Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,... Odyseja 2001. 20 lat temu powstała Platforma Obywatelska » Mija dwadzieścia lat od dnia, w którym Maciej Płażyński, wówczas z AWS, Andrzej Olechowski i Donald ... Czy w Gdańsku można obalić dowolny pomnik? Zwrot w sprawie dewastacji ... » Wraca sprawa przeciwko osobom, które obaliły pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zbierający i wykładają... Matka Stefana W. apeluje do Piotra Adamowicza » Od redakcji Gdańsk Strefa Prestiżu: W nawiązaniu do wypowiedzi Piotra Adamowicza na łamach Dziennika... Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922 » 15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomię...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
niedziela, 17 stycznia 2021 18:49
Trefl przegrał siatkarski maraton w Rzeszowie
Po prawie pięciogodzinnej walce Trefl uległ w Rzeszowie Asseco
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
piątek, 15 stycznia 2021 20:50
Lechia wygrał pierwszy sparing w 2021
Lechia rozegrała pierwszy sparing przed wiosenną rundą spotkań.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
poniedziałek, 11 stycznia 2021 19:00
Stanisław Brzęczkowski, grafik z Bydgoszczy
Urodził się w Koronowie niedaleko Bydgoszczy w 1897 roku. Ilekroć

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Protest przeciwko składowisku śmieci na terenie Placu Obrońców Poczty Polskiej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 25 lipca 2020 10:55

Firma sprzątająca pojemniki na odpady z terenu Jarmarku Świętego Dominika, postanowiła zlokalizować na terenie Placu Obrońców Poczty Polskiej. Jedną z osób, które zaprotestowały przeciwko składowaniu śmieci na terenie jednego z najbardziej symbolicznych miejsc dla Polaków mieszkających w Gdańsku jest Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, który organizował poświęcenia tego miejsca w 2005 roku.


W sobotę rozpoczął się Jarmark Dominikański. Firma sprzątająca jako miejsce składowania pojemników na śmieci wyznaczyły podwórze historycznej Poczty Polskiej. Interpelację w tej sprawie złożyli radni PiS. Swój protest do prezydent Dulkiewicz wystosował Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, który jako z-ca Dyr. Generalnego Poczty Polskiej organizował poświęcenie tego terenu w 2005 roku.

alt


Szanowna Pani Prezydent,

piszę do Pani protest na decyzję o umieszczeniu pojemników na śmieci Jarmarku Dominikańskiego na uświęconej ziemi pomordowanych Pocztowców w 1939 r.

Miejsce to zostało w 2005 poświęcone przez abp. Tadeusza Gocłowskiego w obecności rodzin pomordowanych obrońców poczty i setek pracowników z całej Polski.

Jednocześnie zostało też odsłonięte i poświęcone miejsce na murze odciśniętych dłoni pocztowców, w tym siedmioletniej Elwiry. Pocztowcy w niesprawiedliwym wyroku Rzeszy Niemieckiej zostali w październiku na Zaspie rozstrzelani i tam znajduje się ich zbiorowa mogiła. Również w 2005 została odremontowana, a mszę św. celebrował ks. Stanisław Bogdanowicz.

Chcę zaznaczyć że poświęcenie tego terenu obejmowało zbudowaną ścieżkę dla zwiedzających, jak i przyległy teren na, którym zginął pierwszy pocztowiec wychodząc z białą flagą.

Teren ten wtedy decyzją P. Adamowicza został włączony do Muzeum Poczty Polskiej i udostępniony zwiedzającym.

Piszę do Pani jako były z-ca Dyr. Generalnego Poczty Polskiej, który w uzgodnieniu z abp. Gocłowskim i władzami m. Gdańska ten projekt realizował.

Moje oburzenie wzbudza dodatkowe emocje, że jestem absolwentem tej szkoły i mieszkańcem internatu, który przez cały okres nauki wraz z innymi uczniami 1 września pełnił wartę honorową w tym miejscu.

Mam nadzieję, że Pani wrażliwość na tak znaczące miejsca naszej historii spotkają się ze skuteczna reakcją z Pani strony.

Z poważaniem, Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, Przewodniczący RM SLD w Sopocie.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież