Z posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego
Praca dla zwalnianych stoczniowców
Informacje o osobach poszukujących zatrudnienia rozsyłane do organizacji zrzeszających pracodawców oraz ścisła współpraca Powiatowych Urzędów Pracy z firmami sektora małych i średnich przedsiębiorstw – to jeden z pomysłów na pomoc osobom zwalnianym ze stoczni.
Działaniom podejmowanym w zakresie pomocy zwalnianym pracownikom stoczni poświęcone było wspólne posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Zespołu WKDS ds. Koordynacji Działań Antykryzysowych, która we wtorek 3 listopada obradowała w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Pozyskiwanie dodatkowych ofert
W zatrudnieniu byłych stoczniowców mogłoby również pomóc skierowanie ofert do przedsiębiorstw realizujących duże inwestycje na terenie województwa.
Wojewoda pomorski Roman Zaborowski zobowiązał się do zorganizowania spotkania z udziałem kierownictwa firmy DGA, przedstawicieli pracodawców oraz inwestorów (m.in. realizujących inwestycje związane z organizacją Euro 2012). Miałoby ono służyć zacieśnieniu współpracy w pozyskiwaniu dodatkowych ofert. Sposobem na sprawną obsługę zwalnianych stoczniowców, którzy rejestrować się będą wkrótce jako osoby bezrobotne, służyć ma również współpraca między urzędami pracy a firmą DGA, realizującą projekt wsparcia dla pracowników sektora budownictwa okrętowego.
Powstanie Centrum Ofert Zatrudnienia
Pomocne okazać się może Centrum Ofert Zatrudnienia, które stworzyć planuje DGA. W sytuacji, gdy brakuje ofert stałej pracy bezrobotni stoczniowcy otrzymywaliby propozycję pracy sezonowej. Każdy z pracowników kierowanych do takich zajęć byłby monitorowany w taki sposób, aby nie utracić ciągłości zatrudnienia. W bazie DGA znalazłyby się również oferty Powiatowych Urzędów Pracy.
Jednym z pomysłów zaprezentowanych przez DGA jest również tworzenie grup pracowniczych, skupionych wokół jednego lidera, które mogłyby zajmować się podwykonawstwem przy dużych inwestycjach. Liczące kilku pracowników ekipy mogłyby liczyć na pomoc i wsparcie w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele Powiatowych Urzędów Pracy w Gdyni i Wejherowie przyznali, że sytuacja na rynku pracy jest trudna.
Pracę znalazło lub założyło własną działalność gospodarczą 340 osób
Znalezienie zatrudnienia dla osób, które odchodzą ze stoczni może stanowić duży problem. Brak odpowiedniej liczby ofert dla pracowników sektora stoczniowego oraz niedobory kadrowe w urzędach pracy wymagają więc prowadzenia skoordynowanych działań i wymiany informacji.
W trakcie spotkania omówiono stan realizacji projektu „Wsparcia dla pracowników sektora budownictwa okrętowego dotkniętych negatywnymi skutkami restrukturyzacji”. Anna Szymańska, wiceprezes Zarządu Doradztwo Gospodarcze DGA SA poinformowała, że do tej pory znalazło pracę lub założyło własną działalność gospodarczą 340 osób, które przystąpiły do Programu Zwolnień Monitorowanych. Z przekazanych informacji wynika również, ze 40 proc. osób korzystających z pomocy DGA deklaruje, ze ma perspektywę na znalezienie zatrudnienia. Do połowy listopada wszystkie osoby objęte projektem zostaną zapisane na szkolenia. Projekt realizowany będzie do czerwca przyszłego roku.
Opr. K.K.
- 14/11/2009 12:38 - Gdzie jest tablica?
- 14/11/2009 12:30 - 20 lecie GZP
- 14/11/2009 12:28 - Parking dla zuchwałych
- 14/11/2009 12:24 - Powrót z Afganistanu
- 14/11/2009 12:15 - Radość wolności
- 06/11/2009 10:05 - Jedenaścioro wspaniałych
- 06/11/2009 09:35 - Kto zabiera miejsca pacjentom
- 31/10/2009 17:21 - Nie przeszkadzać rządowi
- 29/10/2009 13:59 - Wiecha nad GUM
- 29/10/2009 13:52 - Owoce w szkole