Kacper Płażyński podziękował wyborcom » W wyborach do Sejmu Kacper Płażyński uzyskał najlepszy wynik w okręgu nr 25 - 89 384 głosy. We wtore... Znamy posłów z Gdańska i Gdyni oraz senatorów z Pomorza » Koalicja Obywatelska w Gdańsku zdobyła sześć miejsc w Sejmie, Prawo i Sprawiedliwość 4, a po jednym ... Wybory 2019: PiS kontynuacja. Polacy zdecydowali » Przy wysokiej frekwencji PiS utrzymuje stan posiadania. Do Sejmu wraca lewica. Senat może okazać się... Wybory 2019: Gdyńska Lewica liczy na dwa mandaty » Z pierwszych informacji po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że wybory parlamentarne 2019 wygrało... Dulkiewicz w Lipsku za... żelazna kurtyną » Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, udała się do Lipska, którego władze zgrabnie i za niewygór... Wicemarszałek na skraju ciszy wyborczej - tylko kajaki czy... ? » Podczas sobotniej ciszy wyborczej Ryszard Świlski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na senatora w okr... 50 000 tysięcy drzew dla Nadleśnictwa Lipusz » 19 i 26 października nastąpi wielki finał akcji „Do nasadzenia”, której inicjatorem jest firma Torus... Horała: Popularność Lewicy to nieudolność kampanii PO » Kilkanaście godzin przed ciszą wyborczą z mediami spotkał się lider słupsko-gdyńskiej list PiS do Se... Lewica spakowała walizki i wraca do Sejmu » W Gdyni dzień przed ciszą wyborczą odbył się happening miejscowej Lewicy. Kandydaci na posłów mówili... Co ukrywa senator Kleina? 4,5 mln zł korekty i rozliczenia z Łebą » Kandydat PO do senatu, b. burmistrz Łeby, senator Kazimierz Kleina, do dziś nie odpowiedział na pyta...
Reklama
czwartek, 10 października 2019 17:33
Odnalazł się zlikwidowany w kwietniu 2005 roku znany gdański dzienn ...
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
wtorek, 15 października 2019 19:14
Lotos PKH nie przerwał serii porażek
Czwarty mecz z rzędu przegrali hokeiści Lotos PKH. Gdańszczanie prz ...
Lechia zasiadła na fotelu lidera
sobota, 28 września 2019 20:14
Lechia zasiadła na fotelu lidera
Czwarte z rzędu zwycięstwo w PKO Ekstraklasie odniosła Lechia. Bia ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
wtorek, 08 października 2019 20:34
Boguchwała Bramińska – ostatnia gdyńska kolorystka
W ubiegłym tygodniu w wieku 97 lat zmarła Boguchwała Bramińska ost ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
niedziela, 28 lipca 2019 16:38
Scena Letnia zaprasza na orłowską plażę
Aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni na lato prze ...
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
sobota, 14 września 2019 17:56
Odnowiony Stadion Miejski w Rumi oficjalnie otwarty
W piątek 13 września br. władze samorządowe Rumi i działacze spor ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Stella Maris - z pieniędzmi do kurii

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 17 listopada 2010 14:57

altPrzed sadem okręgowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa w tzw. procesie wydawnictwa Stella Maris, w którym m.in. oskarżony jest były prezes Energobudowy i były szef pomorskiej lewicy Jerzy J. Świadkiem na tym posiedzeniu był Janusz B., oskarżony wspólnie z b. kapelanem abp. Tadeusza Gocłowskiego, księdzem Z. B. w głównym wątku kościelnego wydawnictwa.

Świadek Janusz B., zgodnie z przypuszczeniami odmówił składania zeznań, do czego jako oskarżony miał pełne prawo. W tej sytuacji sąd odczytał wyjaśnienia świadka złożone przed organami śledczymi. Można się było dowiedzieć o początkach tej kościelnej afery. Według świadka do wspołpracy jego firm  konsultingowych z wydawnictwem archidiecezji doszło pod koniec lat 90. Wtedy w siedzibie kurii doszło do spotkań z "udziałem wysoko postawionych osób duchownych" podczas których padła propozycja nawiazania takiej współpracy. Pełnomocnictwa kurii do prowadzenia tego przedsięwzięcia otrzymał własnie kapelan Z. B. Jak podkreślił Janusz B., zwłaszcza w okresie rządów Koalicji AWS-UW ta współpraca była bardzo efektywna, a możliwości strony kościelnej duże.

Z innych odczytanych fragmentów zeznań Janusza B. wynika, że pieniądze uzyskiwane z tytułu zrealizownaych kontraktów były odbierane w gotówce i odwożone do Sopotu, do parafii św. Bernarda, gdzie rezydował Z.B., do wydawnictwa Stella Maris oraz do siedziby oliwskiej kurii.

Świadek Janusz B. uznał, że część wyjaśnień złożonych w śledztwie podtrzymuje, część nie, ale szczegóły przedstawi dopiero po złożeniu wyjaśnień w procesie, w którym jest jednym z głównych oskarżonych.

Z akt sprawy nie wynika by prokuratorzy Krzysztof Nowicki i Zbigniew Niemczyk podjęli skuteczną próbę wyjaśnienia, kim były wysoko postawione osoby duchowne w kurii, ani kto w siedzibie arcybiskupa Gocłowskiego odbierał przywożone pieniądze.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież