Radny dzielnicy Chełm walczy o windy na przystankach tramwajowych » Od prawie 2 lat nie działają windy na przystankach tramwajowych Odrzańska i Pohulanka. Zostały wyłąc... Jak nie zmarnować głosu 26 maja? » W niedzielę wybierzemy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego, forum debaty politycznej i podejm... Koncert Wojciecha Karolaka w 80. urodziny artysty » Kompozytor, pianista, saksofonista altowy i tenorowy, jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w ... NFZ i PFRON podpisały porozumienie o współpracy » W gabinecie dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku podpisano porozumienie pomiędzy Oddziałe... W sprawie piramidy finansowej Amber Gold: Winni! » Dzisiaj rozpoczęło się odczytywanie w gdańskim Sądzie Okręgowym sentencji wyroku na Marcina P. i jeg... W słońcu i deszczu "Wiosna w ogrodzie" bije frekwencyjny rekord » 17. Ogólnopolska Wystawa Ogrodnicza połączona z kiermaszem "WIOSNA W OGRODZIE" przeszła do historii.... Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold » Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości i legalności... W maju ścieżki prowadzą do Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Gdańsk miastem wolności i polskości? » W rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, kończącej II wojnę światową w Europie, 8 maja br. wyso... Minister Arabski wypaczył instrukcję? Prokurator żąda 1,5 roku pozbawi... » Prokuratora wnioskuje o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla Tomasza Arabs...
Reklama
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
czwartek, 16 maja 2019 20:02
Małgorzata Wassermann: Marcin P. nie wymyślił Amber Gold
Z mec. Małgorzatą Wassermann, przewodniczącą Komisji Śledczej do ...
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
wtorek, 21 maja 2019 18:27
Będzie czwarty mecz Arki z Anwilem
Po dramatycznej walce Anwil Włocławek zdołał zachować szansę na ...
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
wtorek, 21 maja 2019 10:23
Po historycznym sezonie…. LECHIA W EUROPIE
W miniony weekend polskie drużyny zakończyły sezon 2018/2019. Lechi ...

Galeria Sztuki Gdańskiej

Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
wtorek, 14 maja 2019 14:35
Profesor Pfuhle i jego uczniowie – obraz drugi
Niezaprzeczalnym faktem jest przynależność Fritza Pfuhle do narodow ...

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy int ...

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w ...
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
niedziela, 07 kwietnia 2019 20:22
Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 – Kto? Gdzie? Kiedy?
Cztery dni, 10 koncertów i siedmioro artystów, Siesta Festival po ra ...
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
niedziela, 24 lutego 2019 16:54
Rumia miastem sportu. Plebiscyt na sportowców, trenerów i działaczy 25-lecia
Gala Sportu w Hali widowiskowo-sportowej MOSiR Rumia 22 lutego br., po ...
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze powr ...

Zmarł prof. Karol Modzelewski

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 29 kwietnia 2019 06:53

W niedzielę 28 kwietnia br. zmarł prof. Karol Modzelewski, współtwórca koncepcji jednej „Solidarności” jako ogólnopolskiego związku zawodowego i autor idei nazwy Związku „Solidarność”, ojciec duchowy opozycji anty PRL-owskiej o rodowodzie trockistowsko- syndykalistycznym, znakomity mediewista, w 1981 roku internowany w Strzebielinku.


Po profesorze Chrzanowskim, mecenasie Olszewskim, odchodzi kolejny bohater, niekłamana Legenda (jakże często dziś termin ten jest nadużywany tak, że ociera się o groteskę, ale nie w jego przypadku).


To m.in. za jego sprawą w 1980 roku postanowiono, że Związek nasz będzie stosował Statut, autorstwa prof. Wiesława Chrzanowskiego (przy współpracy mec. Jana Olszewskiego), z jego nazwą autorstwa Karola Modzelewskiego. Był też rzecznikiem prasowym NSZZ „S”.
Karol Modzelewski był jednym z bohaterów Marca 68. Jednak marcowy ferment z 1968 roku miał źródło trzy lata wcześniej w tzw. „Liście do członków Partii”.


Otóż 27 listopada 1964 roku Karol Modzelewski i Jacek Kuroń skrytykowali w tekście o charakterze analityczno-programowym PZPR, ale z pozycji lewicowej, czyli trockistowskiej. Po owym liście zostali, decyzją Komitetu Uczelnianego PZPR przy UW, wykluczeni z szeregów partii, a Karol Modzelewski został decyzją Komitetu Uczelnianego ZMS usunięty też z organizacji młodzieżowej.


Marzec’68 stał się mitem założycielskim dla środowiska opozycji demokratycznej wobec systemu PRL, wywodzącej się z rewizjonizmu marksistowskiego, jak Jacek Kuroń, Karol Modzelewski, Adam Michnik czy Seweryn Blumsztajn.


Tocząca się wówczas rozgrywka w aparacie władzy, echo 1956 roku i ówczesnego konfliktu frakcji „Puławy” – „Natolin”, która starała się ów bunt politycznie zagospodarować, dla setek studentów zakończyły się życiowym dramatem – relegowaniem ze studiów, wcieleniem do wojska, represjami i koniecznością emigracji. Dla Modzelewskiego zaś wyrokiem trzech i pół roku więzienia. Na wolność wyszedł w 1971 r. W czasie gierkowskiej odwilży podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Tam też uzyskał stopień doktora.


W latach 70 był pod lupą SB, ale za kraty trafił znów tyle, że w Strzebielinku 13 grudnia 1981 roku. Po obradach Krajówki w Gdańsku wygarnięto go w Sopocie i przewieziono do ośrodka odosobnienia nieopodal Gniewina.


W 1982 r. postawiono mu zarzuty próby obalenia ustroju państwa. Modzelewski wyszedł z więzienia na mocy amnestii 22 lipca 1984 roku.
Nim nastał stan wojenny i fala represji to się stało m.in. dzięki niemu po raz pierwszy w historii bloku wschodniego, powstał związek zawodowy, który był niezależny od rządzącej partii komunistycznej.


17 września 1980 r. powstał NSZZ „Solidarność” w kształcie który znamy, jako jeden ogólnopolski niezależny związek zawodowy.
13 września 1980 r. Prezydium MKZ NSZZ w Gdańsku postanowił o podjęciu prac nad statutem związku. W kraju istniało już 16 regionalnych organizacji związkowych. Niezależny ruch związkowy objął wówczas już 3,5 tys. zakładów i 3 mln pracowników.


17 września 1980 r. podczas zjazdu przedstawicieli wszystkich regionalnych MKZ-ów zdecydowano o powołaniu jednej organizacji związkowej obejmującej cały kraj i program do I Kongresu NSZZ.


Modzelewski urodził się w 1937 r. w Moskwie jako Cyryl Budniewicz w rodzinie polskich działaczy komunistycznych. Jego ojciec został wnet aresztowany i skazany na wieloletnie zesłanie do GUŁagu. Karol przyjął potem nazwisko swojego ojczyma - Zygmunta Modzelewskiego, ministra spraw zagranicznych na przełomie lat 40. i 50.


Karol Modzelewski był też profesorem nauk humanistycznych. Jako historyk specjalizował się w średniowieczu. W 1989 r. uzyskał mandat senatora. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, kawalerem Orderu Orła Białego i laureatem literackiej nagrody Nike.


W wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany senatorem z województwa wrocławskiego z ramienia opozycyjnego Komitetu Obywatelskiego. W późniejszych latach tworzył ugrupowania Solidarność Pracy i Unię Pracy.


W 1990 r. Modzelewski otrzymał tytuł naukowy profesora i wykładał historię na Uniwersytecie Wrocławskim.

ASG


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież