W tygodniku „Sieci”: Co jest na Nowaka? » W najnowszemu wydaniu „Sieci” wszystko o Sławomirze Nowaku. Opozycja ogłasza go więźniem politycznym... Jerzy Barzowski: Odczytał oświadczenie klubowe i trafił na policję » Z Jerzym Barzowskim, przewodniczącym Klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Pomorskiego rozmawia Ar... Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia... » Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy sędziowie składali oświadczenia o swoi... Fundacja Ordo Iuris przeciwko kłamstwom, pomówieniom i hejtowi fundacj... » Na razie pozew Fundacja Ordo Iuris złożyła w imieniu Wspólnoty Żołnierzy Chrystusa, ale chce pomagać... Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań » Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku... Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca » Miasto Gdańsk oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w G... (PO)lowanie na prezesa - tankowanie na (PO)morzu » W tzw. sprawie Daniela Obajtka pod szyldem „dziennikarskiego śledztwa” przez wiele tygodni epatowano... Zgłoś się do V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej » V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa odbędzie się pod hasłem "Niewidzialny świat wirusów i bakt... W tygodniku „Sieci”: Pandemia zmieniła nasz świat na zawsze » Na łamach najnowszego numeru tygodnika „Sieci” wywiad z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który... Postępy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 » Muzeum II Wojny Światowej realizuje misję upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, kons...
Reklama
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
czwartek, 15 kwietnia 2021 17:55
Sędziowie oświadczają - partie, kluby, Iustitia...
Zgodnie z art. 88 ustawy o ustroju sądów powszechnych gdańscy
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
piątek, 16 kwietnia 2021 16:59
Marcin Janusz żegna się z Gdańskiem
Rozgrywający Marcin Janusz w przyszłym sezonie nie będzie
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
sobota, 17 kwietnia 2021 16:23
Lechia i Piast rozdawały prezenty i podzieliły się punktami
Błędy obu drużyn spowodowały, że Lechia i Piast Gliwice w meczu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Monika Wilkońska - Monikony
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 14:35
Monika Wilkońska - Monikony
Założenie pewnej niezgrabności w kontrapunkcie z harmonijnym

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

SLD krytykuje władze wojewódzkie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 stycznia 2011 19:50

altPomorskie SLD skrytykowało władze wojewódzkie z Platformy Obywatelskiej za brak ich wpływu na rząd centralny w sprawie inwestycji drogowych w województwie. W ogniu  krytyki znalazł się również minister transportu Cezary Grabarczyk, który według Jacka Kowalika odpowiada za tragiczną sytuację na polskiej kolei. Członkowie SLD skrytykowali również sytuację pomorskiej kardiologii, która mimo interwencji rządu jest według nich na skraju zapaści.


Sytuacja gospodarcza Polski po podwyżkach i uchwalonym budżecie na 2011 rok coraz częściej zamienia się z „zielonej wyspy” na czerwoną – powiedział na wstępie Jacek Kowalik, przewodniczący pomorskiego SLD.


W  największym ogniu  krytyki znalazła się sytuacja wokół skreślonych inwestycji drogowych w województwie. W ocenie Jacka Kowalika, winę za obecną sytuację ponoszą nie tylko władze centralne, ale również słabo lobbujące za Pomorzem  władze wojewódzkie z PO.


- Marszałek Kozłowski potrafił pojechać do Warszawy i walczyć o swoje u ministra Pola. W dzisiejszych władzach samorządowych Platformy ta energia zniknęła. Teraz kiedy Platforma ma swój rząd, tym większy powinien być wpływ samorządowców z Pomorza na rozwiązania proponowane przez władze centralne. Wydaje się jednak, że wolą oni raczej włożyć głowę w piasek niż walczyć o ważne dla Pomorza inwestycje – skrytykował działanie władz PO Kowalik.


Radni sejmiku wojewódzkiego z SLD odnieśli się również do fatalnej, ich zdaniem sytuacji na polskiej kolei. Winę za obecną sytuację ponosi według nich aktualny minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
- Kolej jest przykładem rozkradania i bezsensownego dzielenia majątku narodowego na kilka części, tylko dla zachowania pozornej konkurencji na rynku kolejowym. Efekt jest taki, że każda spółka dba tylko o własny interes, a pasażerowie są pozostawieni sami sobie. Kolej jest przykładem zmarnowanej szansy, za co winę ponoszą również władze samorządowe. Wystarczy podkreślić, że na remont infrastruktury kolejowej w naszym województwie nie zostały przeznaczone żadne środki unijne – przekonywał Piotr Gontarek, radny sejmiku wojewódzkiego z SLD.


Politycy SLD mówili o  trudnej sytuacji pomorskiej kardiologii, która w ich ocenie znalazła się na skraju zapaści.
- Staramy się zwracać uwagę na to, co się dzieje w pomorskiej służbie zdrowia – dzisiaj nie dzieje się tu dobrze. Kwota 2 miliony 700 tysięcy złotych, która została przeznaczona na finansowanie szpitala w Gdyni z trudem wystarczy na jego utrzymanie. Wydaje się nam dziwne, że szpital prywatny dostaje kontrakty z NFZ, chociaż działa na terenie i sprzęcie szpitala publicznego – podsumował Mariusz Falkowski, radny sejmiku wojewódzkiego z SLD.
 

„Całkowitym zaprzeczeniem idei reformy emerytalnej” nazwała Małgorzata Ostrowska, radna sejmiku wojewódzkiego z SLD, przesunięcie części składki emerytalnej z OFE do ZUS.
- To co zrobił rząd, to próba załatania dziurawego budżetu naszymi emeryturami. Przecież te pieniądze przesunięte z OFE nie trafią na indywidualne konta w ZUS, ale będą przeznaczone na bieżące wydatki emerytalne i  rentowe. Głównym założeniem reformy emerytalnej było odłożenie części pieniędzy podatników w oddzielnej instytucji niezależnej od ZUS w celu zapewnienia lepszego zbalansowania przyszłych emerytur. Proponowane przez rząd rozwiązania niweczą tylko skutki tej reformy – przekonywała Ostrowska.


Nie obyło się jednak bez pytań o kondycję finansową samego SLD. Gdy pytaliśmy o trudności w sprzedaży głównej siedziby partii przy ul. Rozbrat w Warszawie oraz rezygnację z wynajmowania jednego z pięter przez pomorskie SLD na ul. Gdyńskich Kosynierów członkowie partii nie kryli zaskoczenia.
- To prawda, jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej. Nasza rezygnacja z wynajmowania jednego piętra na ulicy Gdyńskich Kosynierów wynika z trudnej sytuacji finansowej całej partii. Być może będziemy zmuszeni do podejmowania trudnej decyzji w sprawie ograniczenia finansowania partii w niektórych regionach. Mamy nadzieję, że do takiej sytuacji jednak nie dojdzie, a po następnych wyborach, gdy zyskamy kilka mandatów poselskich z Pomorza, sytuacja finansowa partii się zmieni – zapewniał Mariusz Falkowski.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież