Grzegorz Bierecki: Skala wyzwań jest ogromna » Z Grzegorzem Biereckim, spółdzielcą, przedsiębiorcą, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-... Pożar w chojnickim hospicjum: biegły uzupełnił opinię » Na skutek tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum 6 stycznia br. zginęły cztery osoby, 20 pensjona... Wystawa "Gdańsk i okolice w malarstwie" » Prezentacja wystawy „Gdańsk i okolice w malarstwie” rozpocznie się 6 sierpnia i potrwa miesiąc. Eksp... Sierpniowa rocznica » Główne uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” o... Porozmawiajmy o „Solidarności” na antenie Radia Gdańsk » Na antenie Radia Gdańsk w środę 5 sierpnia br. wyemitowana zostanie pierwsza z cyklu audycji pt. „Po... Odszedł wizjoner biznesu. Piotr Soyka nie żyje » Piotr Soyka, twórca i wieloletni prezes grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, autor globalnego suk... Feederowe Mistrzostwa Koła PZW Nr 4 Gdańsk-Portowa » 1 sierpnia na kanale Śledziowym w miejscowości Trzcinisko zostały rozegrane Feederowe Mistrzostwa Ko... Tomasz Olenderek: Gdański terminal Krajowej Spółki Cukrowej S.A. będzi... » Rozmowa z Tomaszem Olenderkiem, Członkiem Zarządu KSC- W październiku 2019 roku Krajowa Spółka Cukro... Rafał Chwedoruk: Czas tasowania kart » Z dr hab. Rafałem Chwedorukiem, profesorem UW, komentatorem politycznym, historykiem myśli polityczn... Akt oskarżenia po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza » Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec siedmiu osób w sprawie odpo...
Reklama
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
środa, 29 lipca 2020 16:09
Portfele pomorskich liderów - baron SLD krezusem
Jerzy Śnieg, b. sekretarz PZPR w gminie Kwidzyn, milczący lider SLD ...
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
środa, 05 sierpnia 2020 13:22
Składy na mecz eWinner Apator - Zdunek Wybrzeże
W sobotę rozegrane zostaną mecze 6. kolejki eWinner 1. Ligi Żużlow ...
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
czwartek, 06 sierpnia 2020 11:41
Lechia przed sezonem: Trudne przygotowania
Piłkarze gdańskiej Lechii nie narzekają na moc atrakcji na kilkana ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie opowieści Reimescha
poniedziałek, 27 lipca 2020 09:31
Gdańskie opowieści Reimescha
Ragimund Reimesch, austriacki artysta z Braszow, rumuńskiego miasta w ...

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła zima... ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w Gdańs ...
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na Najle ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Stella Maris - z pieniędzmi do kurii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 listopada 2010 14:57

altPrzed sadem okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w tzw. procesie wydawnictwa Stella Maris, w którym m.in. oskarżony jest były prezes Energobudowy i były szef pomorskiej lewicy Jerzy J. Świadkiem na tym posiedzeniu był Janusz B., oskarżony wspólnie z b. kapelanem abp. Tadeusza Gocłowskiego, księdzem Z. B. w głównym wątku kościelnego wydawnictwa.

Świadek Janusz B., zgodnie z przypuszczeniami odmówił składania zeznań, do czego jako oskarżony miał pełne prawo. W tej sytuacji sąd odczytał wyjaśnienia świadka złożone przed organami śledczymi. Można się było dowiedzieć o początkach tej kościelnej afery. Według świadka do wspołpracy jego firm  konsultingowych z wydawnictwem archidiecezji doszło pod koniec lat 90. Wtedy w siedzibie kurii doszło do spotkań z "udziałem wysoko postawionych osób duchownych" podczas których padła propozycja nawiazania takiej współpracy. Pełnomocnictwa kurii do prowadzenia tego przedsięwzięcia otrzymał własnie kapelan Z. B. Jak podkreślił Janusz B., zwłaszcza w okresie rządów Koalicji AWS-UW ta współpraca była bardzo efektywna, a możliwości strony kościelnej duże.

Z innych odczytanych fragmentów zeznań Janusza B. wynika, że pieniądze uzyskiwane z tytułu zrealizownaych kontraktów były odbierane w gotówce i odwożone do Sopotu, do parafii św. Bernarda, gdzie rezydował Z.B., do wydawnictwa Stella Maris oraz do siedziby oliwskiej kurii.

Świadek Janusz B. uznał, że część wyjaśnień złożonych w śledztwie podtrzymuje, część nie, ale szczegóły przedstawi dopiero po złożeniu wyjaśnień w procesie, w którym jest jednym z głównych oskarżonych.

Z akt sprawy nie wynika by prokuratorzy Krzysztof Nowicki i Zbigniew Niemczyk podjęli skuteczną próbę wyjaśnienia, kim były wysoko postawione osoby duchowne w kurii, ani kto w siedzibie arcybiskupa Gocłowskiego odbierał przywożone pieniądze.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież