15 punktów Karnowskiego?! Brawura prezydenta... » Fotoreporter "Faktu" udokumentował w Warszawie sprawność za kierownicą pierwszego sopockiego obywate... STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni? » Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi... Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
środa, 27 stycznia 2021 18:38
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
W piątek, 29 stycznia, piłkarska Ekstraklasa SA wznawia rozgrywki.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szczepienia „po znajomości”. Najdoskonalszy system nie pomoże, gdy zawodzi zwykła przyzwoitość

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 stycznia 2021 08:31

altRozpisanie na grupy, z terminami, pierwszeństwo dla ochrony zdrowia, seniorów, pracowników domów pomocy społecznej i tak dalej – miało być tak pięknie zorganizowane, a w związku z małymi jak na początek szczepień ilościami preparatu, każda jego porcja miała być strzeżona jak źrenica oka.


Tymczasem okazuje się, że system systemem, ale stare, kultywowane już przez kolejne pokolenia „załatwianie po znajomości” ma się całkiem dobrze i żadne zmiany ustrojowe mu nie zaszkodziły.


Afera, jaka wynikła po ujawnieniu, że kilkunastu celebrytów, a także jeden polityk zaszczepili się w terminie „0”, przewidzianym wyłącznie dla pracowników ochrony zdrowia, wywołała powszechne oburzenie, ale także pytania o to, jak działa system, opracowany w ramach Narodowej Strategii Szczepień. Jak jest rozdzielana szczepionka, skoro słyszymy, że jednostka podległa Warszawskiemu Uniwersytetowi Warszawskiemu dostała „dodatkową pulę szczepionek”, które „musiały być wykorzystane do końca 2020 roku”. Dlaczego taki termin, skoro pojemnik termoizolacyjny można wykorzystywać do czasowego przechowywania przez maksymalnie 30 dni od dostarczenia przesyłki, pod warunkiem uzupełniania pojemnika suchym lodem co 5 dni? A w chłodziarce ULTF fiolki są stabilne przez maksymalnie 6 miesięcy w temperaturze od -80°C do -60°C do daty ważności wskazanej na fiolce i tacce (6 miesięcy od daty ich wyprodukowania). Co to jest „dodatkowa pula” i na jakich zasadach jest wykorzystywana?


Aktorka Maria Seweryn uznała, że jest to dodatkowa pula dla aktorów, i dlatego dała się zaszczepić razem ze swoimi rodzicami, Krystyną Jandą i Andrzejem Sewerynem.


Warszawski Uniwersytet Medyczny poinformował, że z tej „dodatkowej puli” zaszczepiono 18 „znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień”. Zapewne akcja ta zapisze się w annałach marketingu jako przykład promocji, o której nikt nie wie i się nie dowie, bowiem jak oświadczył rektor WUM, prof. Zbigniew Gaciong „nazwiska osób, zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień (WUM) są objęte ochroną danych osobowych”. I w tym momencie twórcy Monty Pythona mają gotowy scenariusz, jakże mieszczący się w kanonach absurdalnego angielskiego humoru:
- Dzień dobry, czy zechce pani zostać ambasadorem akcji powszechnego szczepienia?
- Ależ oczywiście, Co mam robić?
- Nic. Po prostu zostanie pani zaszczepiona.
- I co dalej? Jak państwo będą wykorzystywać mój udział w tej akcji?
- Nie będziemy, bo nie wolno nam ujawniać pani danych. RODO!

Żarty żartami, ale już pojawiają się kolejne informacje o szczepieniach poza kolejnością – starosta Tomasz Staniek, starosta opatowski, widać uznał, że jest „pula dla starostów” i też się dał zaszczepić poza kolejnością, a ujawnienie tego faktu spowodowało natychmiastowe wyrzucenie go z PiS. Biorąc pod uwagę, jak wiele szpitali podległych jest władzom samorządowym, można przypuszczać, że nie był to jedyny przypadek wepchnięcia się lokalnego pana i władcy poza kolejką.


Minister zdrowia zapowiedział kontrolę w WUM, rektor WUM zapowiedział powołanie komisji „ażeby sprawa żaby nie odeszła w mglistość” i tak jak w tym wierszu Gałczyńskiego o „strasnej żabie” – „w każdym razie ja tym zainteresuję się; zaraz zadzwonię do Cesława, a Cesław niech zadzwoni do Symona”…


Tymczasem każdy zaszczepiony w Polsce przeciw COVID jest wprowadzony do ogólnopolskiej bazy danych online. Można dokonać weryfikacji w ciągu kilkunastu godzin – jeszcze tak wielu nie jest zaszczepionych, by było to niemożliwe – i stwierdzić, w jakich placówkach „znajomi króliczka” maja pierwszeństwo przed tymi, którzy powinni szczepionkę dostać w pierwszej kolejności. I być stanowczym w wyciąganiu surowych konsekwencji wobec tych cwaniaków, którzy umożliwiają taki proceder, bo oni w pierwszej kolejności są winni łamania zasad, na które większość społeczeństwa dała przyzwolenie, słusznie uznając, iż pierwszeństwo w otrzymaniu szczepionki powinni mieć ci, którzy na zarażenie COVID-19 są najbardziej narażeni.

Aleksandra Jakubowska
wPolityce.pl


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież