Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
sobota, 23 stycznia 2021 19:24
Wygrana Trefla w cieniu kontuzji Wlazłego
Trefl przerwał serię porażek i wygrał w Nysie ze Stalą 3:0
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stella Maris - z pieniędzmi do kurii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 listopada 2010 14:57

altPrzed sadem okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w tzw. procesie wydawnictwa Stella Maris, w którym m.in. oskarżony jest były prezes Energobudowy i były szef pomorskiej lewicy Jerzy J. Świadkiem na tym posiedzeniu był Janusz B., oskarżony wspólnie z b. kapelanem abp. Tadeusza Gocłowskiego, księdzem Z. B. w głównym wątku kościelnego wydawnictwa.

Świadek Janusz B., zgodnie z przypuszczeniami odmówił składania zeznań, do czego jako oskarżony miał pełne prawo. W tej sytuacji sąd odczytał wyjaśnienia świadka złożone przed organami śledczymi. Można się było dowiedzieć o początkach tej kościelnej afery. Według świadka do wspołpracy jego firm  konsultingowych z wydawnictwem archidiecezji doszło pod koniec lat 90. Wtedy w siedzibie kurii doszło do spotkań z "udziałem wysoko postawionych osób duchownych" podczas których padła propozycja nawiazania takiej współpracy. Pełnomocnictwa kurii do prowadzenia tego przedsięwzięcia otrzymał własnie kapelan Z. B. Jak podkreślił Janusz B., zwłaszcza w okresie rządów Koalicji AWS-UW ta współpraca była bardzo efektywna, a możliwości strony kościelnej duże.

Z innych odczytanych fragmentów zeznań Janusza B. wynika, że pieniądze uzyskiwane z tytułu zrealizownaych kontraktów były odbierane w gotówce i odwożone do Sopotu, do parafii św. Bernarda, gdzie rezydował Z.B., do wydawnictwa Stella Maris oraz do siedziby oliwskiej kurii.

Świadek Janusz B. uznał, że część wyjaśnień złożonych w śledztwie podtrzymuje, część nie, ale szczegóły przedstawi dopiero po złożeniu wyjaśnień w procesie, w którym jest jednym z głównych oskarżonych.

Z akt sprawy nie wynika by prokuratorzy Krzysztof Nowicki i Zbigniew Niemczyk podjęli skuteczną próbę wyjaśnienia, kim były wysoko postawione osoby duchowne w kurii, ani kto w siedzibie arcybiskupa Gocłowskiego odbierał przywożone pieniądze.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież