Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy... Zmarł Adam Gotner, symbol tragedii Grudnia '70 » Adam Gotner, człowiek-symbol Grudnia '70 zmarł w piątek 16 października 2020 r. nad ranem po ciężkie...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
piątek, 23 października 2020 21:10
Nieskuteczna Lechia tylko zremisowała w Lubinie
Tylko swojej nieskuteczności piłkarze Lechii mogą zawdzięczać,

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stella Maris - z pieniędzmi do kurii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 listopada 2010 14:57

altPrzed sadem okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w tzw. procesie wydawnictwa Stella Maris, w którym m.in. oskarżony jest były prezes Energobudowy i były szef pomorskiej lewicy Jerzy J. Świadkiem na tym posiedzeniu był Janusz B., oskarżony wspólnie z b. kapelanem abp. Tadeusza Gocłowskiego, księdzem Z. B. w głównym wątku kościelnego wydawnictwa.

Świadek Janusz B., zgodnie z przypuszczeniami odmówił składania zeznań, do czego jako oskarżony miał pełne prawo. W tej sytuacji sąd odczytał wyjaśnienia świadka złożone przed organami śledczymi. Można się było dowiedzieć o początkach tej kościelnej afery. Według świadka do wspołpracy jego firm  konsultingowych z wydawnictwem archidiecezji doszło pod koniec lat 90. Wtedy w siedzibie kurii doszło do spotkań z "udziałem wysoko postawionych osób duchownych" podczas których padła propozycja nawiazania takiej współpracy. Pełnomocnictwa kurii do prowadzenia tego przedsięwzięcia otrzymał własnie kapelan Z. B. Jak podkreślił Janusz B., zwłaszcza w okresie rządów Koalicji AWS-UW ta współpraca była bardzo efektywna, a możliwości strony kościelnej duże.

Z innych odczytanych fragmentów zeznań Janusza B. wynika, że pieniądze uzyskiwane z tytułu zrealizownaych kontraktów były odbierane w gotówce i odwożone do Sopotu, do parafii św. Bernarda, gdzie rezydował Z.B., do wydawnictwa Stella Maris oraz do siedziby oliwskiej kurii.

Świadek Janusz B. uznał, że część wyjaśnień złożonych w śledztwie podtrzymuje, część nie, ale szczegóły przedstawi dopiero po złożeniu wyjaśnień w procesie, w którym jest jednym z głównych oskarżonych.

Z akt sprawy nie wynika by prokuratorzy Krzysztof Nowicki i Zbigniew Niemczyk podjęli skuteczną próbę wyjaśnienia, kim były wysoko postawione osoby duchowne w kurii, ani kto w siedzibie arcybiskupa Gocłowskiego odbierał przywożone pieniądze.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież