Andrzej Grubba patronem gdańskiego tramwaju » Andrzej Grubba został patronem jednego z jeżdżących po Gdańsku tramwajów. Uroczystość nadania imieni... Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
niedziela, 29 listopada 2020 10:18
Zenon Plech spoczął w Alei Zasłużonych
W sobotę, 28 listopada, na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Dulkiewicz bez amnestii

Ocena użytkowników: / 47
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 października 2020 17:37

alt"Czasem trzeba użyć mocniejszych słów"


Bredni, które nabożnie wygłasza A. Dulkiewicz nie obejmuje historyczna amnestia.


Że "wolność w Polsce jest zabierana po kawałku, przecież tak było w III Rzeszy".


Jak było w III Rzeszy, w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie?


Erich Temp, pełnomocnik A. Foerstera 14 września 1939 roku, do gdynian: "Wszelkie napisy w języku polskim przy sklepach i innych budynkach, jak też w ich wnętrzu w ciągu godzin 24 usunąć, a zamiast nich umieścić w czasie jak najszybszym w języku niemieckim".


Guenther Modrow, kreisleiter, starosta, kierownik NSDAP W Kościerzynie, lokalny właściciel ziemski: "Zabraniam natychmiast publicznego używania języka polskiego. Każde wykroczenie w tym zakresie będzie surowo karane".


Landrat w Chojnicach: "Zabronić używania tych języków (polski i dialekt kaszubski - red.) nie tylko publicznie, ale również zabronić ich używania w domu".


SS-Sturmbahnfuehrer Troeger, dowódca SD o operacji Tannenberg: "Fizyczna likwidacja wszystkich tych polskich elementów, które w przeszłości w jakikolwiek sposób wybijały się po stronie polskiej albo w przyszłości mogły być podporą polskiego oporu".
Z protokołu rady pedagogicznej szkoły w Bydgoszczy: "Uwagę zwracać na to, aby dzieci przy wchodzeniu i wychodzeniu nie rozmawiały ze sobą, a już w ogólne nie w języku polskim(...) wymagać bezwzględnego posłuszeństwa, każdy opór szczególnie w klasach wyższych należy w zarodku zmiażdżyć(...) do kar cielesnych należy się uciekać wprawdzie w wypadku ostatecznym, ale wtedy należy to uczynić prawidłowo i celnie".


Irena Siudzińska, uczennica V klasy: "W niemieckiej volksschule dostałam w twarz za to, że podskoczyłam do niemieckiego nauczyciela, który trzymał jednego z moich kolegów i tłukł go głową o ścianę, i płacząc krzyknęłam głośno po polsku'.


A. Foerster w "Danziger Vorposten": "Szczególnie ważnym jest by dzieci uczono tylko w języku niemieckim. Matka, która rozmawia ze swoją dziatwa po polsku popełnia zbrodnię wobec sprawy niemieckiej(...) NSDAP musi czuwać nad tym by używano tylko jęz. niemieckiego. Język polski musi być zupełnie wyrugowany".


Brunona Gusmana z Kierwałdu osadzono w Stutthofie, bo "rozmawiał po polsku i z powodu zagrożenia".


Franciszka Czerwińskiego z Gdyni nakazem z lutego 1942, pracownika Werk Gotenhafen, wywieziono do Stutthofu bo "rozmawiał nie tylko ze swoimi kolegami w pracy po polsku ale czynił to ostentacyjnie wobec swoich niemieckich przełożonych".


Czynił to w Gdyni.


Władysław Sakowski, l. 17, więzień obozu Stutthof: "Na całodzienne wyżywienie składało się rano pół litra czarnej kawy zbożowej, na obiad litr zupy-woda bez soli i przypraw, kilka obierzyn od ziemniaków lub kostka zepsutej brukwi, na kolacje kromka chleba, w tym chlebie znajdowały się odpadki od kaszy, trociny".


Adolf Hitler 22 sierpnia 1939 r. w Obersalzbergu: "dałem im rozkaz bezlitosnego zabijania wszystkich mężczyzn kobiet i dzieci polskiej rasy i języka bo tylko ta drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową".
I tak wśród dobrych porządnych i pracowitych Niemców zakiełkowało zło.


Słowo Polaka nie miało żadnego znaczenia.


Dziś ma.


Gdy prezydent Gdańska frymarczy polskim martyrologią, choć przecież nie miała dziadka w Wehrmachcie, a polska demokracja także jej przyniosła dostatek osobisty.


Marek Formela

PS. Zanim babcia Franciszka zdążyła się odezwać, gestapo wzięło ją z kuchni prosto do siedziby w Starogardzie a potem do obozu koncentracyjnego i zagłady w Stutthofie. Za karę że syn odważył się pójść do Gryfa Pomorskiego. Przeżyła, bo jakiś miły, porządny i pracowity esesman pozwalał na dokarmianie obierkami. No nie wszyscy wracali z niemieckiej niewoli z kufrem gotówki od bauera, informuje prezydent Gdańska.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież