Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... 50 tysięcy złotych kary dla „Solidarności” » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
sobota, 27 lutego 2021 08:53
Arkowcy udanie zainaugurowali wiosenną rundę I ligi
Po intensywnym okresie przygotowawczym odbytym na przełomie roku,
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gdański Nobel 2010 dla Janusza Rachonia i Jana Burnewicza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 31 stycznia 2011 09:49

alt28 stycznia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku po raz 23. wręczone zostały nagrody im. Jana Heweliusza. Tak zwane Gdańskie Noble  w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymali dwaj wybitni trójmiejscy naukowcy - prof. Janusz Rachoń, wykładowca na Wydziale Chemicznym PG i jednocześnie senator RP oraz prof. Jan Burnewicz z Wydziału Ekonomicznego UG.

Tradycja przyznawania tej bez wątpienia najbardziej prestiżowej, gdańskiej nagrody sięga roku 1987. Początkowo nagrodą ta honorowano wyjątkowe osiągniecia w dziedzinach nauk ścisłych, jednak od roku 2001 także humanistycznych. Prezydent Miasta Gdańsk, podkreślał w swej prelekcji, iż ten rok  jest wyjątkowy, jeśli chodzi o odbieranie zaszczytu, przyznania nagrody Jana Heweliusza, gdyż w bieżącym roku przypada 400 rocznica urodzin naukowca.


alt


Decyzję, komu przyznać nagrodę powierza się Kapitule Nagrody Naukowej, której przewodniczy prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Ostatecznie przyznanie nagrody spoczywa na Prezydencie Gdańska, jednak na wniosek Kapituły.


alt


alt


Prof. Janusz Rachoń to chemik, nauczyciel akademicki oraz rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008. Od ponad dziesięciu lat kieruje Katedrą Chemii Organicznej. Profesor to także specjalista z zakresu syntezy organicznej, chemii organicznej fosforu – syntezy związków biologicznie czynnych stosowanych w medycynie, rolnictwie i przemyśle. Bada mechanizmy reakcji. Ma na swoim koncie kilkanaście patentów oraz cztery oryginalne wdrożone technologie, w tym opracowane oryginalne technologie leków, produkowanych w Polpharmie. Ostemax 70 Comfort – nowej generacji lekarstwo przeciw osteoporozie to także dzieło jego zespołu. Pytany o misję naukowca, pracującego w obszarze nauk technicznych odpowiada, cytując swoje ulubione powiedzenie: - Inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem. Odwrotna kombinacja jest mało prawdopodobna – dodaje.


alt


Kolejnym uhonorowanym był prof. Jan Burnewicz, kierownik Katedry Badan Porównawczych Systemów Transportowych na Wydziale Ekonomii UG, który nagrodę otrzymał  za "stworzenie szkoły ekonomicznych badań porównawczych i podstaw ekonomii innowacji oraz za wkład w tworzenie programów rozwoju polskiego systemu transportowego". Profesor podkreślał interdyscyplinarny charakter swojej działalności naukowej – mówił, iż bez współpracy z innymi naukowcami, oraz otwarcia na inne dziedziny, nie mógłby nic osiągnąć - „bez tej współpracy stworzylibyśmy sterylną księgowość.”


alt


Uroczystości uświetniał akompaniament muzyczny na żywo. Nie brakło podziękowań,wzruszeń jak i dowcipu. Uroczystość utrzymana została w stylu podniosłym  jednak bardzo rodzinnym. Uhonorowani nie stronili od osobistych refleksji, podziękowań i anegdot.

Kamila Bukowska

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież