Bloki na Gdańskiej Zaspie

Drukuj


altZielone światło dla deweloperów, czerwone dla mieszkańców
Plany miasta by na Zaspie w rejonie parku Jana Pawła II mogły powstać wielorodzinne bloki budzą gwałtowne protesty mieszkańców. Padają zarzuty, że magistrat daje zielone światło deweloperom, lekceważąc zdanie lokalnej społeczności.
Kiedy magistrat wyłożył nowy projekt planu zagospodarowania, do miasta zaczęły wpływać masowe protesty. – Nie możemy się zgodzić, by za oknami wyrosły nam kilkunastometrowe bloki – argumentują nasi czytelnicy, mieszkańcy Zaspy. - Zaspa jest osiedlem Gdańska o największym wskaźniku gęstości zaludnienia w mieście. Usytuowanie w pobliżu dodatkowych budynków mieszkalnych, spowoduje, że wskaźnik ten stanie się kuriozalny w kraju. Pomysł wciskania w tej dzielnicy wieżowców doprowadzi do stworzenia betonowo-stalowej dżungli. Obawiamy się, że forsowanie w nowym dokumencie takich zapisów to dawanie zielonego światła deweloperom, którzy by osiągnąć jak największe zyski, chcieliby budować jak najwyższe domy. Lokalizacja planowanych budynków bezpośrednio przy parku spowoduje, że wraz z nowymi mieszkańcami przybędą nowe ciągi komunikacyjne, parkingi i zwiększona liczba samochodów. Bardzo trudne i niebezpieczne skrzyżowanie pod wiaduktem alei Jana Pawła II z ulicą Rzeczypospolitej stanie się bardzo obciążone, a tym bardziej wzrośnie tu niebezpieczeństwo i nastąpi znaczne utrudnienie w poruszaniu się w tej części miasta. Pojawienie się tysięcy mieszkań to dalsze kilka tysięcy samochodów. Już dzisiaj poruszanie się ulicami Kościuszki, Legionów, Rzeczypospolitej w kierunku Galerii Bałtyckiej jest bardzo utrudnione. Czy ktoś pomyślał o skutkach po dalszej zabudowie? Istniejący park im. Jana Pawła II będący jakże ważnym dla nas miejscem „oddechu”. Wieżowce przy jedynym tu skrawku zieleni to pomysł bez wyobraźni, zupełnie nie liczący się z potrzebami człowieka i jednoczesne skazanie parku na zniszczenie – niepokoją się mieszkańcy.
Mieszkańcy bloków z ulicy Startowej 5, 7,11,13,15 i 17 postanowili wspólnie walczyć z planem budowy nowych bloków. - Wysłaliśmy list protestacyjny do Prezydenta Adamowicza - mówi Izabela Krysiewicz.
W odpowiedzi otrzymali pismo, w którym można przeczytać „Park im. Jana Pawła II jest z pewnością najatrakcyjniejszą rekreacyjnie częścią osiedla Zaspa. Jednak potencjał tego miejsca nie jest w pełni wykorzystany. Zagospodarowanie ogranicza się jedynie do alejek parkowych i swobodnie kształtowanej zieleni. Przedmiotowy plan podtrzymuje funkcje parkową tego terenu, wskazując jednocześnie możliwe kierunki zagospodarowania i uatrakcyjnienia tej przestrzeni. Dlatego też na rysunku planu, liniami wewnętrznego podziału zostały oznaczone tereny, w których wskazana byłaby lokalizacja obiektu lub obiektów kubaturowych o zróżnicowanych funkcjach kulturalno–oświatowo–rekreacyjnych takich jak np. sale wystawiennicze, teatralne, kinowe, oranżeria, kręgielnia, sale do zajęć plastycznych, tanecznych, mały amfiteatr czy kawiarnia itp.) a także pomieszczenia administracyjne konieczne do obsługi w/w funkcji i toalety publiczne. Mogłoby być to miejsce, w którym organizowane będą różnorakie imprezy kulturalne.(...) Lokalizacja planowanych budynków przy alei Jana Pawła II wiąże się z zasadniczą przebudową węzła ulicznego al. Rzeczypospolitej/al. Jana Pawła II. (...) Przebudowana zostanie też kładka dla pieszych z możliwością bezkolizyjnego przeprowadzenia również ścieżek rowerowych w ciągu alei Jana Pawła II i alei Rzeczypospolitej. Planowana zabudowa, kontynuując poprzednie zamierzenia planistyczne, stanowi istotny element podkreślający omawianą oś kompozycyjną jednocześnie wzbogacając strukturę urbanistyczną Zaspy.”
Mieszkańcy jednak nie zamierzają ustąpić i zapowiadają dalsze protesty.
A Cz


Newer news items:
Older news items: