Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Akapit wydawcy: Dulkiewicz bez amnestii

Ocena użytkowników: / 49
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 października 2020 17:37

alt"Czasem trzeba użyć mocniejszych słów"


Bredni, które nabożnie wygłasza A. Dulkiewicz nie obejmuje historyczna amnestia.


Że "wolność w Polsce jest zabierana po kawałku, przecież tak było w III Rzeszy".


Jak było w III Rzeszy, w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie?


Erich Temp, pełnomocnik A. Foerstera 14 września 1939 roku, do gdynian: "Wszelkie napisy w języku polskim przy sklepach i innych budynkach, jak też w ich wnętrzu w ciągu godzin 24 usunąć, a zamiast nich umieścić w czasie jak najszybszym w języku niemieckim".


Guenther Modrow, kreisleiter, starosta, kierownik NSDAP W Kościerzynie, lokalny właściciel ziemski: "Zabraniam natychmiast publicznego używania języka polskiego. Każde wykroczenie w tym zakresie będzie surowo karane".


Landrat w Chojnicach: "Zabronić używania tych języków (polski i dialekt kaszubski - red.) nie tylko publicznie, ale również zabronić ich używania w domu".


SS-Sturmbahnfuehrer Troeger, dowódca SD o operacji Tannenberg: "Fizyczna likwidacja wszystkich tych polskich elementów, które w przeszłości w jakikolwiek sposób wybijały się po stronie polskiej albo w przyszłości mogły być podporą polskiego oporu".
Z protokołu rady pedagogicznej szkoły w Bydgoszczy: "Uwagę zwracać na to, aby dzieci przy wchodzeniu i wychodzeniu nie rozmawiały ze sobą, a już w ogólne nie w języku polskim(...) wymagać bezwzględnego posłuszeństwa, każdy opór szczególnie w klasach wyższych należy w zarodku zmiażdżyć(...) do kar cielesnych należy się uciekać wprawdzie w wypadku ostatecznym, ale wtedy należy to uczynić prawidłowo i celnie".


Irena Siudzińska, uczennica V klasy: "W niemieckiej volksschule dostałam w twarz za to, że podskoczyłam do niemieckiego nauczyciela, który trzymał jednego z moich kolegów i tłukł go głową o ścianę, i płacząc krzyknęłam głośno po polsku'.


A. Foerster w "Danziger Vorposten": "Szczególnie ważnym jest by dzieci uczono tylko w języku niemieckim. Matka, która rozmawia ze swoją dziatwa po polsku popełnia zbrodnię wobec sprawy niemieckiej(...) NSDAP musi czuwać nad tym by używano tylko jęz. niemieckiego. Język polski musi być zupełnie wyrugowany".


Brunona Gusmana z Kierwałdu osadzono w Stutthofie, bo "rozmawiał po polsku i z powodu zagrożenia".


Franciszka Czerwińskiego z Gdyni nakazem z lutego 1942, pracownika Werk Gotenhafen, wywieziono do Stutthofu bo "rozmawiał nie tylko ze swoimi kolegami w pracy po polsku ale czynił to ostentacyjnie wobec swoich niemieckich przełożonych".


Czynił to w Gdyni.


Władysław Sakowski, l. 17, więzień obozu Stutthof: "Na całodzienne wyżywienie składało się rano pół litra czarnej kawy zbożowej, na obiad litr zupy-woda bez soli i przypraw, kilka obierzyn od ziemniaków lub kostka zepsutej brukwi, na kolacje kromka chleba, w tym chlebie znajdowały się odpadki od kaszy, trociny".


Adolf Hitler 22 sierpnia 1939 r. w Obersalzbergu: "dałem im rozkaz bezlitosnego zabijania wszystkich mężczyzn kobiet i dzieci polskiej rasy i języka bo tylko ta drogą zdobyć możemy potrzebną nam przestrzeń życiową".
I tak wśród dobrych porządnych i pracowitych Niemców zakiełkowało zło.


Słowo Polaka nie miało żadnego znaczenia.


Dziś ma.


Gdy prezydent Gdańska frymarczy polskim martyrologią, choć przecież nie miała dziadka w Wehrmachcie, a polska demokracja także jej przyniosła dostatek osobisty.


Marek Formela

PS. Zanim babcia Franciszka zdążyła się odezwać, gestapo wzięło ją z kuchni prosto do siedziby w Starogardzie a potem do obozu koncentracyjnego i zagłady w Stutthofie. Za karę że syn odważył się pójść do Gryfa Pomorskiego. Przeżyła, bo jakiś miły, porządny i pracowity esesman pozwalał na dokarmianie obierkami. No nie wszyscy wracali z niemieckiej niewoli z kufrem gotówki od bauera, informuje prezydent Gdańska.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież