Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdańsk przetestuje Wielkiego Brata

PGE Arena, jako jedyny stadion przygotowywany na Euro 2012, będzie poligonem doświadczalnym dla kontrowersyjnego programu badawczego, przygotowującego innowacyjny, system bezpieczeństwa UE. Program będzie także testowany na Gdańskim lotnisku w Rębiechowie.

alt


Kraków. Młody mężczyzna włamuje się do biura jednego z profesorów AGH i kradnie teczkę z dokumentami. Nie wszystko idzie zgodnie z planem. Przed budynkiem kamera identyfikuje jego twarz i tablicę rejestracyjną samochodu, a gdy mężczyzna przekazuje teczkę innemu, tamten zostaje zidentyfikowany i jest śledzony. Dane trafiają do komisariatów policji i za pomocą palmtopów do radiowozów patrolujących okolicę. W pościgu wykorzystane zostają dodatkowe kamery monitoringu, helikopter i satelita, który namierza uciekający samochód. Mężczyzna zostaje zatrzymany, teczka odzyskana.

 

To fabuła filmu obrazującego możliwości systemu INDECT, nad którego stworzeniem pracują uczelnie w całej Unii Europejskiej, m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Gdańska. Testy nad projektem prowadzone będą na gdańskim lotnisku i stadionie PGE Arena (choć, co podkreślają badacze, nie podczas mistrzostw). Film, mimo że nakręcony przez samych twórców projektu, zniknął z oficjalnej strony internetowej, ale internauci skopiowali go wcześniej i trafił na niezależne serwery. 

 

INDECT, czyli totalna inwigilacja?

 

Projekt INDECT jest unijnym programem badawczym, mającym na celu opracowanie narzędzi pozwalających na „użycie innowacyjnych algorytmów i metod z zakresu informatyki do wykrywania i walki z terroryzmem oraz innymi działaniami przestępczymi. Są to działania zarówno w sferze wirtualnej (np. dziecięca pornografia, oprogramowanie wirusowe, rozpowszechnianie zakazanych symboli, handel ludzkimi organami) jak i rzeczywistej (np. akty terroryzmu, chuligaństwa, kradzieże).”

Za tą definicją, kryje się kompleksowy projekt badawczy mający zintegrować działania miejskich kamer monitoringu umożliwiających automatyczną identyfikację ludzkich twarzy, analizę zawartości internetu (od forów dyskusyjnych, po prywatne serwery) i obraz uzyskiwany z satelitów, by usprawnić działanie służb bezpieczeństwa krajów UE. Założenie programu to stworzenie podstaw systemu, który byłby w stanie powstrzymać przestępcę nim ten popełniłby przestępstwo.

 

„Nienaturalne” zachowania

 

System oparty na wynikach badań, ma automatycznie, nieustannie monitorować cyberprzestrzeń, ulice miast i ludzkie zachowania, rejestrując te „nienaturalne” [abnormal]. Wykrycie „nienaturalnych” zachowań, powodować ma wzmożoną uwagę systemu i ewentualną interwencję odpowiednich służb.


– Stwierdzenie „nienaturalne zachowania” powstało w Komisji Europejskiej. Prawdę mówiąc, my też przygotowując ten projekt, nie byliśmy pewni, co Komisja  przez to rozumie, bo jest to bardzo szerokie pojęcie – przyznał doktor Mikołaj Leszczuk z AGH, administrator projektu, w rozmowie z TVN24 w styczniu ubiegłego roku. Dziś tłumaczy, że: [nienaturalne zachowania] należy rozumieć jako zachowanie przestępcze, w szczególności jako zachowanie związane z działalnością terrorystyczną, poważnymi przestępstwami (morderstwo, napad na bank, zagrożenie terrorystyczne) oraz przestępstwami w Internecie.


Z Leszczukiem nie zgadza się Katarzyna Szymielewicz, szefowa fundacji „Panoptycon” zajmującej się technikami nadzoru społeczeństwa. - System musi się oprzeć na profilowaniu ludzi, bo chodzi o to by zatrzymać kogoś kto ma zamiar zostawić bombę, a nie tego, kto zostawił bombę i ona wybuchła. Problem w tym, że bardzo trudno jest określić czym jest takie „nienaturalne zachowanie”, ten termin może oznaczać dosłownie wszystko. Tak naprawdę nie wiadomo, co w danym kontekście okazać się może groźne, zwłaszcza, że terroryści unikają schematycznych zachować. Na nagraniu nie zobaczymy raczej osoby w kominiarce, która nerwowo dzwoni przez telefon w środku lotniska. - tłumaczy Szymielewicz

 

"To tylko projekt badawczy"

 

Pytani o rodzaj informacji jakie „zbierać” miałby Indect, twórcy uspakajają:


- Projekt nie ma na celu zbieranie informacji a jedynie opracowanie narzędzi do analizy informacji już istniejących oraz do wspomagania decyzji mających na celu zapobieganie zagrożeniom oraz szukania źródeł zagrożeń.


-  Zagrożeniem samym w sobie jest tworzenie takich narzędzi – twierdzi Szymielewicz. - Twórcy Indectu tworzą narzędzia, ale nie wiedzą jak zostaną wykorzystane. W samej Polsce istnieje bardzo wiele baz danych. Narzędzie integrujące sprawi, że jednym „Enterem” będzie można wywołać informacje o obywatelu z różnych baz (z publicznych baz danych, z linii lotniczych, internetu, z kamer publicznych itp.). Powstaje pytanie czy narzędzie wykorzystywane będzie do dobrych celów czy będzie nadużywane przez służby. Tego nie wiemy. To może być potężne narzędzie inwigilacji. Oczywiście nie musi być tak, że oficer CBA siada przed monitorem i obserwuje oponentów politycznych, ale może tak właśnie być. - podkreśla.

 

Co dalej?

 

Jakie mamy gwarancje, że system powstały na bazie Indectu nie będzie nadużywany? Twórcy zapowiadają, że pracują nad odpowiednimi technologiami (kamery transmitować mają zamazane fragmenty zawierające dane osobowe, wykorzystane zostaną także innowacyjne cyfrowe znaki wodne). Nad badaniami nad Indectem czuwa powołana Rada Etyki, a także unijny projekt DETECTER, mający za zadanie obronę praw człowieka w kontekście walki z terroryzmem. Twórcy przywołują także zasady „konieczności” i „proporcjonalności”, które projekt ma realizować.


- Same zasady są bardzo dobre. Wątpliwości rodzi pytanie: czy dany środek inwigilacji może być wykorzystany jedynie w sytuacji, gdy tego samego efektu nie da się osiągnąć inaczej? Proporcjonalność zakłada z kolei wzięcie pod uwagę uszczerbku w dziedzinie wolności obywatelskich i kosztów ekonomicznych. - komentuje Szymielewicz.


- Kolejnym problemem jest to, że najpierw tworzymy narzędzia, a później przepisy prawne, które uregulują korzystanie z nich. Już teraz bardzo często nie wiemy z jakich narzędzi korzysta policja. - podkreśla.

 

Unia dba o bezpieczeństwo

 

- Badania nad projektem idą zgodnie z planem i zostało już wykonanych około 40% prac. Pierwsze działające elementy ujrzały światło dzienne. - mówi Leszczuk.


Indect ma zostać zrealizowany do końca 2013 roku, oprócz niego równocześnie w ramach Siódmego Programu Ramowego UE (2007-2013) realizowane są  inne projekty dotyczące bezpieczeństwa. Ich łączny budżet to 1,4 miliarda euro.

 
Film, o którym mowa w artykule dostępny do pobrania w formacie *.ogv ze strony wikinews.org:
http://upload.wikimedia.org/wikinews/en/3/39/INDECT-400px.ogvJacek Wierciński

jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #13 Ela 2011-04-05 14:08
Mam 27 lat. Jedyna styczność z prawem/ policją miałam płacąc 50 zł za przejście bez pasów. Znam jednak wielu ludzi którzy nie mieli tyle szczęścia- byli okradani, pobici - a nie mogli dojść swoich praw, nie mówiąc już o ukaraniu winnych.
Cytować
 
 
-1 #12 Ernest 2011-04-05 13:57
To mocne polepszenie. Mamy pralki co za nas piorą, zmywarki które za nas myją, nawet odkurzacze które same sprzątają (!) Przyszedł czas na ubgrade kamer. Oby wyrobili się na Euro.
Cytować
 
 
+3 #11 Artur.Katowice 2011-03-23 18:18
Cytuję Gdańszczanin:
Mam nadzieje że system zostanie zainstalowany - nie będę musiał wyjechać z miasta na Euro


Jak zostanie zainstalowany to częściej będę mógł wyjść z domu :) Nie bądźmy naiwni - przestępcy się rozwijają a świat staje się wirtualny - potrzebne są nowe sposoby działania
Cytować
 
 
0 #10 Gdańszczanin 2011-03-23 18:11
Mam nadzieje że system zostanie zainstalowany - nie będę musiał wyjechać z miasta na Euro
Cytować
 
 
+4 #9 im 2011-03-12 15:40
gdy w przyszłości do władzy dojdą jacyś totaliści, będą mieli wygodne narzędzie żeby wziąć społeczeństwo za ryj.
Cytować
 
 
+3 #8 bizio 2011-03-06 17:34
podoba mi się określenie "zachowania niechciane", którego użyłeś ;)
proponuję poczytać Orwella (opisany przez niego system, "zgodzi się ze mną każdy ma również charakter prewencyjny")
tworzenie takiego systemu to tworzenie niebezpiecznych narzędzi inwigilacji w imię iluzorycznego (zwłaszcza w przypadku Polski) zagrożenia, przy braku gwarancji, że system pomoże zagrożeniu zapobiec i co się z technologią stanie później.
To nieuzasadniona rezygnacja z (kolejnych) wolności obywatelskich, a argument "jak ci się nie podoba to znaczy, że jesteś przestępcą" to czysta demagogia.
Cytować
 
 
-1 #7 Konrad 2011-03-06 09:48
Ja jestem za wprowadzeniem tego typu zmian. Patrzenie na projekt jako na "coś" nas ograniczającego jest płytkie. Należy przyjrzeć się korzyściom które płyną z wdrożenia projektu. Dlaczego nie mamy sobie pozwolić na udogodnienie w sferze bezpieczeństwa? Zgodzi się każdy zemną że takie działania mają również charakter prewencyjny. Przez sam fakt wprowadzenie ulepszeń wykrywania zagrożeń, ilość działań niechcianych zdecydowanie zmaleje. Jeżeli boimy się nadużyć to widocznie mamy coś na sumieniu i powinniśmy się zgłosić na najbliższy komisariat policji jeśli już tak mówimy o obowiązkach obywatelskich:)
Cytować
 
 
+1 #6 M 2011-02-19 18:11
"najpierw tworzymy narzędzia, a później przepisy prawne"?
"Policja w celu realizacji ustawowych zadań może korzystać z danych o osobie, w tym również w formie zapisu elektronicznego , uzyskanych przez inne organy, służby i instytucje państwowe w wyniku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz przetwarzać je w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn.
zm. 4)), bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą."
Źródło: USTAWA z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, Rozdział 3, Zakres uprawnień Policji, Art. 14.4, http://www.policja.pl/ftp/prawo/ustawa_o_policji_120207.pdf
Cytować
 
 
+3 #5 dubi 2011-02-17 12:55
PGE to nowa nazwa Baltic Areny, "komentatorze".
Cytować
 
 
-2 #4 nieTomasz 2011-02-17 12:30
Chodzi o PGE Arena Gdańsk? Ech, ci "dziennikarze" na tym portalu...
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież