NFZ wysyła aneksy przedłużające umowy z lekarzami POZ » Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej aneksy do umów na ok... Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko... » W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na Facebooku Rolanda Haua, przewodniczące... Stutthof - wolność w III Rzeszy » 2 września 1939 roku pierwszym transportem przywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthoff przedsta... Włodzimierz Gut: Wirus jest martwy - to my go roznosimy » Rozmowa z wirusologiem, profesorem Włodzimierzem Gutem- Przed chwilą powiedział Pan naszej realizato... MIIWŚ udostępniło parking podziemny na rzecz centrum testowego COVID-1... » Od środy 21 października na parkingu podziemnym (poziom G2) Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku funk... Jacek Zdrojewski: Uzurpatorzy na Lewicy » Z Jackiem Zdrojewskim, od 1999 do 2002 r. wiceprezydentem Warszawy, posłem na Sejm IV kadencji, prze... Pożegnanie redaktora Włodzimierza Amerskiego » Na cmentarzu Srebrzysko we wtorek pochowano red. Włodzimierza Amerskiego, absolwenta AWF w Poznaniu... Wybory elektorów na UG - J. Gwizdała wciąż... » Dziś początek kampanii wyborczej na Uniwersytecie Gdańskim - wyłanianie 132 elektorów, którzy wskażą... Powołano Młodzieżową Radę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku » 20 października 2020 r. została zaprzysiężona Młodzieżowa Rada Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.2... Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w Konkursie na Wydarzenie Muzealn... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sy...
Reklama
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
poniedziałek, 26 października 2020 19:18
Polska bez Gdańska - Słowo Herr Haua przeciwko...
W czasie społecznego rozedrgania nastrojów ukazał się wpis na
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
niedziela, 25 października 2020 19:42
Stoczniowiec bez szans z Cracovią
Osłabieni hokeiści Stoczniowca nie mieli szans w spotkaniu z
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
środa, 28 października 2020 19:34
Lechia w dobrym stylu ograła Wisłę Kraków
Trzy punkty dopisali do swojego dorobku piłkarze Lechii. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
poniedziałek, 19 października 2020 16:26
Polskie Malarstwo w Wolnym Mieście Gdańsku cz. II
W ubiegłym tygodniu pisałem o pierwszych polskich wystawach w

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Protest przeciwko składowisku śmieci na terenie Placu Obrońców Poczty Polskiej

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
sobota, 25 lipca 2020 10:55

Firma sprzątająca pojemniki na odpady z terenu Jarmarku Świętego Dominika, postanowiła zlokalizować na terenie Placu Obrońców Poczty Polskiej. Jedną z osób, które zaprotestowały przeciwko składowaniu śmieci na terenie jednego z najbardziej symbolicznych miejsc dla Polaków mieszkających w Gdańsku jest Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, który organizował poświęcenia tego miejsca w 2005 roku.


W sobotę rozpoczął się Jarmark Dominikański. Firma sprzątająca jako miejsce składowania pojemników na śmieci wyznaczyły podwórze historycznej Poczty Polskiej. Interpelację w tej sprawie złożyli radni PiS. Swój protest do prezydent Dulkiewicz wystosował Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, który jako z-ca Dyr. Generalnego Poczty Polskiej organizował poświęcenie tego terenu w 2005 roku.

alt


Szanowna Pani Prezydent,

piszę do Pani protest na decyzję o umieszczeniu pojemników na śmieci Jarmarku Dominikańskiego na uświęconej ziemi pomordowanych Pocztowców w 1939 r.

Miejsce to zostało w 2005 poświęcone przez abp. Tadeusza Gocłowskiego w obecności rodzin pomordowanych obrońców poczty i setek pracowników z całej Polski.

Jednocześnie zostało też odsłonięte i poświęcone miejsce na murze odciśniętych dłoni pocztowców, w tym siedmioletniej Elwiry. Pocztowcy w niesprawiedliwym wyroku Rzeszy Niemieckiej zostali w październiku na Zaspie rozstrzelani i tam znajduje się ich zbiorowa mogiła. Również w 2005 została odremontowana, a mszę św. celebrował ks. Stanisław Bogdanowicz.

Chcę zaznaczyć że poświęcenie tego terenu obejmowało zbudowaną ścieżkę dla zwiedzających, jak i przyległy teren na, którym zginął pierwszy pocztowiec wychodząc z białą flagą.

Teren ten wtedy decyzją P. Adamowicza został włączony do Muzeum Poczty Polskiej i udostępniony zwiedzającym.

Piszę do Pani jako były z-ca Dyr. Generalnego Poczty Polskiej, który w uzgodnieniu z abp. Gocłowskim i władzami m. Gdańska ten projekt realizował.

Moje oburzenie wzbudza dodatkowe emocje, że jestem absolwentem tej szkoły i mieszkańcem internatu, który przez cały okres nauki wraz z innymi uczniami 1 września pełnił wartę honorową w tym miejscu.

Mam nadzieję, że Pani wrażliwość na tak znaczące miejsca naszej historii spotkają się ze skuteczna reakcją z Pani strony.

Z poważaniem, Mieczysław Chabowski, asystent Europosła L. Millera, Przewodniczący RM SLD w Sopocie.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież