Karol Rabenda: Samorządy terytorialne są częścią Rzeczpospolitej, nie ... » Z Karolem Rabendą, wiceprezesem partii Porozumienie, radnym Gdańska (klub PiS) rozmawia Artur S. Gór... Zmiana trasy linii 210 bez konsultacji z mieszkańcami. Dulkiewicz milc... » 19 października ZTM Gdańsk skrócił trasę autobus linii 210 wycofując go z Traktu Św. Wojciecha/Oruni... Poseł Płażyński wspiera gdańszczanina w walce o odzyskanie mieszkania » Poseł Kacper Płażyński złożył skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich na działania Prezydent Miasta G... Program Domowej Opieki Medycznej » W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opi... Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Lechia znów bez bramki i punktu
poniedziałek, 30 listopada 2020 20:26
Lechia znów bez bramki i punktu
Po raz trzeci w tym sezonie Lechia przegrała na swoim stadionie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
sobota, 21 listopada 2020 14:56
Bliscy Nieznajomi – Sopot 70.
Na plakacie wystawy „Bliscy Nieznajomi – Sopot 70” wybrzeżowy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pauli: Świąteczna wolność od znanego

Ocena użytkowników: / 17
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 21:53Święta Bożego Narodzenia pozwalają nam stać się elementem zbiorowej wyobraźni. Tak właśnie wygląda przez moment świat, o którym marzymy – jest w nim miłość, radość, pojednanie. Święta stają się w tym momencie wyzwoleniem od tego, co znamy, od tego co otrzymujemy na co dzień, od tego, kim jesteśmy.

To, co jest nam znane, doświadczenie dnia powszedniego, jest stereotypowe. Oczekiwane. Utarte szlaki, uprzedzenia, żale, emocje, lęki. Szybkość współczesnego świata konstruuje nas na swoje podobieństwo. Nie jest to idealny wzorzec.

To, co świąteczne jest jednak intuicyjne a wnioski oparte na indywidualnej wręcz prekognicji człowieka. Święta, mimo mitu zbiorowego, każą nam zagłębić się w sobie, nie tylko w tym co było, ale przede wszystkim w tym, do czego zmierzamy, w tym, co może się stać.

Święta Bożego Narodzenia, bazujące na tych wspólnych wyobrażeniach mają jedno zadanie – łączyć. Niezależnie od głębokości religijnego zaangażowania, każdy z nas, wierzący, czy nie, ma w okresie Świąt możliwość przeżycia rodzinnego ciepła. Każdy, nawet oficer milicji w filmie Barei dzielący się ze współpracownikami jajeczkiem, ulega zbiorowemu mitowi.
Wierzący udadzą się na pasterkę, tonący w głębokich wodach konsumpcji przedstawiciele klasy średniej obejrzą w tv Kevina. Dwudziesty raz. Zapracowani, odpoczną. Zjadą się rodziny, otwarte zostaną butelki. Wszystkich połączy, mogę się założyć, chwila przed choinką, kiedy wrócą do swego dzieciństwa.

To chyba druga zaleta Świąt. Narodzenie Bożego Posłańca komunikuje możliwość stawania się na nowo. Oczyszczenia. Najprościej rzecz ujmując – rozpoczęcia wszystkiego jeszcze raz. Przemiany.

Janusz Palikot przez choinką nie wezwie do bojkotu Świąt Bożego Narodzenia. Sympatycy SLD wrócą pewnie myślą do radosnej chwili swej młodości i wytrwałości w kolejkach. Prawicowcy -  przebaczą. Kolędy zaśpiewają wszyscy: i poseł Biedroń, i poseł Jaworski.

Dzisiejszy świat, pełen nieautentycznych przeżyć, fałszywych uniesień, klęski odwagi, świat, w którym zły pieniądz wypiera lepszy, świat braku kompetencji, świat lęku przed odpowiedzialnością i podejmowaniem śmiałych decyzji, świat małych, w którym wyrzekanie się siebie, jest brane za słabość, ten świat odejdzie na chwilę. Odpłynie na kilka dni, by... niestety wrócić do nas z nową siłą, osłabionych noworocznym kacem. Refleksja tej krótkiej chwili, sprzed choinki, nie powinna być brana jako chwilowa słabość, jako zanikająca pieśń przeszłości. Powinna być naszą siłą, tłukącą codzienne, krzywe zwierciadła rzeczywistości.

Zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jacek Pauli


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+3 #1 muzyk 2011-12-23 07:39
z tym biedroniem kolo jaworskiego to przesada
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież