Oświadczenie MIIWŚ w sprawie gospodarki drzewostanem na Westerplatte » Oświadczenie Zastępcy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ds. organizacyjnych p. Waldemara... W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
środa, 21 kwietnia 2021 20:30
Zdunek Wybrzeże wygrało obie rundy DMPJ na gdańskim torze
Młodzieżowcy Zdunek Wybrzeże wykorzystali atut własnego toru i
Ligowe podium oddal się od Lechii
wtorek, 20 kwietnia 2021 21:04
Ligowe podium oddal się od Lechii
Coraz dalej od ligowego podium znajduje się Lechia. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zdaniem eksperta: od wyroku WSA Gdańsk nie może przekazać złotówki

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
środa, 02 marca 2016 17:28

altKosztem blisko 36 mln zł samorząd gdański zbudował w roku 2014 od dawna oczekiwaną nową szkołę podstawową w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Gdańska Kokoszkach. Wybudowane przez samorządy szkoły prowadzone są przez te samorządy, jednak w przypadku tej szkoły było inaczej. Prezydent Gdańska postanowił rozpisać konkurs na wybór operatora szkoły uznając, że budynek szkolny można uznać za lokal użytkowy. Zwycięzcą konkursu została fundacja z Pucka z którą została podpisana umowa cywilno-prawna najmu lokalu użytkowego wraz z dzierżawą działki na której jest posadowiony budynek szkoły. Do szkoły uczęszcza ponad 700 uczniów, ma ona status szkoły publicznej, a uczniowie nie muszą płacić czesnego, gdyż szkoła jest bezpłatna.


W zasadzie wszyscy powinni być zadowoleni jednak skargę do Wojewódzkiego  Sądu Administracyjnego w Gdańsku, dalej: WSA, na powyższy tryb prowadzenia szkoły, złożyła Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. W sierpniu 2014 r. WSA oddalił skargę „Solidarności”, że związek zawodowy nie jest stroną w tej sprawie, w związku z czym nie jest uprawniony do wniesienia skargi. Wniesione zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego okazało się skuteczne i NSA orzekł, że NSZZ Solidarność posiada interes prawny w tej sprawie, uchylił wyrok WSA i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.


Sprawa ponownie była rozpatrywana przez WSA w Gdańsku w dniu 22 października 2015 roku. Tym razem Sąd orzekł, że zarządzenie Prezydenta Gdańska z grudnia 2013 r. w sprawie wyboru zarządcy szkoły podstawowej w Kokoszkach wydane zostało z naruszeniem prawa. W ustnym uzasadnieniu WSA w Gdańsku stwierdził, że sprzeczne z prawem było m.in. potraktowanie obiektu szkolnego za lokal użytkowy na wynajem. Sąd prawidłowo także uznał, że nie można traktować budynków szkolnych, np. sali gimnastycznej, jako lokali użytkowych. Ponadto w procesie podejmowania decyzji o przekazaniu zarządzania szkoły niepublicznemu podmiotowi zabrakło opinii związków zawodowych.


Komentując wyrok sądu zastępca prezydenta Gdańska stwierdził, że jest przekonany, że wszystko zostało dokonane przez władze Gdańska w granicach prawa.


Zastępca prezydenta jednak się myli, gdyż w przypadku administracji publicznej obowiązkiem władz jest przestrzeganie zasady legalizmu/praworządności/.


Zasada legalizmu.
Jak należy rozumieć zasadę legalizmu wyjaśniają sądy. Podstawą jest art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej stanowiący, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wykładnię tego przepisu przedstawiają z kolei wyroki i postanowienia sądowe.
Najczęściej przytacza się wyroki i postanowienia Sądu Najwyższego. „Art. 7 Konstytucji RP /…/ zawiera normę zakazującą domniemywania kompetencji takiego organu i tym samym nakazuje, by wszelkie działania organu władzy publicznej były oparte na wyraźnie określonej normie konstytucyjnej” - w ten sposób wyjaśnił zasadę legalizmu Sąd Najwyższy w postanowieniu 7 sędziów SN z 18 stycznia 2005 r. /sygn. WK 22/04/.
Z kolei NSA w wyroku II OSK 945/08 z dnia 25.09.2008 stwierdził, że /…/ „w demokratycznym państwie prawnym /art. 2 Konstytucji RP/ żadne działania  organów władzy publicznej nie tylko nie mogą być dowolne, ale winny być podejmowane jedynie na podstawie i w granicach prawa.”
Warta przytoczenia jest także sentencja wyroku NSA z 09.07.2008 r.: „Sformułowana w art. 7 Konstytucji zasada praworządności statuuje, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, a ponadto wszelkie ich decyzje winny mieć podstawę prawną i w swej treści uwzględniać  istniejące normy prawne. Działania administracji powinny zatem być zgodne z  Konstytucją, ogólnymi zasadami prawa, prawem ustawowym i wydanymi na ich podstawie aktami wykonawczymi /prawem delegowanym/.”


W omawianym przypadku zasada legalizmu nie była przestrzegana. Nie ma bowiem przepisu prawnego umożliwiającego uznanie budynku szkolnego szkoły gminnej i przez nią zbudowanej jako lokalu użytkowego.


Władze Gdańska są tak zdeterminowane, że – jak głosi zastępca prezydenta Gdańska - będą nadal przekazywać środki finansowe Miasta Gdańska zamiast do szkoły w Kokoszkach do fundacji z Pucka.


Gdyby rzeczywiście tak się stało, sprawą będzie musiał zająć się prokurator.
Longin Mażewski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież