 tysiąca gdynian. Żądają w niej uchylenia Uchwały Rady Miasta Gdyni z dnia 27 listopada 2019 roku, nr XIV/477/19 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty.
- Zwracamy uwagę na fakt, że w przyjętej Uchwale Rady Miasta Gdyni zastosowano niedopuszczalne metody kalkulacji stawki za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, włączając w stawkę tej opłaty koszty odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy (takich jak odpady w koszach na śmieci usytuowanych na nieruchomościach drogowych, plażach miejskich i.t.p.) - czytamy w piśmie.


Jak wyjaśniają autorzy petycji, zgodnie z Ustawą z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2019 roku, poz. 2010, ze zmianami opublikowanymi w Dz. U. z 2019 roku, poz. 1579), obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządu drogi, w tym zbieranie i pozbywanie się odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach do tego przeznaczonych i utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów, szczególnie jeżeli w tych miejscach pobierana jest opłata za parkowanie pojazdów.


- Całkowity koszt miesięczny systemu gospodarki odpadami komunalnymi uwzględniając powyższe uwagi powinien wynosić: 5.515.320,79 złotych, co stanowić będzie średni wzrost opłaty w stosunku do obecnej o 109,7 procent - obliczyli mieszkańcy Gdyni. - Reasumując przestawiona miesięczna kalkulacja kosztów jednostkowych systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Uchwale Rady Miasta Gdyni nr XIV/477/19  z dnia 27 listopada 2019 roku na sumę 6.622.523,71 złotych nie znajduje faktycznego ani merytorycznego uzasadnienia.

raz


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items: