Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Broń swojej emerytury, bo propozycje rządu są złe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 27 stycznia 2011 19:08

altPo raz pierwszy od kilku lat mamy w Polsce awanturę... gospodarczą. Ponad głowami milionów obecnych i przyszłych emerytów politycy „biją się” z ekonomistami o reformę OFE. Argumenty padają różne, ale wszystko wskazuje na to, że proponowane przez rząd zmiany, na dobre przyszłym emerytom nie wyjdą.

Zaczęło się 24 stycznia, gdy Michał Boni, główny doradca premiera Tuska w sprawach społeczno-gospodarczych, przedstawił proponowane zmiany w systemie emerytalnych. Plan zmian opiera się na trzech działaniach. Po pierwsze, jest to trwałe zmniejszenie składki, która trafia do OFE. Obecnie składka zostanie obniżona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a docelowo wzrośnie do 3,5 proc. w roku 2017, a reszta środków będzie odkładana na specjalnym subkoncie w ZUS. Po drugie planowane jest zwiększenie limitów inwestycyjnych w samych funduszach - obecnie mogą one inwestować w akcje 40 proc. aktywów. W 2020 r. ma to być już 62 proc. środków. Po trzecie planuje się wprowadzenie zachęt podatkowych dla oszczędzających samodzielnie na przyszłą emeryturę.

Ekonomiści są zdecydowanie przeciwko propozycjom rządu. Ich argumenty są różnorodne. Ale można je zebrać w kilka grup.

Po pierwsze, niepewna przyszłość
Twórcy reformy emerytalnej w 1999 r. chcieli zabezpieczyć nasze emerytury przed ryzykiem straty wartości. Dlatego część pieniędzy trafiało do ZUS, który zasilany jest m.in. z budżetu, ale część środków miała być odważniej inwestowana m.in. na giełdzie. Dlaczego tak? Gdyby giełdy dawały w długiej perspektywie zysk, środki w OFE by szybko rosły i stanowiły „górkę” w stosunku do emerytury z ZUS. Z drugiej strony, gdyby trafił się kryzys (jak w ostatnich latach), przed ryzykiem utraty emerytur chroniłyby nas zgromadzone środki w ZUS. Miał być utrzymywany stan równowagi. Przesunięcie większości środków z OFE do ZUS powoduje, że równowaga nie jest już zachowana. Z drugiej strony nie dajmy sobie wmówić, że emerytury będą dzięki temu wyższe lub niższe. Tego nikt nie wie, bo nie wiadomo, co się będzie działo w najbliższych latach. Wiadomo jednak, że z ewentualnych wielki wzrostów cen akcji - jako przyszli emeryci nie skorzystamy...

Po drugie, politycy nad ZUS
Profesor Leszek Balcerowicz omawiając plan zmian w systemie emerytalnym, skrytykował go jednoznacznie. Dlaczego? Wszystkie pieniądze wpływające do ZUS są natychmiast wydawane na bieżące emerytury. O tym, czy w przyszłości będzie z cczego wypłacać świadczenia obecnym 30, 40-latkom, decydować będą tak naprawdę politycy w przyszłości. W efekcie krytyka prof. Balcerowicza może być ujęta jednym zdaniem: „W ZUS-ie są tylko obietnice, a nie realne pieniądze”.

Po trzecie, obietnica zobowiązaniu nie jest równa
Część zwolenników zmian przekonuje, że skoro OFE kupowały za część środków obligacje Skarbu Państwa to nie ma znaczenia, że pieniądze te trafią teraz do ZUS. Tak czy inaczej gwarantuje je państwo. Problem w tym, że to nie do końca tak wygląda. Do naszych pieniędzy zgromadzonych w ZUS nie mamy roszczenia, trudno walczyć w sądzie z ustawami i decyzjami polityków. Tymczasem OFE inwestują w obligacje, które można natychmiast, w każdej chwili sprzedać lub kupić (obligacje 5-letnie też można sprzedać - innemu inwestorowi). Poza tym, państwo nigdy nie zaprzestanie obsługi obligacji musi je kupować, aby... sprzedawać kolejne. Brutalnie mówiąc - łatwiej „namieszać” przy waloryzacji świadczeń lub szacowaniu emerytur, niż przy obligacjach. „Przekręcenie” polskich emerytów nikogo na świecie nie zainteresuje. Nie odkupienie na czas obligacji, byłoby natomiast międzynarodowym skandalem.

Po czwarte, lepiej oszczędzać
Zmiana w przepływach, ma też znaczenie praktyczne. Wszystkie środki wpływające do ZUS są natychmiast wydawana na bieżące potrzeby - wypłaty obecnych świadczeń. Tymczasem, środki w OFE były inwestowane. Częściowo też w obligacje (patrz punkt wyżej), ale w ogromnej części trafiały na giełdę. W efekcie zamiast trochę odkładać, będziemy mniej odkładać i więcej wydawać na bieżąco.

Po piąte, ugaszono tylko mały pożar...
Przeniesienie środków z OFE do ZUS ugasiło „mały” pożar. W najbliższych latach Skarb Państwa zaoszczędzi teoretycznie ok. 230 mld zł. Czemu teoretycznie? Bo zaoszczędzi w teraz, a za 20 lat będzie musiał wydać więcej. Ale to polityków nie obchodzi. Co więcej, politycy widząc zmniejszający się chwilowo deficyt mogą zrezygnować z prawdziwych oszczędności i kolejnych reform. Bo na krótką metę osiągnęli sukces. A czy na długą też? Polityków to nie obchodzi... A jak będą wyglądały finanse państwa za 20 lat? Nikt tego nie przewidzi.

Po szóste, fikcja samodzielności
Najniebezpieczniejsze rzeczy w reformie emerytur padają jednak na obrzeżach dyskusji. Politycy publicznie leją krokodyle łzy, gdyż Polacy nie oszczędzają. Nie mają oszczędności na wypadek straty pracy, nie mówiąc już o emeryturze. Tymczasem sprawa jest bardziej złożona. Otóż Polacy, szczególnie Ci posiadający dzieci i rodzinę nie są w stanie oszczędzać. Są często skrajnie zadłużeni, aby kupować mieszkania, które należą do najdroższych w Europie. Po spłaceniu raty za kredyt pozostałe środki ledwo wystarczają im na przeżycie. Mówienie tej grupie ludzi o aktywnym oszczędzaniu ociera się o prowokację...

Czy to oznacza, że należy walczyć o swoje emerytury? Tak, powinniśmy protestować, przeciwko przekazaniu części składki z OFE do ZUS. Ale niekoniecznie uczestniczyć w różnych akcjach OFE. Bo same OFE nie mają w relacjach z klientami czystego sumienia. Przez całe lata pobierały drakońskie prowizje. Po ich wyraźnym obniżeniu, nadal są one bardzo wysokie (ponad 2 proc.). Po drugie OFE nie inwestowały aktywnie, skupiały się na prostych zabiegach jak zakup obligacji. A miały być aktywnym graczem na rynku. Dlatego trzeba na rząd naciskać, aby zmienił obecny system, ale niekoniecznie tak, jak to planuje.
Tomasz Troczyński


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież