Zmarł Jan Kilian » W sobotę, w wieku 66 lat zmarł Jan Kilian, poseł na Sejm VIII kadencji i wieloletni szef PiS w Staro... Apel działaczy „Solidarności” w obronie pamięci o Janie Pawle II » My weterani opozycji antykomunistycznej i „Solidarności” piszemy ten list z sercem pękającym z żalu ... Śledztwo w sprawie pożaru w chojnickim hospicjum do wiosny przyszłego ... » Niebawem minie rok od tragicznego pożaru w chojnickim hospicjum. Śledztwo toczy się własnym rytmem i... Odszkodowanie za „Wilczy bilet” i pozbawienie pracy » Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzeknie wkrótce w precedensowej sprawie odszkodowania za zakaz pracy w sta... Niebezpieczne związki - ktoś zbije termometr? » W drugim kwartale br. zlikwidowano w Polsce ponad 93 tys. miejsc pracy, z czego blisko połowę w zwią... List do redakcji: Co teraz zrobią ptaki? » Z pozycji starego mieszkańca Oliwy chciałbym zwrócić uwagę na niebywałą rzeź oliwskiej zieleni. Na t... Piotr Gierszewski: Eksperyment kadrowy na delikatnej tkance miasta » Z Piotrem Gierszewskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, radnym Gdańska od 1998 r., nauczyci... Bożena Brauer: Szkoła bez profanacji » Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Soli... LOTOS walczy z pandemią i zorganizuje szpital tymczasowy » Spółki Skarbu Państwa we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych aktywnie walczą ze skutkami ... Kazimierz Smoliński: Osiem gwiazdek to wątły projekt i żadna oferta » Z Kazimierzem Smolińskim (PiS), posłem w latach 2010–2011 i od 2014), wiceministrem infrastruktury (...
Reklama
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
czwartek, 19 listopada 2020 17:49
Monika Chabior - gdański pedagog postępu?
Aktywny udział w Strajku Kobiet przy akompaniamencie wulgarnych
Trefl podtrzymał zwycięską passę
sobota, 28 listopada 2020 20:14
Trefl podtrzymał zwycięską passę
Do pięciu wygranych z rzędu wzrosła passa siatkarzy Trefla.
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
poniedziałek, 23 listopada 2020 20:37
Porażka z Piastem zakończyła meczowy maraton Lechii
Na zakończenie mini maratonu meczowego, w trakcie którego Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ci którzy odeszli są wśród nas”
wtorek, 10 listopada 2020 16:34
„Ci którzy odeszli są wśród nas”
Nawrót epidemii koronawirusa pokrzyżował plany prezentacji wystawy

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stanowisko zarządów Grupy ENERGA wobec zerwania rozmów przez związki zawodowe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 10 czerwca 2010 12:41

altOrganizacje związkowe w Grupie ENERGA odrzuciły propozycje pracodawców zmierzające do zakończenia sporu zbiorowego. Władze Grupy poprosiły związki o przedstawienie własnej propozycji porozumienia.  Zamiast tego związki zapowiedziały strajk.

Związki zawodowe odrzuciły w całości projekt porozumienia przygotowany przez zarządy spółek Grupy ENERGA. Zawierał on m.in. propozycję podwyżki płac oraz ujednolicenie systemów wynagrodzeń poprzez wprowadzenie jednego układu zbiorowego w spółkach Grupy.

Odrzucenie propozycji pracodawców i usztywnienie stanowiska przez związki zawodowe  jest o tyle zaskakujące, iż wcześniej deklarowały one publicznie, iż nastąpiło znaczne zbliżenie stanowisk.

Faktyczną osią sporu okazało się żądanie bezpośredniego wpływu związków zawodowych na zarządzanie spółkami Grupy ENERGA. Związki oczekują, iż każda zmiana w spółkach Grupy,  jakakolwiek jej przebudowa i decyzja zarządcza musi uzyskać ich jasno wyrażoną zgodę. Spełnienie tych oczekiwań oznaczałoby w praktyce blokowanie przez szefów związków zawodowych koniecznej  restrukturyzacji Grupy, co w trakcie trwającego procesu prywatyzacji oznaczałoby obniżenie wartości spółki. Tym samym obecny spór nie dotyczy warunków pracy pracowników, lecz przywilejów związkowych.

Jednocześnie zarządy spółek stanowczo dementują nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez liderów związkowych, iż restrukturyzacja oznacza zwolnienia. Straszenie pracowników i opinii publicznej informacjami o zagrożeniu miejsc pracy nie znajduje potwierdzenia w faktach ani w planach zarządów. Po raz kolejny zarządy podkreślają, iż w procesie restrukturyzacji respektowane są zapisy Umowy Społecznej i wynikające z niej gwarancje zatrudnienia do 2017 r.

Odrzucenie porozumienia przez związki zawodowe nie oznacza jednak, że pracownicy zostaną bez podwyżek, a procesy restrukturyzacyjne podnoszące efektywność w Grupie będą wstrzymane. Władze Grupy podkreślają, że wyrównanie płac jest potrzebne, gdyż przyczynia się do poprawy  efektywności pracy i wzmocnienia konkurencyjność Grupy ENERGA  na rynku. Przykro nam, że związki zawodowe traktują je jako oręż w walce o swojej uprawnienia decyzyjne, zapominając o interesie pracowników i wyzwaniach, przed jakimi stoi cała Grupa.

Dążąc do rozwiązania sporu zarządy  Grupy ENERGA zaproponowały, aby do 21 czerwca związki zawodowe przedstawiły własne propozycje zakończenia sporu. Organizacje związkowe nie odpowiedziały jednak na tę propozycję, zamiast tego zapowiedziały na 21 czerwca jednodniowy strajk.

Grupa ENERGA zapewnia, iż zminimalizuje skutki strajku i że nie wpłynie on na świadczone przez spółkę usługi.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież