Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... Polowanie na Obajtka. Komu i dlaczego przeszkadza prezes PKN Orlen » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons... Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych? » 5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za parkowanie przed szpitalem zakaźnym spółki... Radni PiS chcą sprawdzenia kosztów usług prawnych podmiotów zewnętrzny... » W związku z karą finansową w wysokości 1 mln zł, nałożoną przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora... „Republik Polen” – niemiecki plan mordu » Znajdujący się w Gdańsku-Wrzeszczu stadion Klubu Sportowego Gedania wraz z kościołem św. Stanisława ... Muzeum II Wojny Światowej - To już 4 lata » 6 kwietnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego powstał... Leszek Miller: Z szansy na realną opozycję Nowa Lewica nie skorzysta » Z Leszkiem Millerem, premierem (2001-04), organizatorem spotkania z członkami NZS w stołówce KC PZPR...
Reklama
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
czwartek, 08 kwietnia 2021 17:15
Myto przed szpitalem - hienizm pięknosłownych?
5 zł na godzinę przez 24 godziny na dobę trzeba płacić za
Rybnickie
niedziela, 11 kwietnia 2021 14:16
Rybnickie
Miało być pewne zwycięstwo, a po ostatnim wyścigu gdańszczanie
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
sobota, 10 kwietnia 2021 20:22
Lechia wywozi z Wrocławia punkt
Remisem 1:1 (1:1) zakończył się wyjazdowy mecz Lechii we

Galeria Sztuki Gdańskiej

Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
wtorek, 06 kwietnia 2021 13:58
Hans Urban – malarz gdańskich klimatów
Hans Urban może nie należał do wybitnych przedstawicieli malarzy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pauli: Świąteczna wolność od znanego

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 21:53Święta Bożego Narodzenia pozwalają nam stać się elementem zbiorowej wyobraźni. Tak właśnie wygląda przez moment świat, o którym marzymy – jest w nim miłość, radość, pojednanie. Święta stają się w tym momencie wyzwoleniem od tego, co znamy, od tego co otrzymujemy na co dzień, od tego, kim jesteśmy.

To, co jest nam znane, doświadczenie dnia powszedniego, jest stereotypowe. Oczekiwane. Utarte szlaki, uprzedzenia, żale, emocje, lęki. Szybkość współczesnego świata konstruuje nas na swoje podobieństwo. Nie jest to idealny wzorzec.

To, co świąteczne jest jednak intuicyjne a wnioski oparte na indywidualnej wręcz prekognicji człowieka. Święta, mimo mitu zbiorowego, każą nam zagłębić się w sobie, nie tylko w tym co było, ale przede wszystkim w tym, do czego zmierzamy, w tym, co może się stać.

Święta Bożego Narodzenia, bazujące na tych wspólnych wyobrażeniach mają jedno zadanie – łączyć. Niezależnie od głębokości religijnego zaangażowania, każdy z nas, wierzący, czy nie, ma w okresie Świąt możliwość przeżycia rodzinnego ciepła. Każdy, nawet oficer milicji w filmie Barei dzielący się ze współpracownikami jajeczkiem, ulega zbiorowemu mitowi.
Wierzący udadzą się na pasterkę, tonący w głębokich wodach konsumpcji przedstawiciele klasy średniej obejrzą w tv Kevina. Dwudziesty raz. Zapracowani, odpoczną. Zjadą się rodziny, otwarte zostaną butelki. Wszystkich połączy, mogę się założyć, chwila przed choinką, kiedy wrócą do swego dzieciństwa.

To chyba druga zaleta Świąt. Narodzenie Bożego Posłańca komunikuje możliwość stawania się na nowo. Oczyszczenia. Najprościej rzecz ujmując – rozpoczęcia wszystkiego jeszcze raz. Przemiany.

Janusz Palikot przez choinką nie wezwie do bojkotu Świąt Bożego Narodzenia. Sympatycy SLD wrócą pewnie myślą do radosnej chwili swej młodości i wytrwałości w kolejkach. Prawicowcy -  przebaczą. Kolędy zaśpiewają wszyscy: i poseł Biedroń, i poseł Jaworski.

Dzisiejszy świat, pełen nieautentycznych przeżyć, fałszywych uniesień, klęski odwagi, świat, w którym zły pieniądz wypiera lepszy, świat braku kompetencji, świat lęku przed odpowiedzialnością i podejmowaniem śmiałych decyzji, świat małych, w którym wyrzekanie się siebie, jest brane za słabość, ten świat odejdzie na chwilę. Odpłynie na kilka dni, by... niestety wrócić do nas z nową siłą, osłabionych noworocznym kacem. Refleksja tej krótkiej chwili, sprzed choinki, nie powinna być brana jako chwilowa słabość, jako zanikająca pieśń przeszłości. Powinna być naszą siłą, tłukącą codzienne, krzywe zwierciadła rzeczywistości.

Zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jacek Pauli


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 muzyk 2011-12-23 07:39
z tym biedroniem kolo jaworskiego to przesada
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież