Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię... Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który st... » Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia Jarosława Gowina, posłanką Klubu parlame... Rafał Chwedoruk: Rośnie nam odpowiednik José Luisa Zapatero i Savonaro... » Szymon Hołownia, kandydat na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 r., prezes stowarzyszenia Polska ... Gdańskie rekordy narodzin i... » W 2020 roku w Gdańsku urodziło się 9153 dzieci i zarejestrowano 6740 zgonów. Według danych z Urzędu ...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

90 mln zysku Grupy GPEC w 2019. Gdańsk wzbogaca Lipsk - Lipsk tnie etaty w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 33
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 lipca 2020 18:09

Rok 2019 był dla saksońsko-gdańskiej spółki GPEC udany. Przyniósł bowiem zysk 58,4 mln zł. Kolejne 10 mln euro dywidendy zasiliło miejską kasę Lipska. Zysk jest pewny i stabilny. Mimo to pracownicy otrzymali propozycję nie do odrzucenia: pracy zdalnej.
W spółce przeprowadzana jest akcja oszczędnościowa, czyli przesuwanie pracowników do pracy zdalnej na stałe o czym informowaliśmy z początkiem czerwca br.


Zarząd Grupy GPEC, którego większościowym właścicielem jest komunalny holding z Lipska (Saksonia), postawił sobie za cel wypracowanie po raz kolejny wielomilionowego zysku na rzecz mieszkańców tego wschodnioniemieckiego miasta. Cel ten jest trudniej osiągalny, gdyż nomen omen mrożenie gospodarki w czasie pandemii COVID-19, zaszkodziło też producentom ciepła. Pracownicy otrzymują „propozycje nie do odrzucenia” dalszej pracy zdalnej.
– Okres pandemii jest wykorzystywany do obniżenia kosztów działalności firmy, w celu wypracowania jeszcze większego zysku – alarmowali związkowcy z Grupy GPEC w liście do prezydent Miasta Gdańska, zarządów saksońskiego holdingu LVV i spółki Stadtwerke Leipzig GmbH oraz do Rady Nadzorczej, którą tworzą czterej przedstawiciele Lipska i dwoje Gdańska.


Zarząd po związkowej akcji podjął próby łagodzenia sytuacji, ale wcześniej zabrakło dialogu społecznego wewnątrz firmy. A ten jest wymieniany w kodeksie etyki biznesu LVV.
– Stan pandemii nie wyklucza prowadzenia dialogu. Dialog jest wartością samą w sobie. Szczególnie w sytuacji nadzwyczajnej. Warto po ten instrument sięgać by uniknąć chaosu. Dialog jest jednym z fundamentów ustroju gospodarczego, czyli społecznej gospodarki rynkowej – przypomina o randze dialogu Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.


Godzi się też przypomnieć, że dialog społeczny, jako sztuka osiągania kompromisu, nabrał szczególnego znaczenia po zmianach ustrojowych, których konsekwencją był rozwój nowych podmiotów życia społecznego i metod kształtowania stosunków społecznych i gospodarczych.


Jak zatem wygląda stan finansowy spółki z ul. Białej? Za 2019 rok GPEC sp. z o.o. osiągnęła zysk netto w wysokości 58 mln 402 tys. zł. Przekracza on nieco założony plan (o 200 tys. zł) i wynik za rok 2018. Wśród głównych czynników mającymi wpływ na doskonały wynik finansowy zarząd wymienia optymalizację procesów biznesowych.


Spółki Grupy GPEC (GPEC Serwis, Orchis ENERGIA Sopot, GPEC Tczew, GPEC Starogard Gdański, GPEC Energia, GPEC Ekspert, GPEC Pelplin, GPEC PRO, GPEC System) wypracowały zysk operacyjny (EBIT) 90,6 mln zł, a ich zysk netto przekroczył 66 mln zł.
Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. jest dominującą spółką Grupy Kapitałowej. Przypomnijmy, że gdańska spółka w 82,86 proc. należy do komunalnego przedsiębiorstwa z Saksonii – Stadtwerke Leipzig GmbH, części Leipziger Versorgungs - und Verkehrsgesellschaft mbH, a w 17,14 proc. do Miasta Gdańska. Do lipskiej kasy (po stosownych odpisach 3,8 mln zł) wpłynęło więc w tym roku z tytułu dywidendy 45 mln 174 tys. zł (ok. 10,3 mln euro), a gdański budżet został zasilony 9 mln 423 tys. zł.
To sporo. Za ten trud zarząd GPEC (przez pierwsze cztery miesiące ub.r. trzy, a następnie dwuosobowy) pobrał łącznie z wynagrodzeniem z zysku 1 mln 263 tys. zł.  Członkowie Rady Nadzorczej zainkasowali zaś Organ nadzorujący 272,3 tys. zł. Rada Nadzorcza zmieniła swój skład po tragicznej śmierci w styczniu ub.r jej przewodniczącego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Zarządzeniem prezydenta Gdańska w kwietniu ub.r. powołano w skład Rady Rafała Mańkusa, byłego wicedyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku, powierzając mu funkcję przewodniczącego Rady. W sierpniu ub.r. w skład Rady Nadzorczej dołączył znający gdańskie realia, doświadczony przedstawiciel strony niemieckiej Karsten Rogall z zarządu LVV.

alt


Spółka, zgodnie z wytycznymi z Saksonii, stara się badać pracownicze preferencje i chwali się, że zlecone badania pokazują, że 73 proc. pracowników rozumie kierunek zmian biznesowych wprowadzanych w Grupie GPEC, 79 proc. deklaruje zadowolenie ze współpracy z przełożonym.


Przywołuje też działania CSR (W ramach społecznej odpowiedzialności), m.in. udostępniono i oznaczono windę dla osób niepełnosprawnych, dedykowane miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, akcja charytatywna we współpracy z Fundacją Hospicyjną, wystawienie na jarmarku bożonarodzeniowym w Gdańsku gigantycznej śnieżnej kuli. Grupa GPEC wspierała Teatr Szekspirowski i drużyny sportowe (Trefl Gdańsk, Trefl Sopot, Torus Wybrzeże Gdańsk).


Jednak związkowcy alarmują, że są zwalniani pracownicy, za powód podając likwidację stanowiska pracy. Dlatego związki zawodowe działające w Grupie GPEC wystosowały także w tej sprawie pisma do władz Gdańska, do zarządu GPEC i do zarządu holdingu LVV.
Pod presją zarząd złożył deklarację:
– Od 1 marca 2020 roku zlikwidowaliśmy 12 stanowisk na 500 istniejących. Wszystkie osoby podpisały porozumienia na warunkach daleko wykraczających poza standardy rynkowe i wynikające z kodeksu pracy. Zarząd GPEC w czerwcu tego roku zadeklarował pracownikom, że nie planuje dalszych likwidacji stanowisk w Grupie GPEC w tym roku – tyle Jadwiga Grabowska, menedżer ds. komunikacji Grupy GPEC.


A co na to związkowcy?
– Apelujemy do kierowników i dyrektorów by powstrzymali się od praktyk wywierania nacisku na pracowników. Kto przejmie obowiązki zwolnionych? Prowadzimy całoroczne usługi, których nie możemy wykonywać z własnych mieszkań i domów. Przyjdzie pełen sezon grzewczy, trzeba robić nowe podłączenia, zawierać nowe umowy – mówi Stanisław Kotyński.
Stanowisko koncernu poznamy, gdy nadejdzie odpowiedź z ratusza przy Martin-Luther-Ring.


Jaka jest wartość GPEC? Gdańszczanie co roku zasilą komunalne usługi w Lipsku pod rządami socjaldemokraty, nadburmistrza Burkharda Junga, kwotą oscylującą wokół 11-12 milionów euro. Tyle uzyskuje komunalna Stadtwerke Leipzig GmbH (część komunalnego holdingu Leipziger Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft mbH) "czystej" gotówki z dywidendy. I tak np. udziałowcy z saksońskiego Lipska otrzymali do miejskiej kasy w ub.r. przelew za 2018 r. 45 mln 456,4 tys. zł, czyli 10 mln 530 tys. euro. W 2018 roku Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 58 mln 636 tys. zł. W 2017 r. był on jeszcze wyższy i wynosił 64 mln zł.


Niemcy kupili przed szesnastu laty większościowy pakiet GPEC (83 proc.) za 183,8 mln zł, czyli za równowartość 38,2 mln euro (wg kursu waluty z kwietnia 2004 r.). To tyle ile wyniosła dywidenda dla Lipska z trzech ostatnich lat. Przed zakupem z kredytu z Banku Światowego władze miasta...zmodernizowały ciepłociągi. Nie ma nic prostszego niż sprzedawanie ciepła i ciepłej wody na rynku pozbawionym konkurencji.

ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież